Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-01-21, 12:08 Autor: Witold Wośtak

Niskie temperatury mogły być powodem niepokoju o wyciek amoniaku na stacji w Kędzierzynie- Koźlu

Straż pożarna © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Straż pożarna © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Brygadier Adam Janiuk © (fot. Adam Szostok)
Brygadier Adam Janiuk © (fot. Adam Szostok)
Trzy interwencje kędzierzyńsko-kozielskich strażaków w sprawie rzekomego ulatniania się amoniaku z cystern kolejowych wzbudziły niepokój mieszkańców miasta. Choć wszystkie przypadki zanotowano w ciągu kilkunastu dni, za każdym razem okazywało się, że nie było zagrożenia.
Jak wyjaśniają strażacy, chodziło o znikomy ulot lub gwałtowne ochłodzenie się cysterny podczas załadunku. Kiedy na zewnątrz panuje zdecydowanie wyższa temperatura, amoniak jest wyczuwalny na poziomie 30 PPM.
(PPM- sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych)

- W warunkach zimowych ten wskaźnik zmienia się - podkreśla brygadier Adam Janiuk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP.

- W związku z dużym spadkiem temperatur zwiększa się też wyczuwalność amoniaku. Literatura podaje, że teraz wyczuwamy amoniak w powietrzu już na poziomie od 2 do 4 PPM. Możliwe, że ten ulot z zaworów zdarzał się przez cały rok, natomiast dzięki spadkowi temperatury pracownicy wyczuli amoniak i zgłosili ten fakt do straży pożarnej - tłumaczy.

Przy zgłoszeniach dotyczących substancji toksycznych obowiązuje określona procedura.

- Wysyłamy na miejsce zdarzenia specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla faktycznie mogą być zaniepokojeni jeżeli do zgłoszenia wyjeżdża 10 samochodów. Wtedy wszystkim świadkom jeżą się włosy na głowie. Wynika to jednak bezpośrednio z procedur obowiązujących w całej Polsce - wyjaśnia Janiuk.

Zgodnie z europejskimi normami, zakłady chemiczne są lokalizowane na wschodnich rubieżach miasta. Chodzi o to, że na półkuli północnej przeważają wiatry zachodnie, więc przy ewentualnej awarii chmura niebezpiecznych substancji zostanie skierowana poza tereny zamieszkałe.

Komendant Powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu poprosił firmy związane z transportem amoniaku o wyjaśnienia w tej sprawie.

Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP można zapoznać się z obszernym materiałem na temat zagrożenia i ewentualnych awarii związanych z amoniakiem.
Brygadier Adam Janiuk 1
Brygadier Adam Janiuk 2

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »