Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-17, 11:48 Autor: Ewelina Laxy/Agnieszka Stefaniak

"Nasza obecność jest dowodem, że ofiary nie są zapomniane". Mijają 73 lata od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [GALERIA]

73. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Ewelina Laxy]
73. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Ewelina Laxy]
73. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Ewelina Laxy]
73. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Ewelina Laxy]
73. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf wspominają uczestnicy uroczystości w Łambinowicach. Na miejscu obecni są przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, młodzież oraz kombatanci.
Jednym z gości honorowych uroczystości była Wanda Traczyk-Stawska, jeniec obozu w Lamsdorf, uczestniczka Powstania Warszawskiego, a także żołnierz Armii Krajowej.

- Jestem tu po raz pierwszy od czasów niewoli - mówi Wanda Traczyk-Stawska. - Przyszedł czas, kiedy wszyscy ludzie na świecie powinni zrozumieć, że nie wolno dopuszczać do wojny, że nie wolno dopuszczać, żebyśmy byli jeńcami wojennymi, my żołnierze, żebyśmy musieli walczyć i zabijać. Macie tak starać się uczyć i tak prowadzić rządy w swoich krajach, żeby nie było nigdy więcej wojny - mówi Traczyk-Stawska.

Przemówienia wygłosili także członkowie rodzin jeńców, Elena Krawczyk, wnuczka radzieckiego lekarza Mirona Fiedorowicza Kuzniecowa, a także Andrew Sherriff, wnuk brytyjskiego jeńca Sidneya Sherriffa.

- Ofiary II wojny światowej cięgle skutecznie zobowiązują następne pokolenia do zachowania pamięci o nich - dodaje dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Violetta Rezler-Wasielewska.

- Są niemym świadectwem tego, do czego prowadzi nienawiść, pogarda dla innych i poczucie wyższości. Są bardzo czytelną zachętą dla nas, współczesnych, do szukania kompromisu, unikania przemocy w sytuacjach sporu. Taki jest wydźwięk tragicznego dziedzictwa tego miejsca - mówi Rezler-Wasielewska.

Po uroczystościach przy pomniku w siedzibie muzeum odbyła się prezentacja książki "O niewoli 70 lat po wojnie", która przedstawia różne perspektywy niewoli jenieckiej.

Ok. godz. 16:00 kwiaty przy pomniku złoży też senator Anna Maria Anders, córka gen. Andersa.

Przypomnijmy: 17 marca oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na teren Stalagu 344. Lamsdorf (Łambinowice), do jego części nazywanej radziecką (Russenlager). W barakach zastały zmarłych oraz chorych i konających jeńców radzieckich, których nie objęła piesza ewakuacja, przeprowadzona w końcu stycznia 1945 r. Do drugiej części stalagu nazywanej brytyjską (Britenlager), znajdującej się 2,5 km na południowy wschód, żołnierze Armii Czerwonej dotarli dzień później – 18 marca.

Stalag był jednym z największych w Europie kompleksów obozów jenieckich Wehrmachtu. Pierwsi jeńcy – żołnierze Wojska Polskiego – trafili tu na początku września 1939 r. Potem dołączyli do nich jeńcy brytyjscy, francuscy, belgijscy, jugosłowiańscy, greccy, radzieccy a także m.in. amerykańscy.

Łącznie przez obozy Lamsdorf w czasie II wojny światowej przeszło ok. 300 tys. jeńców z całego świata. Niewoli nie przeżyło ponad 40 tys. z nich, głównie jeńców radzieckich.
Wanda Traczyk-Stawska
Violetta Rezler-Wasielewska

Wiadomości z regionu

2025-01-05, godz. 20:00 Pożar autobusu na dworcu w Głuchołazach Trzy zastępy straży pożarnej gasiły pożar autobusu na dworcu w Głuchołazach. Jak poinformował kapitan Arkadiusz Fulneczek z Komendy Wojewódzkiej Państwowej… » więcej 2025-01-05, godz. 20:00 Lewin Brzeski finalizuje wypłatę zasiłków po wrześniowej powodzi Lewin Brzeski intensywnie pracuje nad finalizacją wypłat zasiłków dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku wrześniowej powodzi. Zdecydowana większość… » więcej 2025-01-05, godz. 19:05 Lód na zbiornikach jest bardzo cienki. Przekonał się o tym... koń Do niecodziennej interwencji zostali dziś (05.01) wezwani olescy strażacy. O godzinie 15:30 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o koniu, który wpadł… » więcej 2025-01-05, godz. 19:00 Jest pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych w Kluczborku Spółka SIM Opolskie, która planuje wybudować w Kluczborku przy ulicy Cybisa 151 mieszkań, uzyskała pozwolenie na budowę. W najbliższych dniach zostanie… » więcej 2025-01-05, godz. 17:30 Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w pobliżu CUP w Opolu Od środy (08.01) w okolicy Centrum Usług Publicznych w Opolu w związku z przebudową układu komunikacyjnego będzie obowiązywać zmieniona organizacja ru… » więcej 2025-01-05, godz. 16:00 Uwaga! Na drogach i chodnikach będzie ślisko Wieczorem, w nocy i nad ranem w regionie będzie bardzo ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje opady marznącego deszczu powodujące go… » więcej 2025-01-05, godz. 12:21 10 mln zł na uzbrojenie strefy przemysłowej w Lewinie Brzeskim. To jedna z tegorocznych inwestycji W nadchodzącym roku budżetowym gmina Lewin Brzeski planuje realizację kilku istotnych zadań, które zostały przesunięte na 2025 rok z powodu opóźnień… » więcej 2025-01-05, godz. 12:15 Kolejne elektryczne autobusy trafią do Opola. Ratusz analizuje złożone oferty Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył oferty w przetargu na zakup nowych autobusów elektrycznych. Do rywalizacji o dostarczenie pojazdów stanęły… » więcej 2025-01-05, godz. 12:00 Zakończył się remont ul. Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 miliona złotych kosztował remont ulicy Tadeusza Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informuje kędzierzyńsko-kozielski magistrat na swojej stronie… » więcej 2025-01-05, godz. 11:35 Głuchołazy: czy to na pewno krypta? "Prace będą musiały być prowadzone na szerszą skalę" Co dalej z tajemniczym i nieznanym dotąd pomieszczeniem w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Głuchołazach? Przypomnijmy, przed świętami Bożego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »