Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 08:34 Autor: Witold Wośtak

Pamiętają o pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Spotkanie w Babicach

Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Kresowiacy, harcerze, parlamentarzyści, samorządowcy i poczty sztandarowe. W Babicach (gmina Baborów) upamiętniono wczoraj (04.03) mord w Hucie Pieniackiej na Kresach Wschodnich, zbrodnię sprzed 74 lat.
Oddziały SS-Galizien oraz ukraińskich nacjonalistów wymordowały wtedy od 700 do 1300 Polaków i ukrywających się Żydów oraz zniszczyły całą wieś. W Babicach mieszkają potomkowie społeczności z Huty Pieniackiej, dlatego właśnie tam odprawiono uroczystą mszę świętą.

Jak przekonuje Janusz Wójcik z urzędu marszałkowskiego, warto mówić o przebaczeniu w kontekście tych tragicznych zdarzeń. - My często ulegamy słowom, że spotkała nas straszna krzywda z rąk Ukraińców. To jest fakt, bo zwykli ludzie tak mieli. Często zapominamy jednak, jaka była wtedy atmosfera i często nie chcemy mówić, dlaczego Ukraińcy dopuszczali się takich mordów. Poza tym jest pytanie, czy nasi przodkowie nie mają w tym jakiegoś udziału. Historia rzadko bywa czarno-biała.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się ze słowami Wójcika o potrzebie przebaczenia. - On próbował wykorzystać fakt, że jesteśmy w kościele i mówił o próbie wzajemnego przebaczenia. Rozszedł się szmer, a trzy razy bardzo wyraźnie usłyszałem za swoimi plecami słowo „wariat”. Ręce opadają – to nie jest mój pierwszy kontakt intelektualny z tym przedstawicielem marszałka. Ja zdaję sobie sprawę, że on ma pewne wytyczne do zrealizowania, ale nikt z nas nie ma moralnego prawa do przebaczania w imieniu tysięcy pomordowanych lub pogrzebanych żywcem.

Według Elżbiety Kielskiej, burmistrz Baborowa, młode pokolenie chce słuchać o historii, również tej tragicznej. - Zawsze są tutaj znamienite osoby, które chcą powiedzieć, jak tam było i jakie mają poglądy. Młodzi ludzie chcą słyszeć, co było kiedyś, bo przez dziesiątki lat nie mówiło się o tym. Często jest tak, że nawet rodzice tych młodych ludzi dopiero poznają tę historię w ostatnich latach. Nie słyszeli jej – nie mogli o niej słyszeć, bo nie mówiło się o tym.

W uroczystościach brała również udział Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzystka dziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnych uroczystości w Babicach. - Wiele bólu i cierpienia zapisanych jest na kartach naszej historii. Ogromna liczba naszych rodaków straciła życie w wyniku pogromu podczas tego pamiętnego dnia. Wielu z nich również oddało życie w obronie swoich bliskich. Winniśmy więc nie tylko pielęgnować i kultywować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, ale także oddawać hołd wszystkim poległym, aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła - napisała później na jednym z portali społecznościowych.
Janusz Wójcik
Grzegorz Peczkis
Elżbieta Kielska

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 20:01 NEC wraca na stałe tory działania. Uruchamia kolejne węzły Nyska Energetyka Cieplna uruchamia kolejne uszkodzone przez powódź węzły ciepłownicze. Obecnie pozostają do naprawy jeszcze 4. Firma w pierwszej kolejności… » więcej 2024-10-03, godz. 19:13 Sprzętu przybywa, ale prądu jeszcze nie ma. Sprawdzamy sytuację w zalanej części nyskiego szpitala Władze nyskiego szpitala chcą uruchomić lecznicę za niecałe dwa tygodnie. Pomoc płynie z wielu kierunków. » więcej 2024-10-03, godz. 18:56 Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W… » więcej 2024-10-03, godz. 18:30 Uwaga na żywność skażoną wodą powodziową. WIJHARS pracuje w terenie W regionie pracują cztery zespoły kontrolerów Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i sprawdzają miejsca, gdzie mogłoby… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53 Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości… » więcej 2024-10-03, godz. 15:12 Miejskie inwestycje w pieczę zastępczą. Opole ogłasza 4-letni program działań Nowe domy dziecka, najprawdopodobniej dwa powstaną w Opolu, a do tego jeszcze 20 tzw. mieszkań treningowych. » więcej 2024-10-03, godz. 15:09 Przechodzień powiadomił policję o zwłokach w rowie melioracyjnym Zwłoki na kędzierzyńskim osiedlu Pogorzelec. » więcej 2024-10-03, godz. 14:24 Zmiana kapitana, ale statek jest na właściwym kursie. Inauguracja roku na UO [ZDJĘCIA] Życie studenckie czas zacząć. Ponad 3300 żaków rozpoczęło dziś oficjalnie (03.10) swoją przygodę z Uniwersytetem Opolskim. Przed nimi 3, a w przypadku… » więcej 2024-10-03, godz. 13:36 Urzędnik starostwa w dwa lata wyprowadził z kasy prawie milion złotych Przez ponad 2 lata przywłaszczył sobie z konta urzędu ponad 850 tysięcy złotych. Mowa o byłym już pracowniku wydziału finansowego namysłowskiego starostwa… » więcej 2024-10-03, godz. 13:33 Wciąż jeżdżą za szybko, płacą i tracą uprawnienia Opolscy policjanci w ostatnich dniach zatrzymali dwie osoby, które znacznie przekroczyły dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »