Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Lewin Brzeski trzy miesiące po powodzi [INTERWE…
2024-12-30, 14:45 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Magda Szybińska /oprac. AL

Lewin Brzeski trzy miesiące po powodzi [INTERWENCJA]

Rodzinny dom dziecka w Lewinie Brzeskim zniszczyła tegoroczna powódź [fot. archiwum rodzinne państwa Cimerman]
Rodzinny dom dziecka w Lewinie Brzeskim zniszczyła tegoroczna powódź [fot. archiwum rodzinne państwa Cimerman]
Radio Opole cały czas wspomaga budowę Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim. Dom prowadzony jest przez Edytę i Roberta Cimermanów. Przez 10 lat opiekowali się ponad 50 dziećmi. Dom podczas wrześniowej powodzi został zniszczony, a zniszczenia okazały się tak poważne, że Cimermanowie podjęli decyzję o budowie domu dziecka w nowej lokalizacji. Ten odważny pomysł jest realny, ale może się udać tylko przy wsparciu lokalnej społeczności, darczyńców oraz ludzi dobrej woli z całej Polski - dowiedz się, jak można pomóc.

W magazynie interwencyjnym rozmawialiśmy z burmistrzem Lewina Brzeskiego Arturem Kotarą i pytaliśmy, jak burmistrz ocenia przygotowania formalno-prawne do budowy Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim. Pytaliśmy także o sytuację z innymi poszkodowanymi przez powódź budynkami w mieście
.


Na jakim etapie są wszystkie uzgodnienia i jak burmistrz ocenia przygotowania formalno-prawne do budowy Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim prowadzonym przez Edytę i Roberta Cimermanów?

- Do końca nie jestem o wszystkim informowany, bo to ostatecznie pan Robert z żoną decydują, co będą budowali i gdzie będą budowali. Kilka dni temu przed świętami miałem spotkanie z panem Robertem Cimermanem i pytał mnie, czy jest możliwość, żeby wybudował taki rodzinny dom dziecka w Łosiowie na działce gminnej, którą w tej chwili dzierżawi jego mama. Więc ja powiedziałem, że trzeba wystąpić o zmianę tej umowy dzierżawy tak, żebym mógł tam wpisać z możliwością zabudowy. To stanowi podstawę do tego, żeby rozpocząć prace projektowe i przygotować dokumenty do pozwolenia na budowę. Starosta wyda pozwolenie na budowę i będzie można rozpocząć budowę - tłumaczy burmistrz.

- Nie znam stanu konta, bo to od tego chyba zależy też i decyzja, bo to każdy rozumie, że fajnie każdy chce mieć duży, piękny dom i znakomity, tylko niestety, ale za wszystko trzeba w pewnym momencie zapłacić.

- Pozwolenie na budowę wydaje nie burmistrz, tylko starosta, ale wiem, że pracownicy Wydziału Budownictwa są bardzo, że to ludzie o dużym sercu i jak dokumenty wpłyną, będzie nad czym procedować, dokumenty będą szybko rozpatrzone i to pozwolenie zostanie wydane. Jest kwestia tylko tego, żeby te dokumenty złożyć - mówi burmistrz.
Z Arturem Kotarą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (1)
Burmistrza na koniec zapytaliśmy także, w jakim stanie są domy zalane przez wrześniową powódź w gminie Lewin Brzeski i w jakiej kondycji są mieszkańcy, którzy podczas kataklizmu ucierpieli.

- Budynki mieszkalne podzieliłbym na dwie grupy. Na budynki o dużym czasie już użytkowania, często przedwojenne oraz nowsze, które zostały wybudowane z izolacją pianową, poziomą, z nowszych materiałów - w tych budynkach szybciej można było rozpocząć proces suszenia i odbudowy i wiem, że w wielu budynkach prace są naprawdę na końcowym etapie. Natomiast te budynki starsze, to niestety, będą musiały czekać do wiosny, nawet do lata, żeby przystąpić do odbudowy takiej ostatecznej, czyli prowadzić roboty przy ścianach o odpowiedniej wilgotności, żeby nie wydać też pieniędzy na marne, żeby za chwilę nie było pleśni, zawilgoceń - opowiada Artur Kotara.
Z Arturem Kotarą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (2)
- Pomoc jest: ludzi dobrej woli, stowarzyszeń, Caritasu, rządu. Pomoc jest duża. Wiadomo, że nikt nie wróci do sytuacji sprzed powodzi, natomiast minimalne rzeczy zostały jakby tym mieszkańcom zapewnione - zapewnia burmistrz.

- Oczywiście nie wszyscy dostali wszystko, to też trzeba sobie jasno powiedzieć. Natomiast podstawowe rzeczy w postaci kuchenek gazowych, lodówek, pralek w większości do tych najgorszych, mówię tu najgorszych, najbardziej zalanych budynków dotarła - dodaje włodarz miasta.
Z Arturem Kotarą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (3)
- Trzeba pamiętać o tym, że w wielu miejscowościach budynki nie były ubezpieczane. W związku z czym materiały budowlane lub pieniądze na odbudowę mieszkań są niezmiernie potrzebne tym ludziom. Budynki w najtrudniejszych miejscach trzeba będzie długo ususzać, być może wymieniać fragmenty ścian, robić izolację, której często nie było. Pieniądze tym ludziom będą potrzebne, bo dzisiaj wiemy, że budowa domu kosztuje co najmniejszego kilkaset tysięcy złotych - mówi burmistrz.

- Myśmy też wystąpili do Banku Gospodarstwa Krajowego, który dysponuje rządowymi pieniędzmi. Otrzymałem pieniądze na wykupienie 10 mieszkań w związku z czym 10 rodzin, które są najbardziej potrzebujące, otrzyma nowe mieszkania - zapewnia Artur Kotara.
Z Arturem Kotarą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (4)
- Ja dziękuję bardzo, bo i koordynatorzy, i wszyscy pracownicy urzędu i jednostek w tym OPS-u, którzy często też sami ucierpieli podczas powodzi, poświęcając swoje obowiązki domowe, rodzinne, przyszli tutaj, stanęli na "mostkach kapitańskich" i prowadzili swoją pracę w zakresie jakim są upoważnieni - podkreśla Artur Kotara.
Z Arturem Kotarą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (5)
12

Zobacz także

2025-01-02, godz. 16:15 Magazyn interwencyjny - podsumowanie [INTERWENCJA] To ostatni w tym roku magazyn interwencyjny Radia Opole. W przyszłym roku będziemy się spotykać, ale o nieco późniejszej porze i nie tak regularnie, jak… » więcej 2024-12-27, godz. 14:15 Małe podsumowanie wielkiej akcji pomocy dla powodzian [INTERWENCJA] Obiecaliśmy w naszej audycji interwencyjnej, że dopóki ostatni dom po powodzi nie zostanie odbudowany, dopóki ostatni mieszkańcy nie wrócą do swojego normalnego… » więcej 2024-12-24, godz. 13:30 Wigilijne wydanie magazynu interwencyjnego inne niż zwykle [INTERWENCJA] Wigilia to dzień wyjątkowy, zatem i magazyn interwencyjny był wyjątkowy. Interweniowaliśmy w różnych sprawach dotyczących świąt, naszych obyczajów… » więcej 2024-12-23, godz. 15:10 Plac zabaw w Polanowicach i zdatność wody do picia w Głuchołazach tematami magazynu interwencyjnego [INTERWENCJA] W audycji wróciliśmy do sprawy, którą zgłosił nam mieszkaniec Polanowic. Otóż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy… » więcej 2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-18, godz. 16:13 Szczury na klatkach schodowych osiedla w Opolu [INTERWENCJA] Są niezwykle inteligentne i zarazem niebezpieczne dla człowieka. Mowa o szczurach, które ostatnio pojawiły się na osiedlu AK w Opolu. Gryzonie można spotkać… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »