Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-01, 20:45 Autor: Joanna Matlak

Goście Noworocznej Loży Radiowej rozmawiali o wyzwaniach na 2018 rok

Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz'15), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO) i Grzegorz Peczkis (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
O tym jakie będą wybory samorządowe i czego się spodziewać w polityce w nowym, 2018 roku dyskutowali goście Marka Świercza w Noworocznej Loży Radiowej.
- PiS postanowił zrobić z wyborów samorządowych poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi – mówił Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Jest kilka elementów, które cenię np. wprowadzenie dwukadencyjności do przodu, ale np. podział na dwie komisje, jedna, która ma przeprowadzać wybory, a druga liczyć głosy i sprawienie tego, że komisarze nie będą już niezależnymi osobami i niezawisłymi sędziami tylko będą z namaszczenia ministra Błaszczaka, to jest to coś, co mnie bardzo niepokoi - mówi Zembaczyński.

- Chciałbym, żeby opozycja się zjednoczyła – mówił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - W jedności siła. Duży może więcej. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, nie skonsoliduje i nie wyciągnie lekcji z ostatnich 24 miesięcy, to źle widzę te wybory samorządowe - mówi Kostuś.

- Program 500 plus jest możliwy do zrealizowania, jeżeli samorządy będą brały w nich udział – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS. - Jeżeli jakieś samorządy, w myśl zasady "na złość babci odmrożę uszy", nie chcą brać w naszych programach udziału i nie chcą dla własnej młodzieży budować za pół darmo mieszkań i nie chcą realizować naszej polskiej przyszłości, to niestety, ale trzeba zmienić władzę w samorządach, które są oporne na dobrą zmianę - mówi Peczkis.

- Życzyłbym sobie, żeby było jak najmniej upartyjniania, a jak najwięcej samorządu – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Życzyłbym sobie, żeby rząd pilnował jednej rzeczy: żeby te zadania, które należą do władzy samorządowej, tam pozostały. Żeby były określone jasne i czytelne zasady finansowania i wtedy by nie było problemu z tym, czy gminy chcą budować mieszkania, czy nie - mówi Galla.

- PiS wycofał się z części zmian w ordynacji nie ze względu na głos społeczeństwa, lecz z obawy przed sytuacją: PiS kontra reszta – mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - A dzisiaj jest tak, że PSL kierując się swoją mądrością i historią, ma iść samodzielnie do wyborów, na pewno jeśli chodzi o sejmiki - mówi Konopka.

- Życzę, aby wyborcy nie patrzyli na sympatie polityczne przy wyborach samorządowych – mówił Robert Tistek z Kukiz 15. - Chodzi o to, żebyście państwo wybierali tych dobrych i sprawdzonych gospodarzy i nie patrzyli na to, czy ma taki czy inny znaczek polityczny. To jest najmniej ważne. Ważne jest to, czy będą oni dobrze zarządzali swoim otoczeniem - mówi Tistek.

Politycy rozmawiali też o rekonstrukcji rządu i referendum konstytucyjnym.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Grzegorz Peczkis
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »