Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-10, 16:38 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Do prokuratury spływają doniesienia o zaniedbywaniu zabytków

Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Prokuratura dostaje coraz więcej zawiadomień w sprawie zaniedbywania zabytkowych obiektów.
- W ostatnim czasie wysłaliśmy do prokuratury dwa zawiadomienia w sprawie pałacu w Kopicach w stosunku do dwóch różnych właścicieli - mówi Iwona Solisz, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Jedno w stosunku do tego, który był właścicielem do początku tego roku, za niewykonanie zaleceń pokontrolnych, które nałożyliśmy zarówno na pałac jak i na park. Drugie, dlatego że firma, która później stała się właścicielem uniemożliwia nam wejście i skontrolowanie stanu zabytku - dodaje.

- Wielu nabywców kupuje zabytki w celach spekulacyjnych. Myślą, że kupią obiekt za niewielkie pieniądze, a potem drogo sprzedadzą. Natomiast niektórzy przeliczyli się z własnymi możliwościami, bo remont i adaptacja budynku zabytkowego są kosztowne - wyjaśnia Solisz.

Wojewódzka konserwator zabytków zwróciła uwagę, że konieczne są zmiany w prawie dotyczące wywłaszczania niesolidnych właścicieli zabytkowych obiektów.

- Obecnie system wywłaszczeniowy obiektów zabytkowych jest bardzo skomplikowany, wiąże się z ustawą o gospodarce i nieruchomościach. Chyba się jeszcze nikomu w naszym kraju nie udało wywłaszczyć obiektu zabytkowego. Powinno być tak, że jest określony czas na remont, jeśli terminu się nie dotrzyma dobiera się taki obiekt i właściciel nie dostaje nic - dodaje Solisz.
W tej chwili właścicielom wywłaszczonych zabytków trzeba płacić odszkodowanie.
Iwona Solisz 1
Iwona Solisz 2

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »