Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:00 Autor: Ewelina Laxy

Cienki lód i tragedia gotowa. Ćwiczenia opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Wpadł pod lód w kamionce Silesia, ale został uratowany. W związku z rozpoczętymi feriami - a także wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj (16.01) w Skarbimierzu - strażacy ćwiczą i ostrzegają: tegoroczna zima nie jest mroźna, co sprawia, że lód, który tworzy się na zbiornikach wodnych nie ma bezpiecznej grubości, która powinna wynosić min. 10 cm.
- Kiedy lód się załamie, należy powiadomić służby ratownicze - mówi brygadier Leszek Koksanowicz, wicekomendant miejski PSP w Opolu. - Powinniśmy podjąć próbę ratowania tych osób, ale nie możemy podawać ręki, dlatego, że ta osoba tonąca może nas wciągnąć do wody i w tym momencie mamy kolejną osobę, która wymaga pomocy. Podajmy szalik, podajmy gałąź - jakikolwiek element, który przedłuży naszą dłoń, po to, żeby ta osoba, która znajduje się w wodzie mogła złapać, mogła chwycić i w ten sposób możemy próbować wydostać tę osobę na zewnątrz.

Temperatura wody w zbiorniku wynosi około 0 stopni Celsjusza. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu.

Jak dodaje dowódca zmiany, mł. kpt Dariusz Czerepaniak, podczas tego typu akcji najważniejsze jest szybkie działanie:

- Im woda zimniejsza, tym krótszy czas na uratowanie osoby, która przebywa w takiej zimnej wodzie, dochodzi do hipotermii. Gama sprzętu jest duża. Jeżeli jest taka sytuacja jak teraz, że więcej jest wody, a ten lód jest na tyle cienki, że się załamuje pod nami, to wykorzystujemy pontony, różnego rodzaju deski lodowe, trapy pneumatyczne. Kombinezony w których możemy wejść do takiej zimnej wody to suche kombinezony, skafandry.

Przypomnijmy: wczoraj w Skarbimierzu w powiecie brzeskim doszło do tragedii. Lód załamał się pod parą, która urządziła sobie ślizgawkę na zamarzniętej tafli nieczynnego basenu. 14-latkniego chłopca nie udało się uratować. 14-letnia dziewczynka przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
bryg. Leszek Koksanowicz
mł. kpt. Dariusz Czerepaniak

Wiadomości z regionu

2018-02-20, godz. 09:08 Co czwarty mieszkaniec powiatu krapkowickiego zachorował w ubiegłym roku na grypę. "Potrzeba wiedzy i edukacji" Ponad 13700 zachorowań na grypę odnotowano w ubiegłym roku w powiecie krapkowickim. Współczynnik zapadalności na tę chorobę określono na poziomie trzy razy wi ... » więcej 2018-02-20, godz. 07:30 Nie chcą wycinki drzew w okolicach dworca Opole-Wschód. Ekolodzy i mieszkańcy protestują Mieszkańcy i ekolodzy nie chcą wycinki drzew w okolicach skrzyżowania ul. Oleskiej i Batalionów Chłopskich. W kinie 'Meduza' odbyło się spotkanie działaczy i ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:26 Legalne picie alkoholu na Bulwarach Nadodrzańskich w Opolu? Jest taki pomysł Radni Platformy Obywatelskiej w Opolu przygotowują uchwałę zezwalającą na picie alkoholu pod tzw. 'chmurką'. To inicjatywa podjęta na skutek nowelizacji ustaw ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:20 Dezerterka odnaleziona po raz kolejny. Czy uda się schwytać krowę? Nyska krowa dezerterka namierzona. Zwierzę zostało zlokalizowane w bukowskim zagajniku nieopodal jeziora dzięki użyciu drona lokalnego fotografa. » więcej 2018-02-20, godz. 06:00 Trwają intensywne prace związane z przebudową Collegium Medicum Na trzecim piętrze w gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej kładzione są instalacje elektryczne i grzewcze, a także trwa budowa schodów łączących ... » więcej 2018-02-19, godz. 22:20 Radni dzielnicy Śródmieście nie chcą zamknięcia targowiska "Centrum" i zamiany gruntów Podczas sesji rady dzielnicy Śródmieście radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały, która dotyczy zamiany gruntów w centrum miasta, na teren położony w Op ... » więcej 2018-02-19, godz. 20:20 Zmienią napis na pomniku opolskiego księcia? Na tablicy przy pomniku Kazimierza I Opolskiego nie będzie zdania o tym, że był uczestnikiem piątej wyprawy krzyżowej. Urząd Miasta Opola zdecydował o zastąpi ... » więcej 2018-02-19, godz. 19:30 Są pieniądze dla niepełnosprawnych Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego po raz kolejny będą mogli uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier. I nie chodzi tu tylko o b ... » więcej 2018-02-19, godz. 18:30 Poprawi się skuteczność i efektywność pracy głuchołaskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pojawi się nowy model organizacyjny, który rozdzieli zadania administracyjne od pracy socjalnej. Dzięki temu pracownicy będą mieli więcej czasu dla rodzin i o ... » więcej 2018-02-19, godz. 17:30 Pomagają rodzinom chorych na Alzheimera i demencję Rodziny osób dotkniętych chorobą Alzheimera lub demencją starczą mogą liczyć na pomoc pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich. Placó ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »