Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-04, 21:15 Autor: Ewelina Laxy

W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy. "Ci ludzie będą tutaj cierpieć"

W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
W Dobrzeniu Wielkim wznowiono protest głodowy [fot. Ewelina Laxy]
Grupa mieszkańców, przeciwników Dużego Opola, wznowiła dzisiaj (04.04) strajk głodowy. Protest ma zwrócić uwagę rządu na sprawę zmiany granic i przerwanych mediacji. Późnym popołudniem do głodówki przystąpiły trzy osoby.
- Nasz postulat jest jednoznaczny. Chodzi nam o przyjęcie propozycji Dobrzenia Wielkiego z mediacji, czyli: oddajemy Opolu elektrownię, a do gminy Dobrzeń Wielki wracają wszystkie sołectwa i wszyscy ludzie. Ten postulat został przyjęty, mediatorka miała jechać do Warszawy właśnie z tym postulatem. Nie robimy tego dla siebie, tylko dla wszystkich. Być może ucierpimy na zdrowiu, ale to pokazuje tylko naszą determinację - mówi Michał Pytlik, rzecznik opolskiego okręgu partii Razem, jeden z głodujących.

Jak dodaje Rafał Kampa ze Stowarzyszenia "Tak dla Samorządności" sytuacja jest podbramkowa. - Zdajemy sobie sprawę, że to bardzo radykalna i niebezpieczna forma protestu. Pamiętamy to, co działo się w grudniu, próbowaliśmy rozmawiać z mieszkańcami, ale są zdesperowani - mówi. - Boję się o zdrowie i życie tych osób. Mam tutaj apel do pani premier Beaty Szydło, mam apel do pana ministra Mariusza Błaszczaka i - przede wszystkim - do pana wojewody opolskiego Adriana Czubaka: zróbcie coś z tym problemem! Nie pozostawiajcie sprawy samej sobie. Ci ludzie naprawdę będą tutaj cierpieć przez kolejne dni. Dlatego czekamy na wasz sygnał.

W głodówce biorą udział trzy osoby: Krystyna Wieczorek, mieszkanka Dobrzenia Małego, Michał Pytlik z Opola i Józef Malcharczyk z Czarnowąs. Głodujący zapewniają, że będą do nich dołączały kolejne osoby. Protest odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Przypomnijmy: mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki pierwszą głodówkę urządzili w grudniu ubiegłego roku. Był to akt protestu przeciwko zmianie granic administracyjnych gminy i przyłączeniu niektórych sołectw do tzw. Dużego Opola. Strajk został zawieszony, gdy minister Mariusz Błaszczak zaprosił protestujących do Warszawy. Później rozpoczęły się mediacje, które władze miasta zerwały dwa tygodnie temu (19.03).
Michał Pytlik
Rafał Kampa

Wiadomości z regionu

2019-12-10, godz. 21:30 8,5 miliona złotych dla opolskich samorządów. Ostatnie w tym roku dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano ostatnie w tym roku umowy w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Z pieniędzy skorzysta powiat namysłowski i… » więcej 2019-12-10, godz. 19:30 Uczniowie z Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w akcję pomocy dla Polaków na Wschodzie Młodzi wolontariusze działający w Zespole Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach. To akcja… » więcej 2019-12-10, godz. 19:20 "Wigilia bez granic" okazją do poznania tradycji, obyczajów i integracji zagranicznych studentów Zagraniczni studenci z Kazachstanu, Ukrainy, Chin, czy Indii spotkali się przy wigilijnym stole w sali seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2019-12-10, godz. 19:00 Opolska policja przypomina, że kieszonkowcy są szczególnie aktywni przed Bożym Narodzeniem. Pamiętajmy o kilku zasadach Przedświąteczna gonitwa i szał zakupów to nie lada okazja dla kieszonkowców. Opolska policja przypomina o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć straty … » więcej 2019-12-10, godz. 18:00 Centrum Usług Publicznych w Opolu coraz bardziej realne. Urzędnicy zapowiadają, że przetarg zostanie rozstrzygnięty Za 2 lata ma być gotowe Centrum Usług Publicznych w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że uda się w końcu rozstrzygnąć przetarg na tę inwestycję. Wcześniejsze dwa… » więcej 2019-12-10, godz. 16:00 Opolanie aktywnie włączają się w akcję pomocy Polakom na Wschodzie Cztery razy jedna z mieszkanek Opola przyniosła do Radia Opole dary w ramach akcji świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie. » więcej 2019-12-10, godz. 15:36 Kietrz dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla Olga Tokarczuk odbierze dziś (10.12) w Sztokholmie z rąk króla Szwecji, Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona 'za narracyjną wyobraźnię… » więcej 2019-12-10, godz. 15:00 Osoby samotne i bezdomne 22 grudnia znów zasiądą do wspólnej wigilii w CWK Tradycyjne świąteczne potrawy, wspólne kolędowanie i namiastka rodzinnej atmosfery - to wszystko czeka na uczestników 27. Opolskiej Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych… » więcej 2019-12-10, godz. 14:00 " To duża szansa dla szkół i uczniów". Opolskie placówki oświatowe coraz chętniej biorą udział w programie Erasmus+ Coraz więcej opolskich szkół i przedszkoli bierze udział w programie Erasmus+. Kuratorium oświaty zaprezentowało dzisiaj (10.12) przedstawicielom placówek oświatowych… » więcej 2019-12-10, godz. 12:00 Kolizja radiowozu z osobówką w Opolu. Poważnie uszkodzona sygnalizacja na skrzyżowaniu Plebiscytowej i Ozimskiej Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z jadącym na sygnale radiowozem. W wyniku zdarzenia kierujący autem osobowym został… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »