Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-09-05, 22:19 Autor: Radio Opole

Będzie można zwiedzać ruiny biskupiego zamku w Ujeździe

Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe będzie udostępniony turystom. Właścicielem zabytku jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Miasto zawarło z nią stosowne porozumienie.

Malownicze ruiny, których historia sięga XIII wieku, zostaną zabezpieczone, będzie można zwiedzać także podziemia.

- Do tej pory tak cenny zabytek był dla miasta raczej powodem do wstydu - mówi burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. - Spożywano tam alkohol, w ruinach leżały papiery i butelki. Mieszkańcy niejednokrotnie zwracali mi uwagę, że całe miasto jest ładne, tylko ten zamek nie jest ozdobą centrum. I mieli rację - dodaje burmistrz.

Teraz agencja - po urządzeniu tzw. trwałej ruiny, wywiezieniu gruzu, wykoszeniu traw i wybudowaniu ścieżek spacerowych - przekaże zadanie utrzymania terenu gminie.

- Będziemy dbać o to, by ruiny były wizytówką miasta - dodaje burmistrz Kauch. - A skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy. Będą mieli czysty teren do spacerowania, do odpoczynku. Będzie też można zwiedzać piwnice, myślimy o plenerach malarskich.

Odgruzowanie trwałej ruiny oraz oświetlenie budowli sfinansuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Rozstrzygnięto już przetarg, prace mają potrwać do końca tego roku.

Posłuchaj:

Małgorzata Kornaga

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 08:00 Przezorny zawsze ubezpieczony. Kietrz udrażnia odpływy przed wiosennymi roztopami Kietrz już przygotowuje się do wiosny. Nie czekając na pierwsze górskie roztopy, gmina udrażnia najważniejsze odpływy na polach i łąkach. » więcej 2019-01-21, godz. 07:19 Zła jakość powietrza utrzymuje się na południu Opolszczyzny Stacje pomiarowe w Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu wskazują, że powietrze jest bardzo złej jakości. Normy dotyczące pyłów PM 10 i PM 2,5 przekroczone są n ... » więcej 2019-01-20, godz. 23:27 Drugie Światełko do Nieba w Opolu. Mieszkańcy upamiętnili prezydenta Gdańska i wyrazili poparcie dla Owsiaka Mieszkańcy Opola wyrazili poparcie dla Jerzego Owsiaka i uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. O 19:30 spotkali się na Rynku, bo po zabójstwie prezydent ... » więcej 2019-01-20, godz. 23:06 Znamy wyniki wyborów uzupełniających do Rady Gminy Turawa Aneta Buczek i Artur Pikos wygrali w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Turawa. » więcej 2019-01-20, godz. 22:59 W Nysie dziecko podtruło się tlenkiem węgla podczas kąpieli Do zdarzenia doszło przed godz. 22:00 (20.01), w budynku przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. » więcej 2019-01-20, godz. 22:17 Tragedia w Gogolinie. Policja znalazła zwłoki kobiety i mężczyzny w domu jednorodzinnym Dwa ciała znaleźli policjanci w jednym z domów jednorodzinnych w Gogolinie. Jak dowiedziało się Radio Opole, to 53-letnia lekarka i 57-letni optyk. » więcej 2019-01-20, godz. 20:00 Czy straż miejska w Namysłowie przestanie istnieć? Pomysł burmistrza będą musieli poprzeć radni Namysłowska straż miejska może wkrótce przestać istnieć. Chce tego nowy włodarz miasta, który likwidację formacji zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej. » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »