Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 19:35 Autor: Ewelina Laxy/Paula Hołubowicz

"Bóg, honor, Ojczyzna". W Opolu odbyły się obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.2017)
Uroczysta msza święta, defilada ulicami miasta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w stolicy regionu.
Podczas oficjalnych uroczystości przyznano awanse wojskowe, wręczono także medal pamiątkowy 10. Brygady Logistycznej za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw wojskowych. Wyróżniona została posłanka PiS Katarzyna Czochara.

W swoim przemówieniu posłanka mówiła, że wartości patriotyczne powinny być wciąż żywe. - Stojąc tu, zastanawiałam się, co chcieliby przekazać nam wszyscy ci, którzy przez tyle lat walczyli o niepodległą Polskę. Myślę, że gdyby stanęli tutaj i chcieliby przekazać nam kilka słów, to byłoby to właśnie,to: Bóg, honor i ojczyzna. Pamiętajmy o tych podstawowych wartościach - mówiła.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich. Jak wspólnie zaznaczali Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, oraz Adrian Czubak, wojewoda opolski, dzisiejszy dzień jest szczególnym dowodem na poczucie przynależności narodowej Polaków.

- Mocne światło wolności, przywiązanie do samorządu i demokratycznych wartości oraz miłość do ojczyzny stanowią naszą przyszłość i wierzymy, że nadal będą głównym źródłem rozwoju Polski i naszego regionu - mówił Ogłaza.

- Polska w czasie historii nowożytnej przez większość czasu niestety nie była niepodległym krajem. Przetrwał naród. Żeby przetrwała państwowość kraj musi być silny. A to wynika z pracy obywateli - mówił Wujec.

- Możemy się dzisiaj ogrzać tym patriotyzmem i cieszyć się z tej wolności, która już trwa 99 lat i miejmy nadzieję, że zawsze Polska zostanie Polską. Polacy po 1918 roku nie zachłysnęli się wolnością, nie spoczęli na laurach. Przystąpili do ciężkiej, pięknej, wspaniałej służby, których efekty nawet do dzisiaj widzimy - mówił wojewoda Czubak.

W czasie uroczystości została oddana salwa honorowa ku pamięci walczących o niepodległość. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe.
Katarzyna Czochara
Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 08:20 Śmiertelny wypadek przed Zawadą. DK 45 zablokowana Przed godziną 8 na trasie krajowej 45, tuż przez miejscowością Zawada, doszło do wypadku. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do zderzenia trzech aut, d ... » więcej 2018-07-18, godz. 08:00 Nad Jeziorem Otmuchowskim brakuje służb ratunkowych. W kryzysowych sytuacjach pomagają właściciele ośrodków Nad Jeziorem Otmuchowskim brakuje policjantów wodnych i ratowników. Kiedy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń pomocy udzielają WOPR-owcy z Nysy, a także osoby ... » więcej 2018-07-17, godz. 21:15 Pobili i obrabowali 80-latka, zostali zatrzymani przez policję 30-letnia kobieta i jej 38-letni partner usłyszeli już zarzuty a sprawa znajdzie finał w sądzie. Do zdarzenia doszło w Opolu na początku miesiąca. Według usta ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »