Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:00 Autor: Ewelina Laxy

Cienki lód i tragedia gotowa. Ćwiczenia opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Wpadł pod lód w kamionce Silesia, ale został uratowany. W związku z rozpoczętymi feriami - a także wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj (16.01) w Skarbimierzu - strażacy ćwiczą i ostrzegają: tegoroczna zima nie jest mroźna, co sprawia, że lód, który tworzy się na zbiornikach wodnych nie ma bezpiecznej grubości, która powinna wynosić min. 10 cm.
- Kiedy lód się załamie, należy powiadomić służby ratownicze - mówi brygadier Leszek Koksanowicz, wicekomendant miejski PSP w Opolu. - Powinniśmy podjąć próbę ratowania tych osób, ale nie możemy podawać ręki, dlatego, że ta osoba tonąca może nas wciągnąć do wody i w tym momencie mamy kolejną osobę, która wymaga pomocy. Podajmy szalik, podajmy gałąź - jakikolwiek element, który przedłuży naszą dłoń, po to, żeby ta osoba, która znajduje się w wodzie mogła złapać, mogła chwycić i w ten sposób możemy próbować wydostać tę osobę na zewnątrz.

Temperatura wody w zbiorniku wynosi około 0 stopni Celsjusza. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu.

Jak dodaje dowódca zmiany, mł. kpt Dariusz Czerepaniak, podczas tego typu akcji najważniejsze jest szybkie działanie:

- Im woda zimniejsza, tym krótszy czas na uratowanie osoby, która przebywa w takiej zimnej wodzie, dochodzi do hipotermii. Gama sprzętu jest duża. Jeżeli jest taka sytuacja jak teraz, że więcej jest wody, a ten lód jest na tyle cienki, że się załamuje pod nami, to wykorzystujemy pontony, różnego rodzaju deski lodowe, trapy pneumatyczne. Kombinezony w których możemy wejść do takiej zimnej wody to suche kombinezony, skafandry.

Przypomnijmy: wczoraj w Skarbimierzu w powiecie brzeskim doszło do tragedii. Lód załamał się pod parą, która urządziła sobie ślizgawkę na zamarzniętej tafli nieczynnego basenu. 14-latkniego chłopca nie udało się uratować. 14-letnia dziewczynka przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
bryg. Leszek Koksanowicz
mł. kpt. Dariusz Czerepaniak

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Kazimierz Ożóg jednak nie będzie kandydował na prezydenta Opola. Szczegóły dzisiaj (21.08) Prof. Kazimierz Ożóg nie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola. Informację podało na Facebooku związane z prezydentem Arkadiuszem Wiśni ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Baza LPR w budowie. Na miejscu pracuje 20 osób. "Helikoptery, szybowce latają, atrakcji mamy co niemiara" Około 20 osób dziennie pracuje przy budowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Polskiej Nowej Wsi. Budowa jest o tyle nietypowa, że przewiduje po ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:15 Opole bez fajerwerków? Tego chcą ekolodzy. "Cywilizowany świat odchodzi od tej formy rozrywki" Piknik ekologiczny 'Opole w rytmie natury' zwieńczył pokaz pirotechniczny, który wzbudził sporo kontrowersji i pytań kierowanych do ratusza. Ekolodzy związani ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Wakacyjna ramówka – czas na podsumowanie. Zapraszamy do podzielenie się opiniami! Piłkarskie wątki na czas Mundialu, wakacyjne cykle, audycje w plenerze - sporo się działo podczas wakacji na antenie Radia Opole. Czas na podsumowanie. Nie mo ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Strażacy zbierają na quada. "Zwiększy efektywność pracy ratowników" Strażacy z OSP Suchy Bór chcą, aby w ich garażu pojawił się nowy sprzęt. Zamierzają kupić quada, który ma pomóc im w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, w ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:45 Ludzkie szczątki na placu budowy w Komornie Ludzki szkielet wykopali budowlańcy w Komornie w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej numer 45. Najpierw natrafiono na czaszkę, następnie odkry ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Nietypowy obiekt pływający na Odrze. Ekipa remontowa zgubiła... rusztowanie Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani opolscy strażacy. W okolicach jednostki w Opolu przy ul. Budowlanych zauważono dryfujące na rzece rusztowanie. » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Po dwóch miesiącach spokoju znów są piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu Po dwóch miesiącach spokoju w Kędzierzynie-Koźlu znów zanotowano nagłe, wysokie skoki wartości benzenu w powietrzu. Od 3 sierpnia piki pojawiły się już 10 raz ... » więcej 2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »