Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-06, 11:15 Autor: Witold Wośtak

Chcą zebrać prawie 50 tysięcy złotych na badanie lip w Zdzieszowicach

Ulica Chrobrego w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Ulica Chrobrego w Zdzieszowicach [fot. Witold Wośtak]
Będzie internetowa zbiórka pieniędzy na badanie stanu drzew przy ulicy Chrobrego w Zdzieszowicach. To pilotażowa wersja akcji "Zdrap pomarańczowy znak" - kampanii na rzecz sędziwych drzew w Polsce, której inicjatorem jest Marek Zarankiewicz z Januszkowic.
Akcja ma na celu uświadamianie społeczeństwa odnośnie roli tak wiekowych drzew w mieście. Badaniem objęte mają być 42 lipy w stuletniej alei. Przypomnijmy - pod koniec ubiegłego roku wycięto tam 15, wytypowanych wcześniej, drzew.

- Nie chcemy stracić reszty, ale na ocenę ich stanu potrzeba 47 tysięcy złotych - mówi Zarankiewicz. Kampania ma kilka aspektów. - Jednym z punktów jest właśnie zebranie pieniędzy na zbadanie tej alei. Chcemy sprawdzić, czy one są zdrowe, czy jednak chore, bo, to jest niezbędne do podejmowania dalszych decyzji. Drugim wątkiem jest ogólnopolska wysyłka pakietów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych z klas 1-3, których celem będzie uwrażliwienie młodzieży na drzewa. Po trzecie prawdopodobnie w maju zorganizujemy happening w alei, ze sceną ustawioną na środku drogi.

W planie jest również założenie fundacji o nazwie Siedlisko Silesia, pod szyldem której ma funkcjonować akcja "Zdrap pomarańczowy znak".

Zarankiewicz zaznacza, że akcja jest prowadzona w porozumieniu ze zdzieszowickim magistratem.
Marek Zarankiewicz

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Mieszkaniec Nysy przechowywał w garażu używki warte 140 tysięcy złotych. Tytoń i alkohol nie miały znaków akcyzy Kontrabandę o rynkowej wartości około 140 tysięcy złotych odnaleźli wczoraj (21.08) funkcjonariusze Opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej 2019-08-22, godz. 18:30 Wspólny projekt Głubczyc i Vitkova ,,Minerały i flora na pograniczu polsko-czeskim" zakończony Po polskiej stronie - świeże nasadzenia i mała architektura w parku przy ul. Sobieskiego w Głubczycach, po czeskiej - w Vitkowie - nowy park z charakterystycz ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Roman Kolek powalczy o mandat senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej. "Wynik wyborów ważniejszy od ambicji" Roman Kolek kandydatem Koalicji Obywatelskiej oraz KWW Mniejszość Niemiecka w jesiennych wyborach do Senatu. Obecny wicemarszałek województwa wystartuje w okr ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne droższa o 14 milionów złotych. Ratusz ma rozwiązanie Opolski ratusz ma pomysł na rozwiązanie problemu z wyłonieniem wykonawcy na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego Opole Główne. Chodzi o dołożenie brakuj ... » więcej 2019-08-22, godz. 17:12 Wypadek na terenie budowy w Mosznej. Mężczyzna przysypany zwałami ziemi Mężczyzna, na którego zsunęła się pryzma ziemi, trafił do szpitala. Do wypadku doszło na terenie budowy w Mosznej. » więcej 2019-08-22, godz. 16:04 Kolizja trzech aut "pod taśmociągiem" na DK 45 Do groźnie wyglądającej kolizji 3 aut osobowych doszło w Zimnicach Wielkich, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 Opole - Racibórz oraz drogi wojewódzkiej w k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »