Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-09-05, 22:19 Autor: Radio Opole

Będzie można zwiedzać ruiny biskupiego zamku w Ujeździe

Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe będzie udostępniony turystom. Właścicielem zabytku jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Miasto zawarło z nią stosowne porozumienie.

Malownicze ruiny, których historia sięga XIII wieku, zostaną zabezpieczone, będzie można zwiedzać także podziemia.

- Do tej pory tak cenny zabytek był dla miasta raczej powodem do wstydu - mówi burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. - Spożywano tam alkohol, w ruinach leżały papiery i butelki. Mieszkańcy niejednokrotnie zwracali mi uwagę, że całe miasto jest ładne, tylko ten zamek nie jest ozdobą centrum. I mieli rację - dodaje burmistrz.

Teraz agencja - po urządzeniu tzw. trwałej ruiny, wywiezieniu gruzu, wykoszeniu traw i wybudowaniu ścieżek spacerowych - przekaże zadanie utrzymania terenu gminie.

- Będziemy dbać o to, by ruiny były wizytówką miasta - dodaje burmistrz Kauch. - A skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy. Będą mieli czysty teren do spacerowania, do odpoczynku. Będzie też można zwiedzać piwnice, myślimy o plenerach malarskich.

Odgruzowanie trwałej ruiny oraz oświetlenie budowli sfinansuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Rozstrzygnięto już przetarg, prace mają potrwać do końca tego roku.

Posłuchaj:

Małgorzata Kornaga

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 08:05 140 milionów w kasie Strzelec Opolskich na 2019 rok. "Będziemy mieli budżet wyzwań" Przebudowa placu Żeromskiego czy remont pustego obecnie budynku dawnej szkoły podstawowej numer 1 pod potrzeby organizacji pozarządowych, to jedne z większych ... » więcej 2018-11-20, godz. 08:00 Strażacy z Jarnotłówka rok temu dostali wóz, który nie mieści się w remizie. Nowy garaż jest już na ukończeniu Strażacy z Jarnotłówka w gminie Głuchołazy rok temu otrzymali nowy wóz bojowy. Ze sprzętu nie mogą jednak w pełni korzystać, bo nie ma go gdzie zaparkować. » więcej 2018-11-20, godz. 06:00 Mała Amelia na razie zostaje w Polsce. "To uśpienie czujności" Kolejna odsłona batalii o 9-letnią Amelię, córkę Opolanki i obywatela Francji. Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał wyrok sądu I instancji i oddalił apelację ojca ... » więcej 2018-11-19, godz. 22:15 Sławomir Kłosowski: nasz wyborczy sukces wynika z matematyki - Wygraliśmy w sejmikach, w dużych miastach nie poszło nam tak jak zakładaliśmy, a opozycja się zmobilizowała - ocenił w Loży Radiowej Radia Opole europoseł P ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:12 Leszek Jan Wiącek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wołczyna Leszek Jan Wiącek został zaprzysiężony na burmistrza Wołczyna. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »