Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-07, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Góry Opawskie przyciągają krótkofalowców. Z Kopy łączą się z całą Europą

Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
32. Międzynarodowy Zlot Krótkofalowców odbywa się na Biskupiej Kopie. Bierze w nim udział kilkudziesięciu pasjonatów łączności radiowej z Polski, Czech i Niemiec. Nie bez powodu to doroczne, dwudniowe spotkanie odbywa się na najwyższym wzniesieniu Opolszczyzny. Są tam najdogodniejsze w regionie warunki nawiązywania łączności radiowej z nieomal całą Europą.
- Głównym celem tego zlotu jest integracja naszego środowiska i wymiana doświadczeń - mówi Piotr Skrzypczak, sekretarz Polskiego Związku Krótkofalowców. – Rozmowy są jak zwykle o sprzęcie, antenach, łącznościach. Natomiast absolutnie nie ma mowy, żeby nasze środowisko się wygaszało. Jest faktem, że obecnie większość krótkofalowców to są osoby czterdzieści plus, ale mamy szereg młodych ludzi, którzy interesują się emisjami cyfrowymi.

- Przyjeżdżamy tutaj prawie co rok – powiedziała uczestniczka zlotu z Nowosielska koło Warszawy. – Wspaniała jest atmosfera, widoki. Mąż pasjonuje się krótkofalarstwem, a przy nim ja również tym się interesuję. Dopóki zdrowie pozwoli to będziemy tu przyjeżdżać.

Na Biskupiej Kopie krótkofalowcy mają swoją całoroczną bazę. Jest to najwyżej położona stacja nadawcza na Opolszczyźnie. Obok niej zamontowano ponad dwunastometrowy maszt antenowy. Jest on najwyżej zainstalowaną tego typu konstrukcją w regionie.
Piotr Skrzypczak
Uczestniczka zlotu

Wiadomości z regionu

2023-09-24, godz. 11:00 Szkoła w Ścinawie Małej w końcu cieszy oko Milion 700 tysięcy złotych kosztowała modernizacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ścinawie Małej. W placówce między innymi wykonano elewację z ociepleniem… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Niedzielny poranek dla karpia? Wędkarstwo w regionie nie śpi Z nadzieją na 'taaaką rybę' bladym świtem na zbiorniku Śródlesie 2 w Opolu stawił się komplet wędkarzy. 27-mioro miłośników i miłośniczek 'moczenia… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Koncert oratoryjny Piotra Rubika w artystycznym hołdzie dla Prymasa Tysiąclecia Koncert 'Najważniejsza jest miłość', występ Rafała Brzozowskiego oraz pokaz mappingu na fasadzie nyskiej bazyliki towarzyszyły gali finałowej konkursu… » więcej 2023-09-24, godz. 09:11 Opole zostało stolicą polskiego judo. Turniej Nadziei Olimpijskich w Stegu Arenie Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich, mistrzostwa Polski u16 i Puchar Polskiego Związku Judo - kumulacja tych trzech sportowych impreza nastąpiła w… » więcej 2023-09-23, godz. 20:00 Minister Czarnek spotkał się z kuratorami oświaty. Rozmawiano o "Demokracji bezpośredniej" Minister edukacji i nauki profesor Przemysław Czarnek spotkał się dziś (23.09) w Nysie z kuratorami oświaty całego kraju. Jak mówił podczas konferencji… » więcej 2023-09-23, godz. 19:15 "Okazało się, że kocham ten sport". Festiwal boksu w Nysie Po raz pierwszy nyska hala zamieniła się w bokserski ring. Za nami Festiwal Boksu Olimpijskiego. Do rywalizacji stanęło 375 osób, a wśród nich dzieci, młodzież… » więcej 2023-09-23, godz. 18:00 "Aby uczniowie mogli ćwiczyć i rozwijać swoje pasje". Nyski "Rolnik" ma nowoczesną salę gimnastyczną [ZDJĘCIA] Ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesne oświetlenie i co ważne, pomieści 4 klasy. Taka właśnie jest nowa sala gimnastyczna w Zespole Szkół… » więcej 2023-09-23, godz. 16:30 Promocja biegania i zdrowego stylu życia w Głuchołazach. "Dużo błota, fajne odcinki i leśne ścieżki" Ponad 300 zawodników wzięło udział w odbywającym się po raz drugi w Głuchołazach biegu górskim. Zawodnicy mogli sprawdzić się na trzech dystansach:… » więcej 2023-09-23, godz. 15:45 Od ikarusa po elektryka. MZK otworzył bramy dla mieszkańców Od ikarusa do elektryka - Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otworzył swoje bramy i zaprosił mieszkańców do zwiedzania firmy, która dba o komunikację… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Był zdecydowanie za ciężki i miał niesprawne hamulce. Interwencja WITD Zestaw załadowany drewnem ważył ponad 60 ton, a mógł maksymalnie 40. Jego podróż zakończyli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »