Radio Opole » Patronaty - polecamy
2015-11-04, 11:36 Autor: Agnieszka Lubczańska

Festiwal Chopin-Elsner w sulisławskim zamku

Zamek Sulisław [fot. http://www.palacsulislaw.pl/]
Zamek Sulisław [fot. http://www.palacsulislaw.pl/]
Uczta dla melomanów w odrestaurowanych wnętrzach XVII-wiecznego Zamku w Sulisławiu koło Grodkowa szykuje się w dniach 14-15 listopada
Uczta dla melomanów w odrestaurowanych wnętrzach XVII-wiecznego Zamku w Sulisławiu koło Grodkowa szykuje się w dniach 14-15 listopada
Uczta dla melomanów w odrestaurowanych wnętrzach XVII-wiecznego Zamku w Sulisławiu koło Grodkowa szykuje się w dniach 14-15 listopada. W ramach I Festiwalu Chopin-Elsner będzie okazja posłuchania m.in. występu jednego z tegorocznych uczestników Konkursu Chopinowskiego – Łukasza Mikołajczyka. Inauguracja wydarzenia w sobotę (14.11) o godz. 17:00. Kierownikiem muzycznym wydarzenie i osobą, która poprowadzi wszystkie koncerty jest Jacek Woleński.
Choć to pierwsza edycja festiwalu w Sulisławiu, wydarzenie ma już swoja tradycję. Festiwal wcześniej odbywał się w pobliskim Grodkowie, miejscu narodzin wybitnego kompozytora – Józefa Elsnera, nauczyciela samego Fryderyka Chopina. Muzyka mistrzów prezentowana w malowniczych wnętrzach pałacu ma nadać festiwalowi dodatkowej rangi i atrakcyjności. Zamek Sulisław powstał w 1677, dziś, po odrestaurowaniu, jest jedynym na Opolszczyźnie pięciogwiazdkowym hotelem na Opolszczyźnie.

Łukasz Mikołajczyk [fot. http://muzeum.glogowek.pl]Organizatorzy festiwalu zadbali o wysoki poziom artystyczny wydarzenia. Pierwszego dnia twórczość m.in.: Elsnera, Chopina, Mozarta, Moniuszki i Verdiego przypomni Chór Grodkovia, a na fortepianie zagra jeden z tegorocznych uczestników Konkursu Chopinowskiego – Łukasz Mikołajczyk, który - wraz z kwartetem smyczkowym „Altra Volta” - wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz jeden z kwartetów smyczkowych Elsnera. Koncert poprzedzi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Elsnerowi oraz nadanie zamkowej Sali Kongresowej imienia kompozytora.

Imprezą towarzyszącą w sobotę (14.11) o godz. 20:00 będzie występ duetu Puma Piasecki & Konikiewicz, który zaprezentuje m.in. jazzowe impresje na temat uwertury do opery „Leszek Biały” Józefa Elsnera. Tym koncertem zainauguruje działalność Puma Jazz Club, w którym koncerty będą się odbywały głównie w soboty.

Mirella Malorny [fot. archiwum artystki]W niedzielę (15.11), w drugim dniu festiwalu, będzie okazja wysłuchania solowych pieśni Fryderyka Chopina, kilku pieśni Józefa Elsnera oraz - rzadko wykonywanych w Polsce - "studiów" na temat etiud Chopina w opracowaniu Leopolda Godowskiego i utworu Hexameron. Utwory te ze względu na swoje ogromne trudności techniczne i wykonawcze znajdują się w repertuarze niewielu pianistów na świecie. Podczas festiwalu w pierwszej części niedzielnego koncertu na fortepianie zagra wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach - Mirella Malorny. Pieśni kompozytorów wykonają Wioletta Białk (sopran), Damian Chróściński (tenor) oraz Radosław Rzepecki (baryton). W drugiej części koncertu na fortepianie zagra Michał Krywczenko.

Tego dnia imprezą towarzyszącą będą atrakcje mniej muzyczne, za to smaczne. Jeszcze przed rozpoczęciem niedzielnych koncertów, od godz. 12:00 do 16:00, w ramach Sulisławskich Kulinarii, będzie okazja do degustacji regionalnych dań przygotowanych przez panie z 22 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Grodków. Atmosferę biesiady umilą pieśni i przyśpiewki ludowe.

Zobacz: Program Festiwalu Chopin-Elsner Sulisław 2015

Bilety
na wydarzenia w ramach I Festiwalu Chopin-Elsner Sulisław 2015 są dostępne m.in. na www.kupbilecik.pl, www.bilety24.pl oraz na recepcji zamku w Sulisławiu. Szczegółowe informacje pod nr tel. (77) 415 66 59.

Warto dodać, że Festiwal Chopin-Elsner ma być imprezą, która na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w regionie i otworzy szereg innych wydarzeń artystycznych, które będą odbywać się w zamku. W grudniu w świątecznym klimacie zabrzmią polskie i zagraniczne kolędy. Imprezy będą się odbywały także podczas karnawału, a na wiosnę pojawi się cykl śniadań na trawie. W planie także warsztaty plastyczne, przedstawienia teatralne i szereg koncertów. Dyrektorem artystycznym planowanych wydarzeń jest Krzysztof „Puma” Piasecki.

Radio Opole objęło I Festiwal Chopin-Elsner patronatem medialnym.

Patronaty - polecamy

2024-06-07, godz. 16:33 Organy w samo południe zabrzmią w niedzielę w Filharmonii Opolskiej Odrestaurowane organy w Filharmonii Opolskiej były w tym sezonie bohaterem comiesięcznych koncertów zatytułowanych „Organy w samo południe”. Ostatnia… » więcej 2024-06-07, godz. 14:58 Recital Magdy Umer w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej Magda Umer wystąpi w niedzielę 16 czerwca w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Koncert zatytułowany „Wciąż się… » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Terra Aqua w Opolu! Fascynujące tropikalne gatunki zwierząt i roślin na wystawie w CWK Pająki, skorpiony, żółwie, legwany, gekony, kameleony, węże, ryby, krewetki, ślimaki i kraby - to tylko niektóre z egzotycznych zwierząt, które wśród… » więcej 2024-06-07, godz. 09:14 Opolszczyzna gospodarzem Mistrzostw Polski Masters 2024 w piłce ręcznej! Opolski Związek Piłki Ręcznej jest w tym roku gospodarzem zawodów finałowych o Mistrzostwo Polski Masters w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Dąbrowa… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 XI Bieg Nyski już w sobotę Start potwierdziło 990 zawodników i to będzie rekordowa frekwencja. Mowa o XI Biegu Nyskim, który odbędzie się już w najbliższą sobotę (08.06). Start… » więcej 2024-06-06, godz. 15:30 Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tułowicach 2 września 2023 roku minęło 60 lat od chwili, gdy w budynku tułowickiej podstawówki zadzwonił pierwszy dzwonek. Jej mury od tego czasu opuściło już kilka… » więcej 2024-06-06, godz. 10:40 Diecezjalny Dzień Chórów Kościelnych W najbliższa sobotę (8.06) w Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach odbędzie się Diecezjalny Dzień Chórów Kościelnych. W spotkaniu udział wezmą chóry… » więcej 2024-06-06, godz. 10:12 "I co z tym szczęściem?" - o jakości życia w pracy i poza nią podyskutują na UO Dobrostan w pracy: jak zmieniło się jego rozumienie w ciągu 100 lat badań, od czego zależy i jak go wzmacniać, jak szczęście widzą 'zetki' i dlaczego… » więcej 2024-06-05, godz. 17:22 Rajd rowerowy im. Stanisława Tokarza w Baborowie Dwa dystanse, łatwiejszy o długości 15 km i nieco bardziej wymagający na dwa razy dłuższej trasie będą mieli do pokonania uczestnicy rajdu rowerowego poświęconego… » więcej 2024-06-05, godz. 16:07 Prudnik zaprasza na jubileuszową wystawę twórców ludowych i rzemiosła artystycznego Trzydniowa prezentacja rękodzieła i rzemiosła artystycznego - malarstwa, rzeźby, garncarstwa, metaloplastyki, koronkarstwa, haftu, biżuterii i wielu innych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »