Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-01, 20:45 Autor: Joanna Matlak

Goście Noworocznej Loży Radiowej rozmawiali o wyzwaniach na 2018 rok

Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Ryszard Galla (MN), Antoni Konopka (PSL), Robert Tistek (Kukiz'15), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO) i Grzegorz Peczkis (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
O tym jakie będą wybory samorządowe i czego się spodziewać w polityce w nowym, 2018 roku dyskutowali goście Marka Świercza w Noworocznej Loży Radiowej.
- PiS postanowił zrobić z wyborów samorządowych poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi – mówił Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Jest kilka elementów, które cenię np. wprowadzenie dwukadencyjności do przodu, ale np. podział na dwie komisje, jedna, która ma przeprowadzać wybory, a druga liczyć głosy i sprawienie tego, że komisarze nie będą już niezależnymi osobami i niezawisłymi sędziami tylko będą z namaszczenia ministra Błaszczaka, to jest to coś, co mnie bardzo niepokoi - mówi Zembaczyński.

- Chciałbym, żeby opozycja się zjednoczyła – mówił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - W jedności siła. Duży może więcej. Jeśli opozycja się nie zjednoczy, nie skonsoliduje i nie wyciągnie lekcji z ostatnich 24 miesięcy, to źle widzę te wybory samorządowe - mówi Kostuś.

- Program 500 plus jest możliwy do zrealizowania, jeżeli samorządy będą brały w nich udział – mówi Grzegorz Peczkis, senator PiS. - Jeżeli jakieś samorządy, w myśl zasady "na złość babci odmrożę uszy", nie chcą brać w naszych programach udziału i nie chcą dla własnej młodzieży budować za pół darmo mieszkań i nie chcą realizować naszej polskiej przyszłości, to niestety, ale trzeba zmienić władzę w samorządach, które są oporne na dobrą zmianę - mówi Peczkis.

- Życzyłbym sobie, żeby było jak najmniej upartyjniania, a jak najwięcej samorządu – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Życzyłbym sobie, żeby rząd pilnował jednej rzeczy: żeby te zadania, które należą do władzy samorządowej, tam pozostały. Żeby były określone jasne i czytelne zasady finansowania i wtedy by nie było problemu z tym, czy gminy chcą budować mieszkania, czy nie - mówi Galla.

- PiS wycofał się z części zmian w ordynacji nie ze względu na głos społeczeństwa, lecz z obawy przed sytuacją: PiS kontra reszta – mówi Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - A dzisiaj jest tak, że PSL kierując się swoją mądrością i historią, ma iść samodzielnie do wyborów, na pewno jeśli chodzi o sejmiki - mówi Konopka.

- Życzę, aby wyborcy nie patrzyli na sympatie polityczne przy wyborach samorządowych – mówił Robert Tistek z Kukiz 15. - Chodzi o to, żebyście państwo wybierali tych dobrych i sprawdzonych gospodarzy i nie patrzyli na to, czy ma taki czy inny znaczek polityczny. To jest najmniej ważne. Ważne jest to, czy będą oni dobrze zarządzali swoim otoczeniem - mówi Tistek.

Politycy rozmawiali też o rekonstrukcji rządu i referendum konstytucyjnym.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Grzegorz Peczkis
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:15 Największy brzeski park odzyskał dawny blask. Wszystko dzięki unijnej dotacji Dziś (21.09) uroczyście otwarto Park Wolności po gruntownej modernizacji. W ostatnim czasie na największych miejskich terenach zielonych odrestaurowano większ ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:00 Prezydent Opola podsumował swoje działania, jakie podjął na rzecz poprawy jakości powietrza Arkadiusz Wiśniewski w obecności swoich kandydatów na radnych podkreślił, że dobrze przyjmowany jest program „Czyste powietrze - oddech dla Opola', który umoż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »