Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 19:35 Autor: Ewelina Laxy/Paula Hołubowicz

"Bóg, honor, Ojczyzna". W Opolu odbyły się obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.2017)
Uroczysta msza święta, defilada ulicami miasta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w stolicy regionu.
Podczas oficjalnych uroczystości przyznano awanse wojskowe, wręczono także medal pamiątkowy 10. Brygady Logistycznej za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw wojskowych. Wyróżniona została posłanka PiS Katarzyna Czochara.

W swoim przemówieniu posłanka mówiła, że wartości patriotyczne powinny być wciąż żywe. - Stojąc tu, zastanawiałam się, co chcieliby przekazać nam wszyscy ci, którzy przez tyle lat walczyli o niepodległą Polskę. Myślę, że gdyby stanęli tutaj i chcieliby przekazać nam kilka słów, to byłoby to właśnie,to: Bóg, honor i ojczyzna. Pamiętajmy o tych podstawowych wartościach - mówiła.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich. Jak wspólnie zaznaczali Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, oraz Adrian Czubak, wojewoda opolski, dzisiejszy dzień jest szczególnym dowodem na poczucie przynależności narodowej Polaków.

- Mocne światło wolności, przywiązanie do samorządu i demokratycznych wartości oraz miłość do ojczyzny stanowią naszą przyszłość i wierzymy, że nadal będą głównym źródłem rozwoju Polski i naszego regionu - mówił Ogłaza.

- Polska w czasie historii nowożytnej przez większość czasu niestety nie była niepodległym krajem. Przetrwał naród. Żeby przetrwała państwowość kraj musi być silny. A to wynika z pracy obywateli - mówił Wujec.

- Możemy się dzisiaj ogrzać tym patriotyzmem i cieszyć się z tej wolności, która już trwa 99 lat i miejmy nadzieję, że zawsze Polska zostanie Polską. Polacy po 1918 roku nie zachłysnęli się wolnością, nie spoczęli na laurach. Przystąpili do ciężkiej, pięknej, wspaniałej służby, których efekty nawet do dzisiaj widzimy - mówił wojewoda Czubak.

W czasie uroczystości została oddana salwa honorowa ku pamięci walczących o niepodległość. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe.
Katarzyna Czochara
Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2018-04-26, godz. 14:15 Violetta Porowska kandydatem PiS na prezydenta Opola [KOMENTARZE] Prawo i Sprawiedliwość wybrało Violettę Porowską na kandydata w wyborach na prezydenta miasta Opola. » więcej 2018-04-26, godz. 14:08 Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady [AKTUALIZACJA] Na 263 kilometrze A4, na wysokości Góry św. Anny, zepsuł się samochód ciężarowy. Auto zablokowało prawy i środkowy pas na jezdni trzypasmowej. Ruch w kierunku ... » więcej 2018-04-26, godz. 14:00 Napadł na sklep z atrapą broni i może trafić za kratki na 12 lat Nawet 12 lat więzienia grozi mężczyźnie, który napadł na sklep spożywczy w Wołczynie z atrapą broni. » więcej 2018-04-26, godz. 13:14 Violetta Porowska kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta Opola. Patryk Jaki kandyduje w Warszawie Komitet Polityczny partii zatwierdził listę kandydatów na prezydentów dużych miast, a decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kac ... » więcej 2018-04-26, godz. 12:15 Czy w Opolu Czarnowąsach hodowano psy do walk? Sześć czworonogów odebrano w asyście policji Sześć psów rasy pitbull terrier i amstaff zostało odebranych z domu jednorodzinnego w Opolu Czarnowąsach. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami dostało anonimowe ... » więcej 2018-04-26, godz. 11:30 Dwa place do kapitalnego remontu Plac Adama Mickiewicza w Pawłowiczkach i teren po dawnej szkole w Grudyni Wielkiej jeszcze tego lata zmienią się diametralnie. Strażacy z OSP Maciowakrze napi ... » więcej 2018-04-26, godz. 10:30 "Konstytucja dla nauki" usprawni wyższe uczelnie. "Chcemy, żeby nauka rozwijała się w sposób zrównoważony" - Uczelnie wyższe są sercem naszego regionu, Opole będzie albo miastem akademickim, albo powiatowym - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Krzysztof ... » więcej 2018-04-26, godz. 09:30 Na wieży w Gorzowie Śląskim odnaleźli kapsułę czasu. Mają informacje o mieście z końca XIX wieku Kapsułę czasu z 1894 roku otwarto w Gorzowie Śląskim. Świadectwo tamtych czasów odnaleziono na wieży kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej. » więcej 2018-04-26, godz. 09:30 Nagrodzono koła naukowe działające przy Uniwersytecie Opolskim Już po raz kolejny odbyła się Gala Młodego Naukowca. W Studenckim Centrum Kultury w Opolu spotkali się przedstawiciele blisko 40 kół, które aktywnie uczestnic ... » więcej 2018-04-26, godz. 08:00 Opolskie bez tajemnic. TSKN podsumowało projekt historyczny Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim podsumowało projekt „Opolskie bez tajemnic”. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »