Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 19:35 Autor: Ewelina Laxy/Paula Hołubowicz

"Bóg, honor, Ojczyzna". W Opolu odbyły się obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.2017)
Uroczysta msza święta, defilada ulicami miasta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w stolicy regionu.
Podczas oficjalnych uroczystości przyznano awanse wojskowe, wręczono także medal pamiątkowy 10. Brygady Logistycznej za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw wojskowych. Wyróżniona została posłanka PiS Katarzyna Czochara.

W swoim przemówieniu posłanka mówiła, że wartości patriotyczne powinny być wciąż żywe. - Stojąc tu, zastanawiałam się, co chcieliby przekazać nam wszyscy ci, którzy przez tyle lat walczyli o niepodległą Polskę. Myślę, że gdyby stanęli tutaj i chcieliby przekazać nam kilka słów, to byłoby to właśnie,to: Bóg, honor i ojczyzna. Pamiętajmy o tych podstawowych wartościach - mówiła.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich. Jak wspólnie zaznaczali Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, oraz Adrian Czubak, wojewoda opolski, dzisiejszy dzień jest szczególnym dowodem na poczucie przynależności narodowej Polaków.

- Mocne światło wolności, przywiązanie do samorządu i demokratycznych wartości oraz miłość do ojczyzny stanowią naszą przyszłość i wierzymy, że nadal będą głównym źródłem rozwoju Polski i naszego regionu - mówił Ogłaza.

- Polska w czasie historii nowożytnej przez większość czasu niestety nie była niepodległym krajem. Przetrwał naród. Żeby przetrwała państwowość kraj musi być silny. A to wynika z pracy obywateli - mówił Wujec.

- Możemy się dzisiaj ogrzać tym patriotyzmem i cieszyć się z tej wolności, która już trwa 99 lat i miejmy nadzieję, że zawsze Polska zostanie Polską. Polacy po 1918 roku nie zachłysnęli się wolnością, nie spoczęli na laurach. Przystąpili do ciężkiej, pięknej, wspaniałej służby, których efekty nawet do dzisiaj widzimy - mówił wojewoda Czubak.

W czasie uroczystości została oddana salwa honorowa ku pamięci walczących o niepodległość. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe.
Katarzyna Czochara
Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2018-01-22, godz. 21:30 W czasie ferii policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa To już półmetek ferii zimowych dla uczniów z naszego regionu. Opolska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z zimowymi zabawami. » więcej 2018-01-22, godz. 21:23 Nysa "na kredyt"? Budżet na 2018 rok uchwalony 109 milionów złotych - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Opozycja grzmi, a burmistr ... » więcej 2018-01-22, godz. 20:40 Centrum dla seniorów w Opolu ma już rok 4,5 tysiąca seniorów odwiedziło Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu”. Placówka obchodzi pierwszą rocznicę działalności. Miejsce to oferuje osobom ... » więcej 2018-01-22, godz. 20:08 Seniorzy bawią się na Balu Karnawałowym w Opolu Bal seniorów w Opolu stał się okazją do wspólnej zabawy z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale także podsumowania roku działalności Centrum Informacyjno-Edukacyjn ... » więcej 2018-01-22, godz. 19:45 Półmetek ferii na Opolszczyźnie. Sanepid kontroluje zimowiska Brak „dzikich” turnusów i interwencji związanych z wypoczynkiem zimowym - za nami pierwszy tydzień ferii w województwie opolskim. Dane z 18 stycznia wskazują, ... » więcej 2018-01-22, godz. 18:50 Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie dostał nowego busa. Auto ma windę dla wózków inwalidzkich Nowego busa do przewozu podopiecznych otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie. Samochód kosztował blisko 140 tysięcy złotych. » więcej 2018-01-22, godz. 18:11 Bomba z czasów II wojny światowej w Ligocie Prószkowskiej. Konieczna była ewakuacja mieszkańców 100-kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej odkryto w Ligocie Prószkowskiej w powiecie opolskim. Niewybuch znaleziono na boisku szkolnym przy u ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:30 Wrócili bezpiecznie do domu. Opolscy logistycy powitali "misjonarzy" W koszarach 10. Brygady Logistycznej przywitano żołnierzy, którzy bezpiecznie powrócili z I zmiany misji w Rumunii i III zmiany misji Inherent Resolve w Kuwej ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:00 Oskarżenia o mobbing i brak policjantów na wieczornych służbach. Anonim trafił do naszej redakcji Kilka dni temu otrzymaliśmy pismo, w którym czytamy o złej sytuacji kadrowej w Komendzie Powiatowej Policji w Brzegu. Nieznany autor pisze, że w ogniwie patro ... » więcej 2018-01-22, godz. 16:45 SLD przypomina o "zapomnianych żołnierzach" Działacze opolskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej ponownie spotkali się na placu Wolności w Opolu by uczcić pamięć 'zapomnianych żołnierzy' Ludowego Wojska P ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »