Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 10:05 Autor: Roman Juranek

Takie zjawiska atmosferyczne będą występować coraz częściej. Komentarze po przejściu Ksawerego

Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poza tym wichury będą coraz silniejsze - ostrzegają klimatolodzy. - Orkan Ksawery wpadł i narobił zamieszania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (06.10) przez Opolszczyznę przeszła gwałtowna wichura. Strażacy odnotowali łącznie 767 interwencji. Było to usuwanie połamanych gałęzi i powalonych drzew czy zabezpieczanie uszkodzonych przez orkan dachów i budynków. Trzy osoby, w tym dwóch strażaków, zostały poszkodowane.

Ostrzeżenie o zagrożeniu pogodowym strażacy otrzymali od synoptyków w czwartek rano. - Zaraz po tym, zwróciliśmy się o dodatkowe informacje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tłumaczył Olejnik. - Następnie komendant wojewódzki wydał polecenie zwiększenia stanów osobowych na stanowiskach kierowniczych.

- Dla stanowiska kierowania, dla zmian służbowych zawsze znajdują się osoby, które są w dyspozycji. Są na tzw. dyżurze domowym i w możliwie najkrótszym czasie stawiają się do pracy. Ponadto komendant wojewódzki wydał polecenie sprawdzenia sprzętu, mimo że codziennie na zmianach służby sprawdzamy sprzęt, czy jest sprawny. Dodatkowo zostało wydane polecenia sprawdzenia sprzętu, który jest planowany do wykorzystania podczas usuwania skutków silnego wiatru - wyjaśniał opolski strażak.

Takie ekstremalne zjawiska występują i będą występować coraz częściej w kraju i na Opolszczyźnie. Potwierdził to w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Te orkany mają to do siebie, że one nie występują z równomierną częstotliwością. Bo rzeczywiście w ciągu ostatnich 13 lat było 11 takich zjawisk w Polsce. Klimatolodzy wskazują, że będzie ich coraz więcej, i że wraz z tym ociepleniem klimatu mogą to być zjawiska coraz to bardziej ekstremalne, czyli coraz silniejsze.

Liczba interwencji po przejściu huraganu Ksawery to w sumie 7% wszystkich zdarzeń, jakie straż pożarna rocznie odnotowuje w województwie opolskim.
Łukasz Olejnik
Łukasz Olejnik
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2018-02-19, godz. 06:00 Kędzierzyn-Koźle: nowy dyrektor szpitala rozpocznie pracę 1. marca Jarosław Kończyło od 1. marca będzie dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Zarząd powiatu zgodził się a starosta podpisała umowę z nowym zarządzającym tą ... » więcej 2018-02-18, godz. 20:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »