Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-01, 16:50 Autor: Kacper Śnigórski

Prokuratura składa kasację ws. nauczycielki z Krapkowic, która zdjęła krzyż w szkole

Grażyna Juszczyk [fot. Witold Wośtak]
Grażyna Juszczyk [fot. Witold Wośtak]
Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Sąd przyznał nauczycielce z Krapkowic 5 tysięcy złotych odszkodowania, a ona sama została już - zgodnie z wyrokiem - przeproszona w opolskich mediach. Prawomocny wyrok jednak nie kończy tej sprawy, bo Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła kasację.
Prokuratura w kasacji twierdzi, że kobieta nie zdjęła krzyża ze względu na poglądy religijne, tylko była to prowokacja. W ten sposób chciała zobaczyć reakcję innych nauczycieli.

- Dla mnie ta sprawa już dawno się zakończyła. Strona pozwana już wykonała wyrok. Otrzymałam odszkodowanie i przeprosiny. Tymczasem dostałam informację z sądu apelacyjnego we Wrocławiu, że wpłynęła kasacja. Dla mnie to jest działanie polityczne. Mój światopogląd nie przystaje do obecnie obowiązującego - mówi Grażyna Juszczyk.

Przypomnijmy: nauczycielka zdjęła krzyż we wrześniu 2013 roku. Zaraz po tym zdarzeniu ówczesna dyrektorka szkoły zwołała radę pedagogiczną i przy wszystkich nauczycielach skrytykowała kobietę.

Pozew trafił do sądu w lutym 2014 roku. Nauczycielka wróciła do pracy dwa lata temu, co zbiegło się ze zmianą dyrekcji w szkole. Grażyna Juszczyk zdjęła krzyż ponownie po uprawomocnieniu wyroku i od tego czasu wisi tam zegar.
Grażyna Juszczyk

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »