Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-01, 20:45 Autor: Joanna Matlak

Goście Noworocznej Loży Radiowej rozmawiali o wyzwaniach na 2018 rok

Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz'15), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO) i Grzegorz Peczkis (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
O tym jakie będą wybory samorządowe i czego się spodziewać w polityce w nowym, 2018 roku dyskutowali goście Marka Świercza w Noworocznej Loży Radiowej.
- PiS postanowił zrobić z wyborów samorządowych poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi – mówił Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Jest kilka elementów, które cenię np. wprowadzenie dwukadencyjności do przodu, ale np. podział na dwie komisje, jedna, która ma przeprowadzać wybory, a druga liczyć głosy i sprawienie tego, że komisarze nie będą już niezależnymi osobami i niezawisłymi sędziami tylko będą z namaszczenia ministra Błaszczaka, to jest to coś, co mnie bardzo niepokoi - mówi Zembaczyński.

- Chciałbym, żeby opozycja się zjednoczyła – mówił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - W jedności siła. Duży może więcej. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, nie skonsoliduje i nie wyciągnie lekcji z ostatnich 24 miesięcy, to źle widzę te wybory samorządowe - mówi Kostuś.

- Program 500 plus jest możliwy do zrealizowania, jeżeli samorządy będą brały w nich udział – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS. - Jeżeli jakieś samorządy, w myśl zasady "na złość babci odmrożę uszy", nie chcą brać w naszych programach udziału i nie chcą dla własnej młodzieży budować za pół darmo mieszkań i nie chcą realizować naszej polskiej przyszłości, to niestety, ale trzeba zmienić władzę w samorządach, które są oporne na dobrą zmianę - mówi Peczkis.

- Życzyłbym sobie, żeby było jak najmniej upartyjniania, a jak najwięcej samorządu – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Życzyłbym sobie, żeby rząd pilnował jednej rzeczy: żeby te zadania, które należą do władzy samorządowej, tam pozostały. Żeby były określone jasne i czytelne zasady finansowania i wtedy by nie było problemu z tym, czy gminy chcą budować mieszkania, czy nie - mówi Galla.

- PiS wycofał się z części zmian w ordynacji nie ze względu na głos społeczeństwa, lecz z obawy przed sytuacją: PiS kontra reszta – mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - A dzisiaj jest tak, że PSL kierując się swoją mądrością i historią, ma iść samodzielnie do wyborów, na pewno jeśli chodzi o sejmiki - mówi Konopka.

- Życzę, aby wyborcy nie patrzyli na sympatie polityczne przy wyborach samorządowych – mówił Robert Tistek z Kukiz 15. - Chodzi o to, żebyście państwo wybierali tych dobrych i sprawdzonych gospodarzy i nie patrzyli na to, czy ma taki czy inny znaczek polityczny. To jest najmniej ważne. Ważne jest to, czy będą oni dobrze zarządzali swoim otoczeniem - mówi Tistek.

Politycy rozmawiali też o rekonstrukcji rządu i referendum konstytucyjnym.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Grzegorz Peczkis
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-06-19, godz. 14:00 Poznali pracę policji i zwiedzili niedostępne na co dzień miejsca Laboratoria kryminalistyczne, strzelnica czy gabinet komendanta - opolska policja otworzyła swoje drzwi. Goście Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu poznawali ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:28 "Znajomość dyrektorów nie jest moralnie trudną sytuacją". Kontrowersje wokół wyboru dyrektorki przedszkola w Kędzierzy ... Rodzice dzieci z przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu nie zgadzają się z wyborem nowej dyrektorki placówki. W konkursie zorganizowanym przez władze miast ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:10 Prezydent Opola przyznał stypendia najzdolniejszym studentom i doktorantom 42 studentów opolskich uczelni odebrało stypendia prezydenta Opola. Wśród wyróżnionych znalazło się 10 doktorantów i 4 olimpijczyków. » więcej 2018-06-19, godz. 13:00 Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport? Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłał ... » więcej 2018-06-19, godz. 12:00 Mundial również w Brzegu, ale nie dzisiaj. Polska – Kolumbia zobaczysz na telebimie Dziś wszyscy kibice żyją inauguracyjnym spotkaniem reprezentacji narodowej. O godzinie 17:00 na stadionie Spartaka Moskwa Polska zmierzy się z Senegalem. W Br ... » więcej 2018-06-19, godz. 11:52 IX Opolskie Dni Kresowe. Będzie biesiada, promocja książki z wierszami Kresowian, a przede wszystkim okazja do wspomni ... - Kresowian na Opolszczyźnie jest dużo i dobrze im się tu żyje - stwierdziła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kul ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:00 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:15 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-19, godz. 07:00 W Głuchołazach przy miejskim kąpielisku powstanie nowoczesny skatepark Ponad 700 tysięcy złotych będzie kosztował nowy skatepark, którego budowa ma ruszyć za chwilę. W Głuchołazach w parku przy ulicy Skłodowskiej od kilku lat moż ... » więcej 2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latce Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »