Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:00 Autor: Ewelina Laxy

Cienki lód i tragedia gotowa. Ćwiczenia opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Ćwiczenia opolskich strażaków [fot. Ewelina Laxy]
Wpadł pod lód w kamionce Silesia, ale został uratowany. W związku z rozpoczętymi feriami - a także wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj (16.01) w Skarbimierzu - strażacy ćwiczą i ostrzegają: tegoroczna zima nie jest mroźna, co sprawia, że lód, który tworzy się na zbiornikach wodnych nie ma bezpiecznej grubości, która powinna wynosić min. 10 cm.
- Kiedy lód się załamie, należy powiadomić służby ratownicze - mówi brygadier Leszek Koksanowicz, wicekomendant miejski PSP w Opolu. - Powinniśmy podjąć próbę ratowania tych osób, ale nie możemy podawać ręki, dlatego, że ta osoba tonąca może nas wciągnąć do wody i w tym momencie mamy kolejną osobę, która wymaga pomocy. Podajmy szalik, podajmy gałąź - jakikolwiek element, który przedłuży naszą dłoń, po to, żeby ta osoba, która znajduje się w wodzie mogła złapać, mogła chwycić i w ten sposób możemy próbować wydostać tę osobę na zewnątrz.

Temperatura wody w zbiorniku wynosi około 0 stopni Celsjusza. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu.

Jak dodaje dowódca zmiany, mł. kpt Dariusz Czerepaniak, podczas tego typu akcji najważniejsze jest szybkie działanie:

- Im woda zimniejsza, tym krótszy czas na uratowanie osoby, która przebywa w takiej zimnej wodzie, dochodzi do hipotermii. Gama sprzętu jest duża. Jeżeli jest taka sytuacja jak teraz, że więcej jest wody, a ten lód jest na tyle cienki, że się załamuje pod nami, to wykorzystujemy pontony, różnego rodzaju deski lodowe, trapy pneumatyczne. Kombinezony w których możemy wejść do takiej zimnej wody to suche kombinezony, skafandry.

Przypomnijmy: wczoraj w Skarbimierzu w powiecie brzeskim doszło do tragedii. Lód załamał się pod parą, która urządziła sobie ślizgawkę na zamarzniętej tafli nieczynnego basenu. 14-latkniego chłopca nie udało się uratować. 14-letnia dziewczynka przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
bryg. Leszek Koksanowicz
mł. kpt. Dariusz Czerepaniak

Wiadomości z regionu

2018-05-26, godz. 08:00 Dzisiaj piknik rodzinny w Opolu. Powód to przekroczenie miliarda złotych dla rodzin z programu Rodzina 500 Plus Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza na piknik rodzinny w związku z przekroczeniem kwoty 1 miliarda zł, który w ramach programu Rodzina 500 plus trafił do opolsk ... » więcej 2018-05-26, godz. 08:00 Głogówek: z okazji swojego jubileuszu bractwo "pohuczy" w mieście 20-lecie reaktywacji świętować będzie Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Jego tradycje liczą ponad 400 lat. Działalność tego bractwa przerwał wybuch wojny. Rozwi ... » więcej 2018-05-26, godz. 08:00 Kluczborski szpital prowadzi profilaktyczne badania jelita grubego 1200 osób z powiatu kluczborskiego będzie mogło skorzystać z badań profilaktycznych pod kątem raka jelita grubego. Ofertę przygotowało Powiatowe Centrum Zdrow ... » więcej 2018-05-26, godz. 06:00 Rewitalizacje i nasadzenia. Tego oczekują mieszkańcy opolskiej dzielnicy Stare Miasto Rewitalizacji placu przy ul. Waryńskiego w Opolu chce rada dzielnicy Stare Miasto. Projekt przebudowy powstał już 2011 roku, ale na razie nie doczekał się rea ... » więcej 2018-05-25, godz. 23:00 Teresa Drozda kolejnym gościem spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" [FILM, ZDJĘCIA] Teresa Drozda, dziennikarka radiowa, znana m.in. z audycji „Gitarą i piórem” nadawanej od ponad 20 lat na antenie radiowej Trójki była gościem kolejnego spotk ... » więcej 2018-05-25, godz. 21:45 Strzelanina w Opolu - prokuratura chce, by sprawą zajęły się jednostki spoza okręgu opolskiego - Jeszcze dziś opolska prokuratura skieruje do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu wniosek o przekazanie sprawy strzelaniny przed komisariatem w Opolu poza ... » więcej 2018-05-25, godz. 21:30 Rozpoczęły się opolskie Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Całe rodziny przejechały ulicami miasta Rajd rowerowy zainaugurował opolskie Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Już po raz drugi całe rodziny przejechały ulicami miasta, by zwrócić uwagę na narastający ... » więcej 2018-05-25, godz. 21:00 Opolskie mamy dzieci niepełnosprawnych miały swój dzień piękności i radości Styliści, kosmetyczki, fizjoterapeuci to tylko część osób, które pracowały całe popołudnie, żeby mamy dzieci niepełnosprawnych mogły poczuć się wyjątkowo. Fun ... » więcej 2018-05-25, godz. 20:35 Kolejne utrudnienia na autostradzie A4, lądowały dwa śmigłowce LPR Na 193 kilometrze autostrady A4 na granicy województw opolskiego i dolnośląskiego, między węzłami Brzeg - Brzezimierz na pasie w kierunku Katowic zderzyły się ... » więcej 2018-05-25, godz. 20:30 Będzie więcej pieniędzy na przebudowę kładki przy Młynówce. Rada dzielnicy ma wątpliwości, co do wycinki drzew Urząd Miasta Opola dołoży pieniądze do budowy nowej kładki pod mostem nad Młynówką. W dwóch przetargach, które organizowało miasto, wykonawcy chcieli więcej n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »