Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 10:05 Autor: Roman Juranek

Takie zjawiska atmosferyczne będą występować coraz częściej. Komentarze po przejściu Ksawerego

Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poza tym wichury będą coraz silniejsze - ostrzegają klimatolodzy. - Orkan Ksawery wpadł i narobił zamieszania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (06.10) przez Opolszczyznę przeszła gwałtowna wichura. Strażacy odnotowali łącznie 767 interwencji. Było to usuwanie połamanych gałęzi i powalonych drzew czy zabezpieczanie uszkodzonych przez orkan dachów i budynków. Trzy osoby, w tym dwóch strażaków, zostały poszkodowane.

Ostrzeżenie o zagrożeniu pogodowym strażacy otrzymali od synoptyków w czwartek rano. - Zaraz po tym, zwróciliśmy się o dodatkowe informacje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tłumaczył Olejnik. - Następnie komendant wojewódzki wydał polecenie zwiększenia stanów osobowych na stanowiskach kierowniczych.

- Dla stanowiska kierowania, dla zmian służbowych zawsze znajdują się osoby, które są w dyspozycji. Są na tzw. dyżurze domowym i w możliwie najkrótszym czasie stawiają się do pracy. Ponadto komendant wojewódzki wydał polecenie sprawdzenia sprzętu, mimo że codziennie na zmianach służby sprawdzamy sprzęt, czy jest sprawny. Dodatkowo zostało wydane polecenia sprawdzenia sprzętu, który jest planowany do wykorzystania podczas usuwania skutków silnego wiatru - wyjaśniał opolski strażak.

Takie ekstremalne zjawiska występują i będą występować coraz częściej w kraju i na Opolszczyźnie. Potwierdził to w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Te orkany mają to do siebie, że one nie występują z równomierną częstotliwością. Bo rzeczywiście w ciągu ostatnich 13 lat było 11 takich zjawisk w Polsce. Klimatolodzy wskazują, że będzie ich coraz więcej, i że wraz z tym ociepleniem klimatu mogą to być zjawiska coraz to bardziej ekstremalne, czyli coraz silniejsze.

Liczba interwencji po przejściu huraganu Ksawery to w sumie 7% wszystkich zdarzeń, jakie straż pożarna rocznie odnotowuje w województwie opolskim.
Łukasz Olejnik
Łukasz Olejnik
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2017-10-21, godz. 22:38 Ponad 100 osób wykonało mszę opolskiego organisty Siedem chórów, soliści i orkiestra symfoniczna wykonali mszę opolskiego organisty. W kościele św. Piotra i Pawła w Opolu odbył się niezwykły koncert. Ponad 10 ... » więcej 2017-10-21, godz. 19:45 Wyłowiony z Odry mężczyzna to poszukiwany brzeżanin Wczoraj (20.10) po południu w Brzegu na wysokości Kępy Młyńskiej ujawniono pływające w rzece zwłoki. Strażacy wraz z WOPR-owcami podjęli denata, a policjanci ... » więcej 2017-10-21, godz. 17:00 W Opolu polowali na lisa, ale bezkrwawo. Odbył się tradycyjny Hubertus Na koniach gonili za lisem. W klubie jeździeckim Ostroga w Opolu odbył się Hubertus. Nie tylko rywalizowano w takich konkurencjach, jak kadryl czy derby, ale ... » więcej 2017-10-21, godz. 16:15 "Wszystkie moje pasje dawały mi satysfakcję". Jubileusz prof. Doroty Simonides Folklorystka, etnolog, ale także polityk - prof. Dorota Simonides obchodzi jubileusz 60-lecia pracy naukowej. Z tej okazji w sali Senatu Uniwersytetu Opolskie ... » więcej 2017-10-21, godz. 15:30 Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić ... » więcej 2017-10-21, godz. 14:00 Zmiany w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Placówka przyjmie dzieci potrzebujące pilnej pomocy Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim będzie mógł pomagać dzieciom potrzebującym pilnej pomocy. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zmieniono status placówki na so ... » więcej 2017-10-21, godz. 13:55 Kolizja w Popielowie. Nie ma osób poszkodowanych Dwa samochody - osobowy i dostawczy - zderzyły się w Popielowie na ulicy Wolności. » więcej 2017-10-21, godz. 13:30 Europejski dzień seniora w Zawadzkiem. Prelekcja o bezpieczeństwie i występy artystyczne Seniorzy z Zawadzkie zapraszają na międzynarodowe święto osób 'wcześnie urodzonych'. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (21.10) o godzinie 15:30 mszą w kościele ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 Nysa szykuje się do "Hackatonu", czyli maratonu dla miłośników informatyki, Maraton zaplanowano pod koniec października (28-29.10) W Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ przy ul. Obrońców Tobruku. Impr ... » więcej 2017-10-21, godz. 10:00 Góruje nad okolicą, teraz będzie dodatkowo chroniony. Opole będzie miało nowy Pomnik Przyrody Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych tuż za starym cmentarzem przy ul. Wrocławskiej w Opolu będzie 29. Pomnikiem Przyrody w stolicy województwa. Zanim ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »