Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-04, 21:15 Autor: Ewelina Laxy

W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy. "Ci ludzie będą tutaj cierpieć"

W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
Grupa mieszkańców, przeciwników Dużego Opola, wznowiła dzisiaj (04.04) strajk głodowy. Protest ma zwrócić uwagę rządu na sprawę zmiany granic i przerwanych mediacji. Późnym popołudniem do głodówki przystąpiły trzy osoby.
- Nasz postulat jest jednoznaczny. Chodzi nam o przyjęcie propozycji Dobrzenia Wielkiego z mediacji, czyli: oddajemy Opolu elektrownię, a do gminy Dobrzeń Wielki wracają wszystkie sołectwa i wszyscy ludzie. Ten postulat został przyjęty, mediatorka miała jechać do Warszawy właśnie z tym postulatem. Nie robimy tego dla siebie, tylko dla wszystkich. Być może ucierpimy na zdrowiu, ale to pokazuje tylko naszą determinację - mówi Michał Pytlik, rzecznik opolskiego okręgu partii Razem, jeden z głodujących.

Jak dodaje Rafał Kampa ze Stowarzyszenia "Tak dla Samorządności" sytuacja jest podbramkowa. - Zdajemy sobie sprawę, że to bardzo radykalna i niebezpieczna forma protestu. Pamiętamy to, co działo się w grudniu, próbowaliśmy rozmawiać z mieszkańcami, ale są zdesperowani - mówi. - Boję się o zdrowie i życie tych osób. Mam tutaj apel do pani premier Beaty Szydło, mam apel do pana ministra Mariusza Błaszczaka i - przede wszystkim - do pana wojewody opolskiego Adriana Czubaka: zróbcie coś z tym problemem! Nie pozostawiajcie sprawy samej sobie. Ci ludzie naprawdę będą tutaj cierpieć przez kolejne dni. Dlatego czekamy na wasz sygnał.

W głodówce biorą udział trzy osoby: Krystyna Wieczorek, mieszkanka Dobrzenia Małego, Michał Pytlik z Opola i Józef Malcharczyk z Czarnowąs. Głodujący zapewniają, że będą do nich dołączały kolejne osoby. Protest odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Przypomnijmy: mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki pierwszą głodówkę urządzili w grudniu ubiegłego roku. Był to akt protestu przeciwko zmianie granic administracyjnych gminy i przyłączeniu niektórych sołectw do tzw. Dużego Opola. Strajk został zawieszony, gdy minister Mariusz Błaszczak zaprosił protestujących do Warszawy. Później rozpoczęły się mediacje, które władze miasta zerwały dwa tygodnie temu (19.03).
Michał Pytlik
Rafał Kampa

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »