Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-23, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Gratka dla miłośników kosmosu. Wystartowała V Wirtualna Akademia Astronomii

Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii [fot. Katarzyna Doros]
Młodzi pasjonaci planet i astronomii zainaugurowali piąty rok Wirtualnej Akademii Astronomii, działającej przy Uniwersytecie Opolskim. Do akademii dołączyła setka nowych uczniów, którzy na wydziale fizyki odebrali specjalne certyfikaty. Wykład inauguracyjny dotyczył tym razem "Pajęczyny Wszechświata".
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z całego regionu. - Wirtualna Akademia Astronomii pokazuje młodym studentom jak działa struktura uczelni. Głównym profitem naszej akademii jest wiedza i zabawa nauką - tłumaczy Katarzyna Książek, manager Wirtualnej Akademii Astronomii. - Uczniowie wstępują do akademii na pierwszy stopień i kończą po trzech latach i otrzymują stopień młodego astronoma. Następnie, ci co chcą, wstępują na drugi stopień i otrzymują tytuł starszego astronoma. Nauczyciele zapraszają nas na wykłady. Wspólnie organizujemy wyjazdy obserwacyjne. Oni przyjeżdżają do nas na wykłady i tak się bawimy wspólnie z dziećmi.

- Dzieciaki, które do nas trafiają, już są zainteresowane astronomią. Naszym zadaniem jest ukierunkować ich stosownie do zainteresowań - mówi dr Włodzimierz Godłowski, astronom i opiekun naukowy wirtualnej akademii. - Ci najmłodsi starają się odbierać wszechświat tak, jak wygląda tzn. wizualnie. Jak to wygląda z obserwacji. Zaczynają od takich rzeczy jak wygląda zmiana dla czasu wschodów i zachodów słońca, jak wyglądają ruchy księżyca, jak wyglądają zmiany faz. Mieliśmy nawet taką sytuację, że zadanie, które tutaj robiono w ramach akademii było publikowane w "Postępach Astronomii", także czasem są to prace bardzo ambitne.

Słuchaczami inauguracyjnego wykładu byli m.in. uczniowie trzeciej klasy PSP nr 21 w Opolu. - Bardzo lubię ten temat, mój tata się dobrze na tym zna, dużo mi opowiadał.
- W przedszkolu zainteresował mnie mój kolega, który codziennie rysował bardzo dużo kolorowanek właśnie o astronomii. Bardzo mi się spodobało, dlatego dołączyłam do akademii. - Bardzo mi się podobało na kółku astronomicznym, najbardziej mnie fascynują gwiazdy i układ planetarny. Fajne jest niebo, lubię gwiazdy, słońce, planety.

W ramach akademii prowadzone są również Środowiskowe Kółka Astronomiczne w Opolu realizowane na trzech poziomach edukacji. Dołączyć do nich może każdy opolski uczeń.
Katarzyna Książek
Włodzimierz Godłowski
uczniowie PSP nr 21 w Opolu

Wiadomości z regionu

2025-01-05, godz. 12:21 10 mln zł na uzbrojenie strefy przemysłowej w Lewinie Brzeskim. To jedna z tegorocznych inwestycji W nadchodzącym roku budżetowym gmina Lewin Brzeski planuje realizację kilku istotnych zadań, które zostały przesunięte na 2025 rok z powodu opóźnień… » więcej 2025-01-05, godz. 12:15 Kolejne elektryczne autobusy trafią do Opola. Ratusz analizuje złożone oferty Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył oferty w przetargu na zakup nowych autobusów elektrycznych. Do rywalizacji o dostarczenie pojazdów stanęły… » więcej 2025-01-05, godz. 12:00 Zakończył się remont ul. Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 miliona złotych kosztował remont ulicy Tadeusza Jasińskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informuje kędzierzyńsko-kozielski magistrat na swojej stronie… » więcej 2025-01-05, godz. 11:35 Głuchołazy: czy to na pewno krypta? "Prace będą musiały być prowadzone na szerszą skalę" Co dalej z tajemniczym i nieznanym dotąd pomieszczeniem w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Głuchołazach? Przypomnijmy, przed świętami Bożego… » więcej 2025-01-05, godz. 09:05 Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 230 tysięcy młodych obywateli Polski 3 lutego w całej Polsce rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia - wynika z rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej. To kluczowy… » więcej 2025-01-04, godz. 18:30 Przebadana gleba po powodzi nie jest zanieczyszczona. "Z ulgą przyjmujemy te wyniki" W ponad tysiącu próbek gleby z terenów powodziowych w regionie nie znaleziono zanieczyszczeń niebezpiecznych dla upraw. Tak wynika z badań przeprowadzonych… » więcej 2025-01-04, godz. 17:00 Nysa: koncert dla pracowników szpitala. Podziękowanie za pracę w trakcie powodzi Na 'Melodie Wdzięczności' zaproszeni są wszyscy pracownicy Szpitala Powiatowego w Nysie w uznaniu i podziękowaniu za ekstremalną pracę podczas ubiegłorocznej… » więcej 2025-01-04, godz. 12:30 Biegiem rozpoczęli pierwszą sobotę roku. "Widać postanowienia noworoczne" [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu uczestników pojawiło się rano (4.01) na starcie pierwszej tego roku edycji Parkrun na wyspie Bolko w Opolu. » więcej 2025-01-04, godz. 09:00 RZGW kończy inwestycje przeciwpowodziowe i planuje dalsze prace przy rzekach Naprawianie szkód po powodzi nie może czekać na koniec zimy. Z tego założenia wychodzą regionalne zarządy gospodarki wodnej w Gliwicach i Wrocławiu, zabezpieczając… » więcej 2025-01-03, godz. 19:15 Będzie kolejny etap remontu ulicy Wrocławskiej w Brzegu Powiat brzeski chce w tym roku wyremontować kolejny odcinek ulicy Wrocławskiej w Brzegu. To kolejny etap prac w tej części miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »