Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 08:34 Autor: Witold Wośtak

Pamiętają o pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Spotkanie w Babicach

Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Uroczysta msza święta w Babicach [fot. www.facebook.com/KatarzynaCzochara]
Kresowiacy, harcerze, parlamentarzyści, samorządowcy i poczty sztandarowe. W Babicach (gmina Baborów) upamiętniono wczoraj (04.03) mord w Hucie Pieniackiej na Kresach Wschodnich, zbrodnię sprzed 74 lat.
Oddziały SS-Galizien oraz ukraińskich nacjonalistów wymordowały wtedy od 700 do 1300 Polaków i ukrywających się Żydów oraz zniszczyły całą wieś. W Babicach mieszkają potomkowie społeczności z Huty Pieniackiej, dlatego właśnie tam odprawiono uroczystą mszę świętą.

Jak przekonuje Janusz Wójcik z urzędu marszałkowskiego, warto mówić o przebaczeniu w kontekście tych tragicznych zdarzeń. - My często ulegamy słowom, że spotkała nas straszna krzywda z rąk Ukraińców. To jest fakt, bo zwykli ludzie tak mieli. Często zapominamy jednak, jaka była wtedy atmosfera i często nie chcemy mówić, dlaczego Ukraińcy dopuszczali się takich mordów. Poza tym jest pytanie, czy nasi przodkowie nie mają w tym jakiegoś udziału. Historia rzadko bywa czarno-biała.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się ze słowami Wójcika o potrzebie przebaczenia. - On próbował wykorzystać fakt, że jesteśmy w kościele i mówił o próbie wzajemnego przebaczenia. Rozszedł się szmer, a trzy razy bardzo wyraźnie usłyszałem za swoimi plecami słowo „wariat”. Ręce opadają – to nie jest mój pierwszy kontakt intelektualny z tym przedstawicielem marszałka. Ja zdaję sobie sprawę, że on ma pewne wytyczne do zrealizowania, ale nikt z nas nie ma moralnego prawa do przebaczania w imieniu tysięcy pomordowanych lub pogrzebanych żywcem.

Według Elżbiety Kielskiej, burmistrz Baborowa, młode pokolenie chce słuchać o historii, również tej tragicznej. - Zawsze są tutaj znamienite osoby, które chcą powiedzieć, jak tam było i jakie mają poglądy. Młodzi ludzie chcą słyszeć, co było kiedyś, bo przez dziesiątki lat nie mówiło się o tym. Często jest tak, że nawet rodzice tych młodych ludzi dopiero poznają tę historię w ostatnich latach. Nie słyszeli jej – nie mogli o niej słyszeć, bo nie mówiło się o tym.

W uroczystościach brała również udział Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzystka dziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnych uroczystości w Babicach. - Wiele bólu i cierpienia zapisanych jest na kartach naszej historii. Ogromna liczba naszych rodaków straciła życie w wyniku pogromu podczas tego pamiętnego dnia. Wielu z nich również oddało życie w obronie swoich bliskich. Winniśmy więc nie tylko pielęgnować i kultywować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, ale także oddawać hołd wszystkim poległym, aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła - napisała później na jednym z portali społecznościowych.
Janusz Wójcik
Grzegorz Peczkis
Elżbieta Kielska

Wiadomości z regionu

2019-02-15, godz. 20:30 Związkowcy z OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Opolu Pracownicy drukarni 'Lega' zrzeszeni w zakładowej organizacji związkowej OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Chcieli w ten s ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:30 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:00 Nyska "trójka" od kilku dni ma własną kuchnię. "Wcześniej korzystaliśmy z cateringu" Kolejna z nyskich szkół doczekała się własnej kuchni. Od kilku dni, przyrządzane na miejscu posiłki mogą jeść uczniowie 'trójki'. » więcej 2019-02-15, godz. 18:53 Wiek i niepełnosprawność nie ogranicza. Integracja seniorów i osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej Aktywni seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że wiek i dysfunkcje nie stanowią ograniczeń. Jak mówią - bariery są tylko w głowie. Dowodem na ... » więcej 2019-02-15, godz. 17:31 Więźniowie zamieszani w narkotyki w podgłubczyckiej firmie Dwóch osadzonych z Zakładu Karnego w Głubczycach jest podejrzanych w sprawie odkrycia znacznej ilości narkotyków na terenie jednej z firm działających w Gołus ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:30 77 lat temu utworzono Armię Krajową. "Wspomnienia wciąż są żywe i bolesne" [FILM, ZDJĘCIA] 77. rocznicę uformowania Armii Krajowej upamiętniono dziś (15.02) w Opolu. Przed południem odprawiono mszę świętą. Później przed Pomnikiem Polskiego Państwa P ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:10 Pracownik Odry Opole zaatakowany słownie przez kibica. Kibic stanowczo zaprzecza zarzutom Stowarzyszenie 'OKS ODRA' Opole na swojej stronie internetowej poinformowała o ataku na jednego z pracowników klubu. Zgodnie z treścią komunikatu jedna z osób ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:44 Wyjątkowe święto Służby Więziennej. W tym roku obchodzono również 100-lecie istnienia formacji Przyznano 51 odznaczeń, a blisko 300 funkcjonariuszy otrzymało awans na wyższy stopień służbowy. W Opolu odbyły się obchody z okazji święta Służby Więziennej. » więcej 2019-02-15, godz. 13:13 W Dobrzeniu Wielkim odbędą się konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:00 "To były czasy, gdy trudno było podjąć istotne reformy w Polsce". Profesor Białokur i były lider MN Henryk Kroll wspom ... - Historia - zupełnie niesłusznie - zapamięta Jana Olszewskiego głównie z odwołania jego rządu w czerwcu 1992 roku - powiedział historyk Marek Białokur. Profe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »