Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-01, 20:45 Autor: Joanna Matlak

Goście Noworocznej Loży Radiowej rozmawiali o wyzwaniach na 2018 rok

Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz'15), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO) i Grzegorz Peczkis (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
O tym jakie będą wybory samorządowe i czego się spodziewać w polityce w nowym, 2018 roku dyskutowali goście Marka Świercza w Noworocznej Loży Radiowej.
- PiS postanowił zrobić z wyborów samorządowych poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi – mówił Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Jest kilka elementów, które cenię np. wprowadzenie dwukadencyjności do przodu, ale np. podział na dwie komisje, jedna, która ma przeprowadzać wybory, a druga liczyć głosy i sprawienie tego, że komisarze nie będą już niezależnymi osobami i niezawisłymi sędziami tylko będą z namaszczenia ministra Błaszczaka, to jest to coś, co mnie bardzo niepokoi - mówi Zembaczyński.

- Chciałbym, żeby opozycja się zjednoczyła – mówił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - W jedności siła. Duży może więcej. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, nie skonsoliduje i nie wyciągnie lekcji z ostatnich 24 miesięcy, to źle widzę te wybory samorządowe - mówi Kostuś.

- Program 500 plus jest możliwy do zrealizowania, jeżeli samorządy będą brały w nich udział – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS. - Jeżeli jakieś samorządy, w myśl zasady "na złość babci odmrożę uszy", nie chcą brać w naszych programach udziału i nie chcą dla własnej młodzieży budować za pół darmo mieszkań i nie chcą realizować naszej polskiej przyszłości, to niestety, ale trzeba zmienić władzę w samorządach, które są oporne na dobrą zmianę - mówi Peczkis.

- Życzyłbym sobie, żeby było jak najmniej upartyjniania, a jak najwięcej samorządu – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Życzyłbym sobie, żeby rząd pilnował jednej rzeczy: żeby te zadania, które należą do władzy samorządowej, tam pozostały. Żeby były określone jasne i czytelne zasady finansowania i wtedy by nie było problemu z tym, czy gminy chcą budować mieszkania, czy nie - mówi Galla.

- PiS wycofał się z części zmian w ordynacji nie ze względu na głos społeczeństwa, lecz z obawy przed sytuacją: PiS kontra reszta – mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - A dzisiaj jest tak, że PSL kierując się swoją mądrością i historią, ma iść samodzielnie do wyborów, na pewno jeśli chodzi o sejmiki - mówi Konopka.

- Życzę, aby wyborcy nie patrzyli na sympatie polityczne przy wyborach samorządowych – mówił Robert Tistek z Kukiz 15. - Chodzi o to, żebyście państwo wybierali tych dobrych i sprawdzonych gospodarzy i nie patrzyli na to, czy ma taki czy inny znaczek polityczny. To jest najmniej ważne. Ważne jest to, czy będą oni dobrze zarządzali swoim otoczeniem - mówi Tistek.

Politycy rozmawiali też o rekonstrukcji rządu i referendum konstytucyjnym.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Grzegorz Peczkis
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej B. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej 2018-01-18, godz. 13:30 Opolska Caritas zebrała 353 tysiące złotych ze sprzedaży wigilijnych świec Rekordową liczbę 87 597 świec w ramach 24. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadziła Caritas Diecezji Opolskiej przed świętami Bożego Narodzenia. To o ... » więcej 2018-01-18, godz. 12:00 Policja poszukuje świadków wypadku w pobliżu Krasnej Góry sprzed tygodnia Poszukiwani są świadkowie wypadku z ubiegłego czwartku (11.01), do którego doszło na drodze wojewódzkiej numer 385 w pobliżu miejscowości Krasna Góra. » więcej 2018-01-18, godz. 10:45 Trwają prace nad regionalnym programem ochrony zdrowia psychicznego. Od lat rośnie liczba pacjentów z takimi zaburzeni ... Trwają rozmowy na temat planu ochrony zdrowia psychicznego w naszym regionie. Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim kolejne spotkanie na ten temat. Lista pacjentó ... » więcej 2018-01-18, godz. 10:10 Uważajmy, bo mocno powieje! Nadchodzi orkan Friederike Do 90 kilometrów na godzinę może osiągnąć prędkość wiatru na Opolszczyźnie. Do Polski zbliża się orkan Friederike, a jego skutki najbardziej odczują mieszkańc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »