Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-07, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Góry Opawskie przyciągają krótkofalowców. Z Kopy łączą się z całą Europą

Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
32. Międzynarodowy Zlot Krótkofalowców odbywa się na Biskupiej Kopie. Bierze w nim udział kilkudziesięciu pasjonatów łączności radiowej z Polski, Czech i Niemiec. Nie bez powodu to doroczne, dwudniowe spotkanie odbywa się na najwyższym wzniesieniu Opolszczyzny. Są tam najdogodniejsze w regionie warunki nawiązywania łączności radiowej z nieomal całą Europą.
- Głównym celem tego zlotu jest integracja naszego środowiska i wymiana doświadczeń - mówi Piotr Skrzypczak, sekretarz Polskiego Związku Krótkofalowców. – Rozmowy są jak zwykle o sprzęcie, antenach, łącznościach. Natomiast absolutnie nie ma mowy, żeby nasze środowisko się wygaszało. Jest faktem, że obecnie większość krótkofalowców to są osoby czterdzieści plus, ale mamy szereg młodych ludzi, którzy interesują się emisjami cyfrowymi.

- Przyjeżdżamy tutaj prawie co rok – powiedziała uczestniczka zlotu z Nowosielska koło Warszawy. – Wspaniała jest atmosfera, widoki. Mąż pasjonuje się krótkofalarstwem, a przy nim ja również tym się interesuję. Dopóki zdrowie pozwoli to będziemy tu przyjeżdżać.

Na Biskupiej Kopie krótkofalowcy mają swoją całoroczną bazę. Jest to najwyżej położona stacja nadawcza na Opolszczyźnie. Obok niej zamontowano ponad dwunastometrowy maszt antenowy. Jest on najwyżej zainstalowaną tego typu konstrukcją w regionie.
Piotr Skrzypczak
Uczestniczka zlotu

Wiadomości z regionu

2022-06-24, godz. 21:20 Nysa otwiera miejskie kąpielisko. Frajda ma jedną z najdłuższych zjeżdżalni w kraju W pierwszą sobotę wakacji, czyli jutro (25.06) zostanie oficjalnie otwarte miejskie kąpielisko Frajda w Nysie. Mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać wielu… » więcej 2022-06-24, godz. 21:10 Noc Kupały u Opolskich Dziouch, czyli słowiańskie tradycje, lalki motanki i opolskie wzory Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejny przystanek na mapie miejsc, które przygotowały prelekcje i warsztaty w ramach Nocy Kultury. Opolskie Dziouchy wspólnie… » więcej 2022-06-24, godz. 20:35 Upały doskwierają. Kobieta zasłabła w aucie w Starym Grodkowie. IMGW wydał ostrzeżenie Przyczyną zasłabnięcia mieszkanki Starego Grodkowa był najprawdopodobniej upał, a przed nami kolejne bardzo gorące dni, aż do wtorkowego (28.06) wieczora… » więcej 2022-06-24, godz. 20:10 Noc Kultury w Opolu. Zabytkowe samochody zaparkowały przed urzędem wojewódzkim [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli przyjechało do stolicy regionu. Wśród nich polonezy, Cadillac czy Rolls-Royce. Na parkingu urzędu wojewódzkiego… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Zbierają na sprzęt dla poradni. W sobotę charytatywny rajd rowerowy przy CH Turawa Park Na 10. jubileuszowy Charytatywny Rajd Rowerowy zaprasza w najbliższą sobotę (25.06) CH Turawa Park. W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany na doposażenie… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10 Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska… » więcej 2022-06-24, godz. 17:26 Biuro podróży Itaka musi odwołać część wyjazdów. Powodem kryzys w branży lotniczej Biuro podróży Itaka poinformowało w mediach społecznościowych o odwołaniu części wakacyjnych wyjazdów. Powodem ma być kryzys w branży lotniczej i wycofanie… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Radni byli jednomyślni. Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku. Ten opiewał na ponad 100 milionów złotych. Podczas sesji radni przyjęli… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne wakacje". "Bezpieczeństwo na drogach to gra zespołowa" Policja rozpoczyna w całym kraju akcję „Bezpieczne Wakacje”. Funkcjonariusze zapowiadają na drogach zwiększona liczbę patroli i zero litości dla piratów… » więcej 2022-06-24, godz. 14:52 Przed nami gorący weekend. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Komunikat IMGW dotyczy dziewięciu powiatów: głubczyckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »