Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-01, 20:45 Autor: Joanna Matlak

Goście Noworocznej Loży Radiowej rozmawiali o wyzwaniach na 2018 rok

Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz'15), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO) i Grzegorz Peczkis (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
O tym jakie będą wybory samorządowe i czego się spodziewać w polityce w nowym, 2018 roku dyskutowali goście Marka Świercza w Noworocznej Loży Radiowej.
- PiS postanowił zrobić z wyborów samorządowych poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi – mówił Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Jest kilka elementów, które cenię np. wprowadzenie dwukadencyjności do przodu, ale np. podział na dwie komisje, jedna, która ma przeprowadzać wybory, a druga liczyć głosy i sprawienie tego, że komisarze nie będą już niezależnymi osobami i niezawisłymi sędziami tylko będą z namaszczenia ministra Błaszczaka, to jest to coś, co mnie bardzo niepokoi - mówi Zembaczyński.

- Chciałbym, żeby opozycja się zjednoczyła – mówił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - W jedności siła. Duży może więcej. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, nie skonsoliduje i nie wyciągnie lekcji z ostatnich 24 miesięcy, to źle widzę te wybory samorządowe - mówi Kostuś.

- Program 500 plus jest możliwy do zrealizowania, jeżeli samorządy będą brały w nich udział – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS. - Jeżeli jakieś samorządy, w myśl zasady "na złość babci odmrożę uszy", nie chcą brać w naszych programach udziału i nie chcą dla własnej młodzieży budować za pół darmo mieszkań i nie chcą realizować naszej polskiej przyszłości, to niestety, ale trzeba zmienić władzę w samorządach, które są oporne na dobrą zmianę - mówi Peczkis.

- Życzyłbym sobie, żeby było jak najmniej upartyjniania, a jak najwięcej samorządu – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Życzyłbym sobie, żeby rząd pilnował jednej rzeczy: żeby te zadania, które należą do władzy samorządowej, tam pozostały. Żeby były określone jasne i czytelne zasady finansowania i wtedy by nie było problemu z tym, czy gminy chcą budować mieszkania, czy nie - mówi Galla.

- PiS wycofał się z części zmian w ordynacji nie ze względu na głos społeczeństwa, lecz z obawy przed sytuacją: PiS kontra reszta – mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - A dzisiaj jest tak, że PSL kierując się swoją mądrością i historią, ma iść samodzielnie do wyborów, na pewno jeśli chodzi o sejmiki - mówi Konopka.

- Życzę, aby wyborcy nie patrzyli na sympatie polityczne przy wyborach samorządowych – mówił Robert Tistek z Kukiz 15. - Chodzi o to, żebyście państwo wybierali tych dobrych i sprawdzonych gospodarzy i nie patrzyli na to, czy ma taki czy inny znaczek polityczny. To jest najmniej ważne. Ważne jest to, czy będą oni dobrze zarządzali swoim otoczeniem - mówi Tistek.

Politycy rozmawiali też o rekonstrukcji rządu i referendum konstytucyjnym.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Grzegorz Peczkis
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 12:30 Powiat kluczborski zaciska pasa. "Będą to przykre decyzje, ale nie mamy innego wyjścia" Audyt, program oszczędnościowy i brak nowych inwestycji - nowy starosta powiatu kluczborskiego Mirosław Birecki zapowiada działania naprawcze. Jak mówi powiat ... » więcej 2018-12-19, godz. 12:15 Jechał nietrzeźwy do pracy na poranną zmianę Miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę i wjechał do przydrożnego rowu. 41-letni mężczyzna tłumaczył policjantom z Głogówka, że je ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:30 Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych" Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania gł ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:15 Wilki są w Opolskiem - potwierdzają leśnicy Wilki w regionie opolskim jednak są. Potwierdzili to w Loży Radiowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona podejrzanych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Daw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »