Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-13, 19:00 Autor: Maciej Stępień

Brzeg doczeka się budowy wałów. 8 milionów złotych na to zadanie przyznał rząd

Wały ochronią Oławską i Rataje przed wysokim stanem Odry [fot. Maciej Stępień]
Wały ochronią Oławską i Rataje przed wysokim stanem Odry [fot. Maciej Stępień]
Zalana ulica Oławska w 2010 roku [fot. Maciej Stępień]
Zalana ulica Oławska w 2010 roku [fot. Maciej Stępień]
Alarmowy stan Odry w 2010 roku [fot. Maciej Stępień]
Alarmowy stan Odry w 2010 roku [fot. Maciej Stępień]
Worki z piaskiem ułożone na ulicy Oławskiej [fot. Maciej Stępień]
Worki z piaskiem ułożone na ulicy Oławskiej [fot. Maciej Stępień]
Ulica Oławska i dzielnica Rataje po kilkudziesięciu latach doczekają się wałów przeciwpowodziowych. Najniżej położona część Brzegu w 1997 i 2010 roku znalazła się pod wodą. Teraz, dzięki rządowemu wsparciu, inwestycja będzie mogła ruszyć.
Zbigniew Bahryj, szef Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych potwierdza w rozmowie z Radiem Opole, że taka kwota została przyznana z rezerwy celowej.

- Kwota dotacji jest duża, ale będzie jeszcze potrzeba od 2 do 4 milionów złotych – dodaje.

- Według moich szacunków, całe zadanie po przetargu ma kosztować około 12 milionów złotych. Na dzień dzisiejszy prowadzimy jeszcze rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie sfinansowania pozostałej części – tłumaczy Bahryj.

Przyznanie 8 milionów złotych pozwala na rozpoczęcie procedury przetargowej i start całego zadania. Inwestycja ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych tygodni i według zapewnień WZMiUW, ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przyznaje, że to jedna z najważniejszych decyzji dla miasta.

- Bardzo się z tego cieszę, ale pewnie bardziej zadowoleni są mieszkańcy Brzegu, szczególnie Ratajów. To pierwszy krok do realizacji zadań przeciwpowodziowych w naszym mieście. Dzisiaj jest to dobra wiadomość, będę przyglądał się całej procedurze przetargowej – dodaje Wrębiak.

Dzielnica Rataje znalazła się pod wodą podczas dwóch ostatnich powodzi. Mieszkańcy najniżej położonej części miasta cieszą się, bo długo czekali na taką inwestycję.

- Ja mieszkam na parterze, w 2010 roku miałem ponad metr wody. To dobra wiadomość. Od dłuższego czasu mówiło się o tym zadaniu, czekamy teraz na realizację – mówią mieszkańcy Ratajów.

Radny Robert Karlikowski, który od lat zabiegał o budowę wałów przeciwpowodziowych liczy, że termin ukończenia zostanie dotrzymany.

- Koniec wieńczy dzieło, a mianowicie zakończenie inwestycji spowoduje, że Oławska wreszcie przestanie być brzeską Wenecją – dodaje samorządowiec.

Władze Brzegu starają się jeszcze budowę wałów przeciwpowodziowych od strony wyspy, na której swoją działalność prowadzi kilkudziesięciu przedsiębiorców. Funkcjonuje tam również miejska oczyszczalnia ścieków. Na realizację tego zadania trzeba będzie jeszcze poczekać.

Dodajmy, że o budowie wałów przeciwpowodziowych w Brzegu mówiło się od 2010 roku. Problemem były najpierw sprawy własnościowe, a później brak funduszy. Wał będzie długości ponad 2 kilometrów.

Pierwsze koncepcje budowy umocnień chroniących przed wysokimi stanami Odry pojawiły się już w latach 60. ubiegłego wieku.
Zbigniew Bahryj i Jerzy Wrębiak
Mieszkańcy Oławskiej i Robert Karlikowski

Wiadomości z regionu

2024-11-26, godz. 19:15 Prudnik: przez 12 godzin rynek będzie zamknięty dla zmotoryzowanych Całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów będzie jutro (27.11) prudnicki rynek. Powodem jest uroczysta przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. » więcej 2024-11-26, godz. 19:15 W Brzegu ruszył sezon na choinki. Po drzewka z Opolszczyzny przyjeżdżają m.in. klienci z Czech Choć do świąt został niemal miesiąc, w Brzegu rozpoczął się sezon na choinki. Hurtownię prowadzoną przez lokalnych plantatorów odwiedzają na razie… » więcej 2024-11-26, godz. 19:00 Dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie "Wizjonerem Zdrowia 2024" Artur Kamiński otrzymał nagrodę za aktywne działania podczas i po powodzi w celu zapewniania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Nysy. Nagrody są formą… » więcej 2024-11-26, godz. 18:00 Przedszkole w byłym domu dziecka w Paczkowie. "Są na to pieniądze" Zniszczone podczas powodzi jedno z przedszkoli w Paczkowie przeniesie się do budynku po domu dziecka. - Są na to pieniądze - zapewniał minister ds. odbudowy… » więcej 2024-11-26, godz. 17:30 18 lat za zabójstwo partnerki. Jest wyrok Sądu Okręgowego w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca 2024 roku w Ozimku. Oskarżony, 54-letni… » więcej 2024-11-26, godz. 17:00 Spór o tłocznię oleju w Chróścinie. Mieszkańcy kontra inwestor Mieszkańcy podopolskiej Chróściny protestują przeciwko budowie tłoczni oleju. Inwestor zapewnia, że będzie to niewielka i ekologiczna przetwórnia, jednak… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Roztargnienie ujawniło narkotyki. Nietypowa interwencja w szpitalu Do niecodziennego zdarzenia doszło w jednym ze szpitali w Strzelcach Opolskich. Na oddział ratunkowy trafił 29-letni mężczyzna skarżący się na bóle w… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Nie ma zgody na powstanie farmy wiatrowej w Zawiszycach. "Za blisko naszych domów" Zawiszyce to kolejna obok Lisięcic wieś w gminie Głubczyce, która nie chce budowy farmy wiatrowej w sołectwie. Mieszkańcy podjęli prawie jednogłośnie… » więcej 2024-11-26, godz. 15:31 Miłość, która przerodziła się w koszmar. 25-latek porwał byłą partnerkę 25-letni mieszkaniec powiatu nyskiego postanowił desperacko walczyć o powrót do swojej byłej partnerki. Jego działania przerodziły się jednak w dramatyczną… » więcej 2024-11-26, godz. 15:28 Wypłaty zasiłków powodziowych przyspieszą. "Ustawa pozwala na zaliczki" - Wypłata pomocy musi iść szybciej i do tego dążymy - podkreślał dziś (26.11) Marcin Kierwiński. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi odwiedził… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »