Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-29, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Czepek onkologiczny ochroni włosy opolskich pacjentów

Czepek onkologiczny [fot. Katarzyna Doros]
Czepek onkologiczny [fot. Katarzyna Doros]
Czepek onkologiczny [fot. Katarzyna Doros]
Czepek onkologiczny [fot. Katarzyna Doros]
Pacjenci Opolskiego Centrum Onkologii nie muszą się już martwić o swoje włosy. Nowoczesny czepek onkologiczny - zakupiony dla szpitala -
zmniejsza ryzyko wypadania włosów w trakcie chemioterapii. Realizacja projektu "Chemioterapia bez utraty włosów" była możliwa dzięki pieniądzom z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Projekt zdobył ponad 3 tysiące głosów.
- To system, który poprawia jakość życia naszych chorych. Dla lekarza zawsze inne objawy niepożądane są ważniejsze niż dla pacjenta - mówi Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

- My, jako lekarze skupiamy się na aspektach medycznych, wypadanie włosów to bardzo stygmatyzujący objaw niepożądany chemioterapii, przynoszący bardzo dużą traumę dla naszych chorych, dlatego rozumiemy ich potrzebę. Urządzenie do tej pory nie było dostępne na terenie województwa opolskiego, teraz mamy jedno, dwustanowiskowe. Na razie zaczynamy, być może będą takie potrzeby, że w przyszłości pomyślimy o zakupie drugiego.

Specjalny czepek pozwala schłodzić głowę pacjenta do około 22 stopni. Cała sesja w tym urządzeniu trwa około trzech godzin - wyjaśnia Marta Gulińska.

- Ta niska temperatura powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych w skórze głowy, zamykanie się mieszków włosowych, przez co cytostatyki, te szkodliwe substancje z chemioterapii, nie wpływają do mieszków włosowych Pacjent musi mieć chłodzoną głowę w trakcie każdej sesji chemioterapeutycznej, żeby przebieg takiej terapii mógł się zakończyć powodzeniem - dodaje.

Czepek onkologiczny kosztował blisko 150 tysięcy złotych.
Barbara Radecka
Marta Gulińska

Wiadomości z regionu

2019-06-20, godz. 20:42 Burze nad Opolszczyzną. Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka Strażacy już blisko 30 razy wyjeżdżali do skutków opadów i silnego wiatru. W regionie woda zalała kilka posesji, są także połamane gałęzie oraz drzewa. » więcej 2019-06-20, godz. 20:40 Wypadek na DK 39. Nie żyje rowerzysta Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 39 w Małujowicach między Strzelinem a Brzegiem. » więcej 2019-06-20, godz. 19:30 Prudnik: za dobrą cenę gmina kupi biurowiec? Do zakupu atrakcyjnie położonego budynku przymierza się gmina Prudnik. Jest to biurowiec znajdujący się nieopodal tamtejszego rynku. Obiekt tylko w części jes ... » więcej 2019-06-20, godz. 19:22 Uwaga na wieczorne burze. Możliwy silny wiatr, a miejscami nawet grad Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wieczornymi burzami na niemal całej Opolszczyźnie. Alert nie dotyczy powiatu namysłowskiego, kluczb ... » więcej 2019-06-20, godz. 18:00 Drogowcy zamykają odcinek drogi wojewódzkiej 408. Będą objazdy W poniedziałek (24.06) w związku z trwającymi pracami zamknięty zostanie fragment DW 408 od Bierawy do miejscowości Korzonek. Kierowcy będą jeździć objazdem. » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Część brzeskich radnych chce, by sesje trwały krócej. Ma w tym pomóc rezygnacja z odczytywania interpelacji Brzescy radni miejscy zbyt długo zgłaszają interpelacje i należy to skrócić. Z takim wnioskiem wystąpiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Platform ... » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [Z ... Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują ... » więcej 2019-06-20, godz. 15:00 Procesje z Najświętszym Sakramentem na ulicach wszystkich parafii. Dziś Boże Ciało Cztery ołtarze, modlitwa, śpiew i czytanie fragmentów Ewangelii. Ulicami wszystkich opolskich parafii przechodzą dziś (20.06) procesje z okazji Uroczystości N ... » więcej 2019-06-20, godz. 14:00 Chętnych ubywa. Opolski PCPR szuka rodziców zastępczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu szuka chętnych do podjęcia się roli rodziny zastępczej. Obecnie z centrum współpracuje 110 takich rodzin, ale z roku ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:00 Coraz mniej wypadków na roli w naszym regionie. Opolszczyzna na drugim miejscu w kraju Opolskie gospodarstwa rolne są bezpieczne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z roku na rok odnotowuje coraz mniej wypadków przy pracy na wsi. Liderem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »