Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 10:05 Autor: Roman Juranek

Takie zjawiska atmosferyczne będą występować coraz częściej. Komentarze po przejściu Ksawerego

Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Skutki wichury w Opolu [fot. Mario]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Wichura nie oszczędziła jednego z budynków w Bierzowie [fot. Maciej Stępień]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Olejnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poza tym wichury będą coraz silniejsze - ostrzegają klimatolodzy. - Orkan Ksawery wpadł i narobił zamieszania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (06.10) przez Opolszczyznę przeszła gwałtowna wichura. Strażacy odnotowali łącznie 767 interwencji. Było to usuwanie połamanych gałęzi i powalonych drzew czy zabezpieczanie uszkodzonych przez orkan dachów i budynków. Trzy osoby, w tym dwóch strażaków, zostały poszkodowane.

Ostrzeżenie o zagrożeniu pogodowym strażacy otrzymali od synoptyków w czwartek rano. - Zaraz po tym, zwróciliśmy się o dodatkowe informacje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tłumaczył Olejnik. - Następnie komendant wojewódzki wydał polecenie zwiększenia stanów osobowych na stanowiskach kierowniczych.

- Dla stanowiska kierowania, dla zmian służbowych zawsze znajdują się osoby, które są w dyspozycji. Są na tzw. dyżurze domowym i w możliwie najkrótszym czasie stawiają się do pracy. Ponadto komendant wojewódzki wydał polecenie sprawdzenia sprzętu, mimo że codziennie na zmianach służby sprawdzamy sprzęt, czy jest sprawny. Dodatkowo zostało wydane polecenia sprawdzenia sprzętu, który jest planowany do wykorzystania podczas usuwania skutków silnego wiatru - wyjaśniał opolski strażak.

Takie ekstremalne zjawiska występują i będą występować coraz częściej w kraju i na Opolszczyźnie. Potwierdził to w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Te orkany mają to do siebie, że one nie występują z równomierną częstotliwością. Bo rzeczywiście w ciągu ostatnich 13 lat było 11 takich zjawisk w Polsce. Klimatolodzy wskazują, że będzie ich coraz więcej, i że wraz z tym ociepleniem klimatu mogą to być zjawiska coraz to bardziej ekstremalne, czyli coraz silniejsze.

Liczba interwencji po przejściu huraganu Ksawery to w sumie 7% wszystkich zdarzeń, jakie straż pożarna rocznie odnotowuje w województwie opolskim.
Łukasz Olejnik
Łukasz Olejnik
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2018-06-20, godz. 15:00 Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku Już po raz 22. Głuchołazianie przejdą ponad 60 kilometrów, by podziękować Bogu za ocalenie od powodzi, która w XV wieku wyrządziła w mieście wielkie szkody. P ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:50 Niesprawnymi autobusami chcieli wieźć dzieci na wycieczki. W Namysłowie zabrano trzy dowody rejestracyjne Policjanci z tamtejszej drogówki skontrolowali dziś (20.06) kilka autobusów. Kierowcy pojazdów mieli bezpiecznie transportować maluchy w trakcie wycieczek szk ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:20 Tragedia w Wołczynie. 27-latek popełnił samobójstwo Nie żyje 27-latek, który skoczył z dachu w Wołczynie. » więcej 2018-06-20, godz. 14:15 Obwodnica Dobrodzienia, rondo w Świerczach, drogi w Mechnicach i Jastrzębiu - samorząd wyłoży więcej pieniędzy Plany inwestycji na drogach województwa będą realizowane, choć ceny po przetargach są wyższe. Na wczorajszej (19.06) sesji, radni sejmiku wprowadzili przesuni ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:40 Radny ustąpił, urząd miasta wyremontuje bibliotekę w opolskiej szkole Będzie remont biblioteki w Szkole Podstawowej nr 24 - taką deklarację złożył Urząd Miasta Opola. » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Plan rozwoju Opola gotowy. Miasto poznało uwagi mieszkańców, teraz decyzja radnych Ponad 200 uwag wniesiono do planu rozwoju Opola. Mieszkańcy do 7 czerwca mogli składać wnioski w sprawie studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Trzech nietrzeźwych kierowców w powiecie kluczborskim. Odpowiedzą też za zniszczenia Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w ciągu jednej nocy w powiecie kluczborskim. Wszyscy stracili już prawo jazdy, dwóch z nich dodatkowo odpowie za us ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Statuetka z marszałkiem Piłsudskim formą uhonorowania samorządów 10 statuetek z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymają opolskie samorządy. » więcej 2018-06-20, godz. 13:25 Groziła wysadzeniem budynku. Interwencja w Kędzierzynie Koźlu Wrzucany sprzęt z mieszkania i groźba wysadzenia budynku w powietrze. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla zabarykadowała się w mieszkaniu przy ul. Mieszka I. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Kolejny brzeski samorząd stawia na kryty basen. W Grodkowie ma powstać pływalnia Najpierw Lewin Brzeski, a teraz Grodków - dwie gminy leżące w powiecie brzeskim chcą powiększyć ofertę rekreacyjno-sportową dla mieszkańców. Radni z Grodkowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »