Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-09, 14:55 Autor: Witold Wośtak

Renowacja zamku w Koźlu jest pewna. Podpisali umowę w sprawie dofinansowania

Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja odrestaurowanego zamku w Koźlu [fot. Witold Wośtak]
Ponad 3 miliony 100 tysięcy złotych dofinansowania otrzymała gmina Kędzierzyn-Koźle na renowację i przebudowę kozielskiego kompleksu zamkowego. Umowę w tej sprawie podpisali dziś (09.08) marszałek województwa i prezydent miasta.
Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020, a prezydent Sabina Nowosielska zwraca uwagę, że to prawdopodobnie pierwsze tak duże wsparcie na ratowanie zabytków.

- To będzie historia połączona z nowoczesnością - mówi z kolei Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla. - W planie jest przede wszystkim przebudowa piwnicy zamkowej i dojścia do reliktu po średniowiecznej wieży zamkowej, która ma zostać udostępniona publiczności. Do tego dochodzi cała infrastruktura, instalacje i wszystkie sieci: wodno-kanalizacyjne, elektryczne i multimedialne. Potrzebujemy wyposażenia pozwalającego na funkcjonowanie muzeum.

Marszałek Andrzej Buła dodaje, że podobne zabytki muszą być objęte możliwie jak najlepszą ochroną. Docenia też projekt tej przebudowy.

- Historia to nie tylko zbiór dat i faktów, bo historia pokazywana tutaj będzie nowoczesnym i multimedialnym przekazem - mówi Buła. - Widać, że osoba pisząca ten projekt myśli w kategoriach wartości historycznej, ale wspartej dużą atrakcyjnością. Zwiedzający to miejsce zapewne podpowiedzą w przyszłości, co robić dalej w celu eksponowania dodatkowych elementów historii.

Odnowione pomieszczenia będą także służyć Muzeum Ziemi Kozielskiej. Jego dyrektor Bolesław Bezeg chce, żeby mieszkańcy odwiedzali to miejsce chętnie i regularnie.

- Postaramy się organizować wydarzenia zachęcające ludzi z Kędzierzyna-Koźla i Ziemi Kozielskiej do bywania i przyzwyczajenia się do przychodzenia tutaj, a nie do jednej tylko wizyty - zapowiada. - Mam nadzieję, że mieszkańcy znajdą tu coś dla siebie i będą mogli miło spędzać czas w historycznych pomieszczeniach. Może też poszukają swojej tożsamości.

Całkowity koszt projektu to ponad 4 miliony 700 tysięcy złotych. Prace mają potrwać około roku.
Artur Maruszczak
Andrzej Buła
Bolesław Bezeg

Wiadomości z regionu

2024-07-16, godz. 14:54 Wbito łopaty na budowie nowego osiedla OTBS. Kiedy nabór? Ruszyła budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-07-16, godz. 14:22 Po kolizji skoczyła "coś załatwić". Sprawa skończy się w sądzie Wymusiła pierwszeństwo, doprowadziła do zderzenia z innym autem a na końcu okazało się, że jest pijana. Tak wyglądało zdarzenie drogowe z udziałem 46-letniej… » więcej 2024-07-16, godz. 13:07 Ciężarówka wjechała w dom w Kotlarni. Jest decyzja nadzoru budowlanego [AKTUALIZACJA] 6 zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji w miejscowości Kotlarnia, gdzie samochód wjechał w dom jednorodzinny. Nie ma poszkodowanych, ale straty… » więcej 2024-07-16, godz. 11:31 Ruszył remont podwórka przy Szpitalnej w Opolu Podwórko przy ul. Szpitalnej w Opolu zmieni się nie do poznania - podkreśla Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza. Właśnie ruszyła rewitalizacja… » więcej 2024-07-16, godz. 11:30 Mamy ciszę przed burzą? Prawie cały kraj objęty jest alertem pogodowym Rządowe Centrum Bezpieczeństwo wydało alert pogodowy dla 15 województw - wszystkich, oprócz lubuskiego. Chodzi o spodziewane burze i silny wiatr. Mieszkańcy… » więcej 2024-07-16, godz. 11:13 Wypadek w Buszycach na krajówce. Są utrudnienia w ruchu Mamy utrudnienia na DK 94, na odcinki Opole - Brzeg. Na wysokości Buszyc samochód osobowy wypadł z jezdni, dachował i wylądował w rowie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2024-07-16, godz. 10:43 Amerykanista o rosnących szansach Donalda Trumpa w wyborach w USA - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-16, godz. 10:10 Groźnie wyglądająca kolizja samochodów osobowego z ciężarowym Wyglądało groźnie, ale ostatecznie skończyło się na strachu. Do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym doszło dziś (16.07) kilka minut po 8:00 w… » więcej 2024-07-16, godz. 09:26 Będzie remont akademika "Zaścianek". Koniec ze wspólnymi kuchniami i łazienkami [ZDJĘCIA] Politechnika Opolska wyremontuje akademik 'Zaścianek'. To ostatni budynek na I kampusie przy ul. Mikołajczyka, gdzie kuchnie i łazienki dla studentów są wspólne… » więcej 2024-07-15, godz. 20:00 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »