Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 19:35 Autor: Ewelina Laxy/Paula Hołubowicz

"Bóg, honor, Ojczyzna". W Opolu odbyły się obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.2017)
Uroczysta msza święta, defilada ulicami miasta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w stolicy regionu.
Podczas oficjalnych uroczystości przyznano awanse wojskowe, wręczono także medal pamiątkowy 10. Brygady Logistycznej za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw wojskowych. Wyróżniona została posłanka PiS Katarzyna Czochara.

W swoim przemówieniu posłanka mówiła, że wartości patriotyczne powinny być wciąż żywe. - Stojąc tu, zastanawiałam się, co chcieliby przekazać nam wszyscy ci, którzy przez tyle lat walczyli o niepodległą Polskę. Myślę, że gdyby stanęli tutaj i chcieliby przekazać nam kilka słów, to byłoby to właśnie,to: Bóg, honor i ojczyzna. Pamiętajmy o tych podstawowych wartościach - mówiła.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich. Jak wspólnie zaznaczali Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, oraz Adrian Czubak, wojewoda opolski, dzisiejszy dzień jest szczególnym dowodem na poczucie przynależności narodowej Polaków.

- Mocne światło wolności, przywiązanie do samorządu i demokratycznych wartości oraz miłość do ojczyzny stanowią naszą przyszłość i wierzymy, że nadal będą głównym źródłem rozwoju Polski i naszego regionu - mówił Ogłaza.

- Polska w czasie historii nowożytnej przez większość czasu niestety nie była niepodległym krajem. Przetrwał naród. Żeby przetrwała państwowość kraj musi być silny. A to wynika z pracy obywateli - mówił Wujec.

- Możemy się dzisiaj ogrzać tym patriotyzmem i cieszyć się z tej wolności, która już trwa 99 lat i miejmy nadzieję, że zawsze Polska zostanie Polską. Polacy po 1918 roku nie zachłysnęli się wolnością, nie spoczęli na laurach. Przystąpili do ciężkiej, pięknej, wspaniałej służby, których efekty nawet do dzisiaj widzimy - mówił wojewoda Czubak.

W czasie uroczystości została oddana salwa honorowa ku pamięci walczących o niepodległość. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe.
Katarzyna Czochara
Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2018-10-23, godz. 13:30 Włamanie do kiosku, "zniknął" towar za 3 tysiące złotych. Złodziej jest już w rękach policji Towar wart w sumie trzy tysiące złotych miał paść łupem złodzieja zatrzymanego przez prudnickich policjantów. 20-latek połakomił się na papierosy oraz artykuł ... » więcej 2018-10-23, godz. 13:00 Mniejszość Niemiecka ma najwięcej miejsc w Radzie Powiatu Oleskiego, ale potrzebna będzie koalicja Sześć mandatów w Radzie Powiatu Oleskiego zdobył Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka. Po trzy miejsca wywalczyły Koalicja Obywatelska, Prawo i Spra ... » więcej 2018-10-23, godz. 12:30 Rafał Bartek: nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę - W wyborach do sejmiku województwa opolskiego zagłosowało na Mniejszość Niemiecką o 12 tysięcy osób więcej niż cztery lata temu - powiedział w porannej rozmo ... » więcej 2018-10-23, godz. 12:30 KWW Macieja Sonika zgarnął największą część tortu w Radzie Powiatu Krapkowickiego Dziewięć miejsc w Radzie Powiatu Krapkowickiego zdobył Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. » więcej 2018-10-23, godz. 12:00 Narkotyki warte pół miliona złotych zarekwirowała byczyńska policja. Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn [ZDJĘCIA] Za uprawę i posiadanie znacznej ilości narkotyków staną przed sądem dwaj mieszkańcy Byczyny. 24 i 26-latek wspólnie prowadzili plantację konopi. » więcej 2018-10-23, godz. 11:30 Znamy radnych powiatowych w Kluczborku. Najwięcej mandatów ma KWW Ziemia Kluczborska Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Kluczborska zdobył najwięcej - siedem - mandatów w Radzie Powiatu Kluczborskiego. » więcej 2018-10-23, godz. 11:20 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu Do zdarzenia doszło przed godziną 9:00 w Opolu na Kołłątaja. Kierująca osobowym peugeotem potrąciła na przejściu 27-letniego mężczyznę. » więcej 2018-10-23, godz. 10:45 Opolska rada miasta bez Mniejszości Niemieckiej [KOMENTARZE] - Trochę jest smutno, nie udało nam się wprowadzić ani jednego radnego do Rady Miasta Opola - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' Marcin Gambiec, ... » więcej 2018-10-23, godz. 10:15 Razem dla Opola bez mandatów w radzie miasta Stowarzyszenie Razem dla Opola nie dostało się do opolskiej rady miasta. Komitet, który walczył o reelekcję w radzie i był reprezentowany m.in. przez Krzyszto ... » więcej 2018-10-23, godz. 09:30 Rada powiatu opolskiego wybrana. Najwięcej głosów dla MN W wyborach do rady powiatu opolskiego najwięcej głosów zdobył komitet Mniejszości Niemieckiej, zagłosowało na niego 15 871 osób (37,10% poparcia). Spośród 23 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »