Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-21, 19:15 Autor: Maciej Stępień

Brzeg wznowi remont renesansowego ratusza. Burmistrz nie wyklucza procesu sądowego z poprzednim wykonawcą

Dach i ratuszowa wieża w remoncie [fot. brzeg24.pl]
Dach i ratuszowa wieża w remoncie [fot. brzeg24.pl]
Samorząd otrzymał pozytywną opinię od Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie remontu poszycia renesansowego zabytku. Prace na obiekcie zostały wstrzymane w ubiegłym roku. Kością niezgody między toruńskim wykonawcą, a władzami Brzegu były materiały, które miały być użyte do nowej konstrukcji poszycia. W specyfikacji przetargowej znajdował się modrzew o kilkunastoprocentowej wilgotności, a ekspertyza konserwatora zabytków wykazała, że w dach ratusza zbudowany jest głównie z sosny. Umowa została zerwana, a miasto szykuje się do nowego przetargu.
- Na razie jesteśmy na etapie przygotowywania zmian w dokumentacji, takich, jakich zażyczył sobie konserwator. Myślę, że za miesiąc będziemy gotowi, by ruszyć z kolejnym przetargiem - mówi burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Samorządowiec nie wyklucza, że sprawa trafi do sądu.

- Prawdopodobnie będziemy musieli wystąpić do sądu w związku z utraconymi korzyściami. Jeżeli będzie tak, że wyłonimy taką, która będzie droższa, to będziemy domagać się zadośćuczynienia. Moi prawnicy będą nad tym pracować – dodaje Wrębiak.

Zdaniem właściciela toruńskiej firmy, która wygrała przetarg, błąd popełnił projektant, który w dokumentacji umieścił modrzew o wilgotności między 12 a 15%. Dużym błędem było również to, że badania dendrologiczne były robione w trakcie prowadzonej już inwestycji, a wyniki ekspertyzy powinny być znane przed rozpoczęciem prac.

Dodajmy, że władze Brzegu w sprawie materiałów użytych do budowy konstrukcji dachu bazowały na dokumentacji z lat 60-tych XX wieku.
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2017-04-29, godz. 15:00 Są trzy nowe Szkoły Demokracji na Opolszczyźnie Trzy opolskie placówki ponadgimnazjalne zdobyły tytuł Szkoły Demokracji, przyznawany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Doceniono między innymi Zespół Szkó ... » więcej 2017-04-29, godz. 14:40 Rycerze opanowali Wyspę Bolko [ZDJĘCIA] Ponad czterystu rycerzy z całej Europy, bierze udział w turnieju na wyspie Bolko. » więcej 2017-04-29, godz. 14:40 Rośnie poziom Odry w Brzegu. Rzeka może przekroczyć poziom pięciu metrów Fala wezbraniowa powoli dociera do górnych odcinków Odry na Opolszczyźnie. W tej chwili stany ostrzegawcze już występują w Brzegu i na ujściu Nysy Kłodzkiej. ... » więcej 2017-04-29, godz. 14:15 Jacht "OPOLE" popłynie przez Atlantyk. To część obchodów 800-lecia stolicy regionu W ramach obchodów 800-lecia stolicy województwa władze miasta zdecydowały się na nietypową promocję Opola podczas regat przez Ocean Atlantycki 'OSTAR 2017'. » więcej 2017-04-29, godz. 14:10 Spokojnie w zbiornikach nyskim i otmuchowskim. Jeziora są wypełnione w połowie W ciągu ostatniej doby jedynie nieznacznie podniósł się stan wód w Jeziorze Nyskim i Jeziorze Otmuchowskim. Sytuacja jest stabilna, wody przybywa minimalnie. » więcej 2017-04-29, godz. 12:40 Korki w Strzelcach Opolskich Zwiększony ruch na autostradzie A4 w związku z majówkowymi wyjazdami oraz remont w okolicy Krapkowic spowodowały, że Strzelce Opolskie są całkowicie zakorkowa ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:15 Strzelce Opolskie mają zamiatarkę za ponad 300 tysięcy złotych Pozamiata, odśnieży i wymyje chodniki - maszynę z takimi możliwościami kupiła gmina Strzelce Opolskie. Nowoczesna zamiatarka, która kosztowała ponad 300 tysię ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:10 Uczniowie z Kędzierzyna-Koźla zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie o energii odnawialnej. Od razu mają oferty pracy Michał Śliwiński i Tomasz Stawiarski w dziesiątce najlepszych w Polsce specjalistów od energii odnawialnej. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokszta ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:00 Nowa opinia w sprawie zalania Koźla w 2010 roku. Proces na wokandzie Sądu Apelacyjnego Biegli wyliczyli, o ile niższy byłby poziom wody, która wdarła się do domów mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, gdyby w czasie powodzi w 2010 roku ułożono worki z ... » więcej 2017-04-29, godz. 11:40 Wciąż obowiązuje najwyższy trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego Choć deszcz przestał padać to w wielu rzekach poziom wody nadal się podnosi. Najpoważniejsza sytuacja jest na Odrze, ale coraz więcej wody jest także w Małej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »