Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-27, 10:15 Autor: Piotr Wrona

[FILM] „Zwaśnione stron zaczęły ze sobą rozmawiać”. Spotkanie w sprawie Dużego Opola

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Co zyskają a co stracą gminy objęte planem włączenia do Opola? Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ustalił z uczestnikami wtorkowego spotkania, czyli przeciwnikami i zwolennikami Dużego Opola, że do września zostanie przedstawiony raport, będący bilansem zysku i strat.
Przez cały sierpień w poszczególnych gminach będą odbywać się merytoryczne spotkania.
Ich efektem mają być szczegółowe wyliczenia i raporty.

W pierwszym tygodniu września odbędzie się kolejne spotkanie, na którym będzie obecny Adam Bodnar. Wtorkowe miało miejsce w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej, czyli - jak podkreślają uczestnicy - na neutralnym gruncie.

- Zwaśnione strony zaczęły ze sobą rozmawiać, to jest sukces tego spotkania – mówi Bodnar. - Nie padały słowa, które byłyby krzywdzące, oskarżające czy nacechowane emocjami. To była dyskusja odpowiedzialnych przedstawicieli miast i gmin.

- We wrześniu będę chciał poznać efekt spotkań bilateralnych. Przyjadę do Opola, aby spotkać się w takim samym gronie. Dziś żadna ze stron nie zrezygnowała ze swojego stanowiska – dodaje rzecznik praw obywatelskich.

Do obecnych na spotkaniu zaapelował o porozumienie również opolski ordynariusz biskup Andrzej Czaja.

Bodnar dodaje, że całość dyskusji była merytoryczna. - Każda ze stron przygotowała się bardzo dobrze do spotkania. Nikt nikogo nie obrażał i nie obwiniał - dodaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dodajmy, że po spotkaniu wszystkie strony spotkania ustaliły, że efekt rozmów przedstawi RPO jako oficjalne stanowisko końcowe.
Adam Bodnar

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 11:15 Coraz mniej leków nielegalnie trafia za granicę. Gość Radia Opole - Udało się w drastyczny sposób zredukować proceder wywozu leków za granicę - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Ferie dzieci z Opolszczyzny były bezpieczne i spokojne Na półkoloniach, obozach albo w mieście - spokojnie i bez zakłóceń. Uczniowie z Opolszczyzny kończą ferie zimowe. Opolskie Kuratorium Oświaty zatwierdziło w sumie… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Głogówek: po kontroli NIK i zaleceniach konserwatora zabytków będzie nowa strefa parkowania i nowy cennik Zmienią się opłaty i strefa parkowania w Głogówku. Ma to związek z zaleceniami Najwyższej Izby Kontroli. Nowe zasady płatnego parkowania w tym mieście obowiązywać… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Mleczarnia, gospodarstwo rolne, domowe ścieki, a może susza? Co truje ryby w starorzeczu Nysy Kłodzkiej? Wciąż nie wiadomo, co spowodowało śnięcie ryb w starorzeczu Nysy Kłodzkiej w okolicach Drogoszowa. To kolejna podobna sytuacja w tej części powiatu nyskiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 19:20 Mieszkańcy Lubszy znów zablokowali drogę. Jeśli nie zostaną wysłuchani, zapowiadają zaostrzenie walki o obwodnicę Droga krajowa nr 39 w Lubszy była dziś (21.02) ponownie zablokowana przez dwie godziny. » więcej 2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej 2020-02-21, godz. 17:30 Do końca maja kadra "wagonówki" w Opolu może spać spokojnie PKP Intercity Remtrak do maja ma przejąć Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego 'Wagon' w Opolu. Przypomnijmy, naprawę pociągów w stolicy regionu realizował słowacki… » więcej 2020-02-21, godz. 17:25 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 17:20 Kolejne zatrzymania zagranicznych kierowców na opolskich drogach Nieszczelne układy z wyciekającymi płynami oraz jazda na karcie kierowcy należącej do innej osoby. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »