Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-01, 16:50 Autor: Kacper Śnigórski

Prokuratura składa kasację ws. nauczycielki z Krapkowic, która zdjęła krzyż w szkole

Grażyna Juszczyk [fot. Witold Wośtak]
Grażyna Juszczyk [fot. Witold Wośtak]
Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Sąd przyznał nauczycielce z Krapkowic 5 tysięcy złotych odszkodowania, a ona sama została już - zgodnie z wyrokiem - przeproszona w opolskich mediach. Prawomocny wyrok jednak nie kończy tej sprawy, bo Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła kasację.
Prokuratura w kasacji twierdzi, że kobieta nie zdjęła krzyża ze względu na poglądy religijne, tylko była to prowokacja. W ten sposób chciała zobaczyć reakcję innych nauczycieli.

- Dla mnie ta sprawa już dawno się zakończyła. Strona pozwana już wykonała wyrok. Otrzymałam odszkodowanie i przeprosiny. Tymczasem dostałam informację z sądu apelacyjnego we Wrocławiu, że wpłynęła kasacja. Dla mnie to jest działanie polityczne. Mój światopogląd nie przystaje do obecnie obowiązującego - mówi Grażyna Juszczyk.

Przypomnijmy: nauczycielka zdjęła krzyż we wrześniu 2013 roku. Zaraz po tym zdarzeniu ówczesna dyrektorka szkoły zwołała radę pedagogiczną i przy wszystkich nauczycielach skrytykowała kobietę.

Pozew trafił do sądu w lutym 2014 roku. Nauczycielka wróciła do pracy dwa lata temu, co zbiegło się ze zmianą dyrekcji w szkole. Grażyna Juszczyk zdjęła krzyż ponownie po uprawomocnieniu wyroku i od tego czasu wisi tam zegar.
Grażyna Juszczyk

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 07:23 Czeski kierowca "zmodyfikował" układ oczyszczania spalin 500 złotych mandatu ma do zapłacenia czeski kierowca zatrzymany w Reńskiej Wsi przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. » więcej 2021-12-07, godz. 07:00 Raport dnia: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] 502 nowe przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W całym kraju minionej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło natomiast 13 250 nowych zakażeniach. » więcej 2021-12-07, godz. 07:00 Szpital kliniczny w Opolu potrzebuje więcej krwi, głównie przez czwartą falę pandemii. Dawcą może być każda zdrowa… Wzrasta zapotrzebowanie na krew w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od początku roku do końca listopada przekazano tam niemal 6 tysięcy jednostek… » więcej 2021-12-07, godz. 06:55 Nie żyje red. Tadeusz Horoszkiewicz, pracował także w Radiu Opole. Pogrzeb w piątek Zmarł redaktor Tadeusz Horoszkiewicz, nestor opolskich mediów. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych TVP3 Opole. » więcej 2021-12-06, godz. 22:00 Świąteczna akcja pomocy osobom samotnym i chorym w Nysie. Prowadzi ją Maltańska Służba Medyczna Pomóc może każdy zarówno pod kątem materialnym, jak i socjalnym. Nyska Maltańska Służba Medyczna szykuje się do okresu świątecznego i zachęca mieszkańców… » więcej 2021-12-06, godz. 21:00 W nowym roku rozpocznie się remont urzędu w Izbicku Od dawna planowany remont Urzędu Gminy w Izbicku ma się rozpocząć w nowym roku. Inwestycja będzie prowadzona na raty, poczynając od najniższych kondygnacji… » więcej 2021-12-06, godz. 20:00 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 "Uśmiech daje moc do wyzdrowienia". Dr Clown przygotował dzieciom leżącym w USK mikołajki Był renifer, bałwan 'Olaf', elf, a także oczywiście ten, którego 6 grudnia nie może zabraknąć, czyli święty Mikołaj. Z okazji mikołajek wolontariusze… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »