Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 10:05 Autor: Roman Juranek

Takie zjawiska atmosferyczne będą występować coraz częściej. Komentarze po przejściu Ksawerego

Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poza tym wichury będą coraz silniejsze - ostrzegają klimatolodzy. - Orkan Ksawery wpadł i narobił zamieszania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (06.10) przez Opolszczyznę przeszła gwałtowna wichura. Strażacy odnotowali łącznie 767 interwencji. Było to usuwanie połamanych gałęzi i powalonych drzew czy zabezpieczanie uszkodzonych przez orkan dachów i budynków. Trzy osoby, w tym dwóch strażaków, zostały poszkodowane.

Ostrzeżenie o zagrożeniu pogodowym strażacy otrzymali od synoptyków w czwartek rano. - Zaraz po tym, zwróciliśmy się o dodatkowe informacje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tłumaczył Olejnik. - Następnie komendant wojewódzki wydał polecenie zwiększenia stanów osobowych na stanowiskach kierowniczych.

- Dla stanowiska kierowania, dla zmian służbowych zawsze znajdują się osoby, które są w dyspozycji. Są na tzw. dyżurze domowym i w możliwie najkrótszym czasie stawiają się do pracy. Ponadto komendant wojewódzki wydał polecenie sprawdzenia sprzętu, mimo że codziennie na zmianach służby sprawdzamy sprzęt, czy jest sprawny. Dodatkowo zostało wydane polecenia sprawdzenia sprzętu, który jest planowany do wykorzystania podczas usuwania skutków silnego wiatru - wyjaśniał opolski strażak.

Takie ekstremalne zjawiska występują i będą występować coraz częściej w kraju i na Opolszczyźnie. Potwierdził to w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Te orkany mają to do siebie, że one nie występują z równomierną częstotliwością. Bo rzeczywiście w ciągu ostatnich 13 lat było 11 takich zjawisk w Polsce. Klimatolodzy wskazują, że będzie ich coraz więcej, i że wraz z tym ociepleniem klimatu mogą to być zjawiska coraz to bardziej ekstremalne, czyli coraz silniejsze.

Liczba interwencji po przejściu huraganu Ksawery to w sumie 7% wszystkich zdarzeń, jakie straż pożarna rocznie odnotowuje w województwie opolskim.
Łukasz Olejnik
Łukasz Olejnik
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2017-12-12, godz. 21:44 W Nysie rozbłysła XXIII "Gwiazdka dla wszystkich". To impreza integracyjna niepełnosprawnych Niepełnosprawni z całego powiatu nyskiego spotkali się w Nyskim Domu Kultury na kolejnym już koncercie integracyjnym, „Gwiazdce dla wszystkich”. Na scenie z a ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:30 Zabezpieczmy mieszkania i uważajmy na złodziei. Opolska policja ostrzega Święta to czas żniw dla złodziei. O tym przypominali (12.12) policjanci, którzy na ul. Krakowskiej w Opolu rozdawali ulotki z informacjami jak ustrzec się prz ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:00 Kędzierzyńska prokuratura nie zajmie się pikami benzenu Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie październikowych pików benzenu. Prezydent miasta Sabina Nowosielska złożyła za ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:57 Protest lekarzy na Opolszczyźnie. Będą pracować nie więcej niż 48 godzin w tygodniu Lekarze zatrudnieni w szpitalach na Opolszczyźnie biorą udział w ogólnopolskim proteście i wypowiadają klauzulę opt-out. To znaczy, że nie będą pracować więce ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:32 Podpalacz dyskontu w Ozimku spędzi 3 lata za kratkami. Ma oddać ponad 2,5 mln złotych 3 lata w więzieniu spędzi Damian H. za podpalenie dyskontu spożywczego w Ozimku. Ogień doszczętnie strawił sklep pod koniec kwietnia tego roku. » więcej 2017-12-12, godz. 16:15 Prudnik: Szlachetna Paczka wsparła najbardziej potrzebujących. Byli też nieodpowiedzialni darczyńcy 18 rodzin wsparli wolontariusze Szlachetnej Paczki w powiecie prudnickim. Zgłoszono ich w sumie sześćdziesiąt, ale nie wszystkie spełniały kryteria finansowe. ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:59 Po ostatniej wichurze dwie rodziny musiały opuścić swoje domy w gminie Prudnik Poszkodowani przez wichurę w gminie Prudnik otrzymają pomoc finansową. Od rana urzędnicy miejscy szacowali szkody wyrządzone przez nawałnicę. Wstępnie ocenia ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:00 Nysanin w rękach policji. Miał ponad 90 kilogramów nielegalnego tytoniu Blisko 2 tysiące sztuk papierosów i ponad 90 kilogramów tytoniu znaleźli nyscy kryminalni w domu 60-letniego mieszkańca Nysy. Za posiadanie nielegalnych wyrob ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:10 Afera dębowa: oskarżony Michał A. wyszedł za kaucją w wysokości miliona złotych Michał A., właściciel fabryki mebli pod Kępnem, który jest oskarżony w tzw. aferze dębowej o zlecenie kilku podpaleń, w tym domu ekologa Adama Ulbrycha, wysze ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:00 Seryjny włamywacz w rękach policji Funkcjonariusze z brzeskiej komendy zatrzymali 21-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże. Brzeżanin usłyszał pięć zarzutów. Jego łupem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »