Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:00 Autor: Ewelina Laxy

Cienki lód i tragedia gotowa. Ćwiczenia opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Wpadł pod lód w kamionce Silesia, ale został uratowany. W związku z rozpoczętymi feriami - a także wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj (16.01) w Skarbimierzu - strażacy ćwiczą i ostrzegają: tegoroczna zima nie jest mroźna, co sprawia, że lód, który tworzy się na zbiornikach wodnych nie ma bezpiecznej grubości, która powinna wynosić min. 10 cm.
- Kiedy lód się załamie, należy powiadomić służby ratownicze - mówi brygadier Leszek Koksanowicz, wicekomendant miejski PSP w Opolu. - Powinniśmy podjąć próbę ratowania tych osób, ale nie możemy podawać ręki, dlatego, że ta osoba tonąca może nas wciągnąć do wody i w tym momencie mamy kolejną osobę, która wymaga pomocy. Podajmy szalik, podajmy gałąź - jakikolwiek element, który przedłuży naszą dłoń, po to, żeby ta osoba, która znajduje się w wodzie mogła złapać, mogła chwycić i w ten sposób możemy próbować wydostać tę osobę na zewnątrz.

Temperatura wody w zbiorniku wynosi około 0 stopni Celsjusza. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu.

Jak dodaje dowódca zmiany, mł. kpt Dariusz Czerepaniak, podczas tego typu akcji najważniejsze jest szybkie działanie:

- Im woda zimniejsza, tym krótszy czas na uratowanie osoby, która przebywa w takiej zimnej wodzie, dochodzi do hipotermii. Gama sprzętu jest duża. Jeżeli jest taka sytuacja jak teraz, że więcej jest wody, a ten lód jest na tyle cienki, że się załamuje pod nami, to wykorzystujemy pontony, różnego rodzaju deski lodowe, trapy pneumatyczne. Kombinezony w których możemy wejść do takiej zimnej wody to suche kombinezony, skafandry.

Przypomnijmy: wczoraj w Skarbimierzu w powiecie brzeskim doszło do tragedii. Lód załamał się pod parą, która urządziła sobie ślizgawkę na zamarzniętej tafli nieczynnego basenu. 14-latkniego chłopca nie udało się uratować. 14-letnia dziewczynka przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
bryg. Leszek Koksanowicz
mł. kpt. Dariusz Czerepaniak

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 21:30 W powiecie nyskim spada przestępczość i rośnie wykrywalność zdarzeń. "Świadczy to o dobrej pracy policjantów" Przestępczość w powiecie nyskim spada - tak wynika z policyjnych statystyk. Oprócz tego, większy odsetek zgłoszonych spraw kończy się ukaraniem sprawcy. » więcej 2018-11-16, godz. 20:30 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu pełen atrakcji: Diabelski Młyn, Strefa Snow Parku i Marsz Mikołajów Na opolskim rynku trwa montaż pierwszych choinek i drewnianych stoisk. 1 grudnia w stolicy regionu ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy, najdłuższy w historii, bo p ... » więcej 2018-11-16, godz. 19:00 Pracownicy więziennictwa i naukowcy podsumowali 100 lat pracy penitencjarnej w niepodległej Polsce Oddziaływanie poprzez pracę podstawą efektywnej resocjalizacji. Na ogólnopolskiej konferencji w Opolu praktycy i teoretycy związani ze służbą więzienną w Pols ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Dołącz do nas" - mundurowi zachęcają do podjęcia służby w policji 'Dołącz do nas' - tym hasłem mundurowi z opolskiego garnizonu zachęcają do podjęcia służby w policji. Kampania ma prezentować, jak z punktu widzenia praktyka ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:15 Mężczyzna, który pobił niemowlę aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa Sąd aresztował na 3 miesiące 36-latka, który wczoraj (15.11) pobił 10-miesięczne dziecko w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi. Prokuratura postawiła mężczyźnie ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:00 Po raz ostatni oddali hołd Orlętom Lwowskim. Uroczystość w gimnazjum Wraz z galą upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oddało też hołd swoim pa ... » więcej 2018-11-16, godz. 16:15 Furiat zaatakował dwie kobiety, zanim pobił niemowlę. "Boga prosiłam, żeby tylko wyjść z tego auta" 36-latek, który wczoraj (15.11) w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi wtargnął do przypadkowego domu i pobił 10-miesięcznego chłopca, wcześniej zaatakował dwie ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »