Radio Opole » Audycje z powiatów
2017-11-28, 09:40 Autor: Dorota Kłonowska

Radość bycia razem. Przybywa aktywnych nyskich seniorów, ale niewielu jest mieszkańców wsi

Danuta Podgórni i rektor PWSZ Przemysław Malinowski
Danuta Podgórni i rektor PWSZ Przemysław Malinowski
Jeszcze niedawno 200 nyskich seniorów było słuchaczami tamtejszego Uniwersytetu III Wieku, teraz jest ich ponad 300. - Coraz więcej osób czuje potrzebę zarówno bycia razem, jak i wzmocnienia swojego intelektualnego potencjału – mówi Danuta Podgórni, prezes uniwersytetu.
Wszystkie zajęcia na nyskim UTW są prowadzone społecznie, a bywa, że słuchacz jest jednocześnie wykładowcą, bowiem są tam emerytowani lekarze, nauczyciele, inżynierowie, specjaliści różnych branż.

- Chętnie korzystamy z ich doświadczenia, a zajęcia są przeróżne – od konkretnych przedmiotów, jakie mają studenci nyskiej PWSZ, po ćwiczenia rehabilitacyjne na basenie, filmowe, czy naukę gry w brydża – mówi Michalina Podgórni.

Seniorzy uczą się obsługi komputera, języków obcych, ale także jeżdżą na rowerowe, czy autokarowe wycieczki. Od niedawna UTW realizuje projekt poznawania miejscowości na wschodzie Polski.

- Były już pierwsze takie wyjazdy do przepięknych zakątków, gdzie sami, w pojedynkę zapewne nigdy byśmy się nie wybrali – mówi prezes uniwersytetu.

Nyski uniwersytet ściśle współpracuje z tamtejszą PWSZ, w której obiektach ma swoją siedzibę. Zawarł też wiele umów partnerskich z podobnymi UTW i to nie tylko na Opolszczyźnie.

- Jedno tylko mnie martwi. Szkoda, że w naszym gronie jest niewiele osób zamieszkałych na wsiach. Dzisiaj dojazd do Nysy nie jest żadnym problemem, wystarczy tylko chcieć zapisać się na zajęcia, serdecznie zapraszam – zachęca Danuta Podgórni.
Danuta Podgórni w rozmowie z Dorota Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »