Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 19:35 Autor: Ewelina Laxy/Paula Hołubowicz

"Bóg, honor, Ojczyzna". W Opolu odbyły się obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.2017)
Uroczysta msza święta, defilada ulicami miasta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w stolicy regionu.
Podczas oficjalnych uroczystości przyznano awanse wojskowe, wręczono także medal pamiątkowy 10. Brygady Logistycznej za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw wojskowych. Wyróżniona została posłanka PiS Katarzyna Czochara.

W swoim przemówieniu posłanka mówiła, że wartości patriotyczne powinny być wciąż żywe. - Stojąc tu, zastanawiałam się, co chcieliby przekazać nam wszyscy ci, którzy przez tyle lat walczyli o niepodległą Polskę. Myślę, że gdyby stanęli tutaj i chcieliby przekazać nam kilka słów, to byłoby to właśnie,to: Bóg, honor i ojczyzna. Pamiętajmy o tych podstawowych wartościach - mówiła.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich. Jak wspólnie zaznaczali Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, oraz Adrian Czubak, wojewoda opolski, dzisiejszy dzień jest szczególnym dowodem na poczucie przynależności narodowej Polaków.

- Mocne światło wolności, przywiązanie do samorządu i demokratycznych wartości oraz miłość do ojczyzny stanowią naszą przyszłość i wierzymy, że nadal będą głównym źródłem rozwoju Polski i naszego regionu - mówił Ogłaza.

- Polska w czasie historii nowożytnej przez większość czasu niestety nie była niepodległym krajem. Przetrwał naród. Żeby przetrwała państwowość kraj musi być silny. A to wynika z pracy obywateli - mówił Wujec.

- Możemy się dzisiaj ogrzać tym patriotyzmem i cieszyć się z tej wolności, która już trwa 99 lat i miejmy nadzieję, że zawsze Polska zostanie Polską. Polacy po 1918 roku nie zachłysnęli się wolnością, nie spoczęli na laurach. Przystąpili do ciężkiej, pięknej, wspaniałej służby, których efekty nawet do dzisiaj widzimy - mówił wojewoda Czubak.

W czasie uroczystości została oddana salwa honorowa ku pamięci walczących o niepodległość. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe.
Katarzyna Czochara
Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2017-11-21, godz. 20:32 TSKN niezadowolony z nowych propozycji okręgów wyborczych w Opolu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest niezadowolone z projektu nowych okręgów wyborczych w Opolu. Jak powiedział Radiu Opole szef T ... » więcej 2017-11-21, godz. 19:15 Wymieniają parkomaty w Krapkowicach. Płacenie ma być łatwiejsze Ruszyła wymiana parkomatów w Krapkowicach. W mieście stoi 12 maszyn, a Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, zarządzający płatną strefą parkowania, zd ... » więcej 2017-11-21, godz. 18:30 Sąd ponownie uniewinnił Daniela R. ws. dotyczącej grożenia ekologowi Adamowi Ulbrychowi Daniel R po raz drugi uniewinniony. Zdaniem kluczborskiego sądu mężczyzna nie groził śmiercią ekologowi Adamowi Ulbrychowi. To już drugi wyrok uniewinniający ... » więcej 2017-11-21, godz. 17:45 Manager z Wrocławia będzie nowym dyrektorem Opolskiego Centrum Onkologii Piotr Nowicki będzie nowym dyrektorem Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu. Dotychczas pełnił on funkcję dyrektora szpitala klinicznego nr 1 we Wrocławiu, któ ... » więcej 2017-11-21, godz. 17:10 Wybudowali miasteczko ruchu drogowego, ale plac ma też wiele innych funkcji Ulice, chodniki, skrzyżowania, torowisko, ósemka, przystanek autobusowy i sygnalizacje świetlne. Tak wygląda nowe miasteczko ruchu drogowego przy Publicznej S ... » więcej 2017-11-21, godz. 16:18 "Krajówka" nr 46 w okolicach Hanuszowa jednokierunkowa. Na drodze jest rozlany olej Są utrudnienia w ruchu na DK 46, na wysokości Hanuszowa przed Nysą. Na jezdni jest rozlany olej - na odcinku półtora kilometra. Droga będzie zamknięta, na mie ... » więcej 2017-11-21, godz. 15:15 Trwa Wampiriada na Politechnice Opolskiej. Studenci oddają krew Ruszyła kolejna edycja Wampiriady na Politechnice Opolskiej. Dwudniową akcję krwiodawstwa zorganizowano w 'Łączniku' uczelni przy ul. Mikołajczyka w Opolu. » więcej 2017-11-21, godz. 14:30 W Brzegu powalczą o fuzję ze Skarbimierzem. Pulit: łączenie gmin nie ma sensu Wczoraj (20.11) przedstawiciele stowarzyszenia Młody Brzeg powołali do życia społeczny komitet na rzecz przyłączenia Skarbimierza do Brzegu. To pokłosie dział ... » więcej 2017-11-21, godz. 12:40 Ponad 20 procent opolskich seniorów nie czuje się bezpiecznie w domu. Prelekcje i konferencja w Opolu Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu - to wyniki badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolski ... » więcej 2017-11-21, godz. 12:30 Ojciec oskarżony o molestowanie seksualne córki. Najpierw uniewinniony, teraz sprawa zostanie ponownie zbadana Prokuratura zarzuciła 29-letniemu Arturowi G., że w kwietniu 2015 roku doprowadził swoją 4-letnią córkę do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Sytua ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »