Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-05, 23:30 Autor: PAP

USA/ Media: południową granicę usiłują pokonać migranci z całego świata

Jeszcze niedawno południową granicę USA usiłowali pokonać migranci z pobliskich państw, dziś są to migranci z czterech kontynentów - ocenił portal NBC News, powołując się na dane opublikowane przez amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego.

"Nasz system nie jest przygotowany do radzenia sobie z migracją w obecnej postaci" – powiedział szef Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkas w wywiadzie dla NBC News. "Mamy system, który zmodyfikowano ostatnio w 1996 r. Teraz mamy rok 2024. Świat się zmienił."


Jak podkreślił portal, przed pandemią Covid-19 90 proc. migrantów przekraczających nielegalnie południową granicę USA pochodziło z Meksyku, Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru, jednak proporcja ta uległa dramatycznej zmianie. Dziś migranci z tych czterech państw stanowią zaledwie połowę, zaś pozostałe 50 proc. pochodzi z odleglejszych części świata.


Najliczniejszą grupę stanowią obecnie migranci z krajów Ameryki południowej - zauważył portal. Jeszcze w 2019 po nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano zaledwie 400 Kolumbijczyków, lecz w 2023 było ich niemal czterysta razy więcej - ponad 154 tys. Liczba migrantów z Chin i Indii wzrosła odpowiednio ponad 11-krotnie i pięciokrotnie - stwierdził portal.


W przypadku migrantów z niektórych państw - podkreślił portal - odnotowano "oszałamiający wzrost". Przed pięcioma laty na granicy zatrzymano 20 osób pochodzących z Mauretanii i 60 osób z Turcji. Natomiast w ubiegłym roku amerykańska straż graniczna zatrzymała po ponad 15 tys. osób pochodzących z każdego z tych dwóch państw. W latach 2014–2022 średnia liczba obywateli Chin, przekraczających południową granicę bez wymaganych dokumentów, wynosiła około 1,4 tys. osób rocznie. W 2023 roku przekroczyła 24 tys.


Migracje są organizowane przez transkontynentalne sieci przemytnicze. "Różne sieci często specjalizują się w konkretnych narodowościach" – powiedział portalowi Adam Isacson, waszyngtoński ekspert ds. migracji. "Jeśli jesteś Somalijczykiem, to przybywasz do Quito i dołączasz do grupy Somalijczyków. Jeden przemytnik przekazuje cię drugiemu, a sieć powiązań sięga aż do granicy amerykańsko-meksykańskiej".


Zdaniem specjalistów branża przemytnicza rozkwitła dzięki nowym technologiom. Migranci na całym świecie są obecnie wyposażeni w tanie smartfony, które umożliwiają bezproblemową komunikację i płatności. A przemytnicy szeroko reklamują się na TikToku, WeChat, WhatsApp lub innej platformie popularnej w kraju, którego mieszkańcom proponują emigrację do USA.


"Nasza istniejąca infrastruktura, procesy i personel przestały odpowiadać temu, co działo się w terenie" – powiedziała Theresa Cardinal Brown, analityczka amerykańskiej organizacji Bipartisan Policy Centre. Jej zdaniem, kiedy granice zostały ponowne otwarte po pandemii Covid-19, na całym świecie wezbrały fale migracji. Wzrost wywołany pandemią jest obecnie podtrzymywany przez siatki przemytnicze.


"Aby zarządzać regionalnymi przepływami migracyjnymi, konieczna jest współpraca kilku państw" – powiedziała portalowi Brown. "By poradzić sobie z przepływami migracyjnymi z półkuli, potrzeba około 20 krajów. Aby uporać się z globalnymi przepływami migracyjnymi, wymagana byłaby współpraca setek państw".


Brown podkreśliła, ze kraje te należy przekonać, aby zaczęły w jakikolwiek sposób przeciwdziałać migracji, choćby poprzez ograniczenie wydawania wiz. "Jednak wiele państw, zwłaszcza tych historycznie wrogich USA, nie jest chętna do współpracy. Na przykład Nikaragua umożliwia ruch bezwizowy z ponad dwudziestoma krajami afrykańskimi i kilkoma z Azji. Niektórzy przeciwnicy geopolityczni – zwłaszcza Chiny – nie przyjmują rutynowo swoich obywateli deportowanych z USA" - wyjaśniła.


"Jesteśmy w punkcie zwrotnym – powiedziała Brown - Musimy uznać, że to, co dzieje się na naszej granicy, to mikrokosmos tego, co dzieje się wszędzie. To nie jest problem granicy amerykańsko-meksykańskiej. To problem ogólnoświatowy." (PAP)


os/ zm/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 08:30 Gruzja/ Kto wierzy w Gruzińskie Marzenie? Władze przekonują, że mają poparcie większości Partia władzy Gruzińskie Marzenie twierdzi, że jej ustawę o tzw. agentach zagranicznych popiera ponad 60 proc. obywateli. Przeczą temu badania opinii społecznej… » więcej 2024-06-02, godz. 08:30 Rajdowe MŚ - od 2025 runda w Arabii Saudyjskiej Arabia Saudyjska od przyszłego roku będzie gospodarzem rundy rajdowych mistrzostw świata - poinformowali miejscowi organizatorzy. Umowę z Międzynarodową… » więcej 2024-06-02, godz. 08:20 Naukowcy z UW zbadali wymarłego gada z ekstremalnie wydłużonymi kręgami szyjnymi Długoszyjność wśród wymarłych gadów nie jest czymś niezwykłym. Zazwyczaj wiąże się z większą liczbą kręgów szyjnych. U tanystrofa ekstremalnie… » więcej 2024-06-02, godz. 08:20 Polacy pomagają Tanzańczykom zapewniając im szkolenia medyczne i wyposażając szpitale Dzięki wsparciu realizowanemu przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niektóre szpitale w Tanzanii są w stanie leczyć zgodnie z europejskimi standardami… » więcej 2024-06-02, godz. 08:20 Do stolicy przyjechał z Krakowa zabytkowy niemiecki tramwaj, w oryginalnym malowaniu Do Warszawy przyjechał z Krakowa zabytkowy niemiecki tramwaj GT6. Jest zachowany w oryginalnym stanie, z autentycznym wyposażeniem i malowaniem z Niemiec. Z… » więcej 2024-06-02, godz. 08:10 Liga NHL - wynik Wynik sobotniego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 2:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: Panthers… » więcej 2024-06-02, godz. 08:00 Ekspertka: nie musimy być euroentuzjastami, żeby głosować w wyborach do PE Nie musimy być euroentuzjastami, żeby głosować w wyborach do PE. Chodzi o wzięcie współodpowiedzialności za to, jak Unia wygląda - podkreśliła w rozmowie… » więcej 2024-06-02, godz. 08:00 Sondaż SW Research dla rp.pl: 23,7 proc. badanych nie śledzi prac komisji śledczych 23,7 proc. badanych przyznało, że nie śledzi prac komisji śledczych w Sejmie obecnej kadencji - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Pracę komisji 22… » więcej 2024-06-02, godz. 08:00 Pomorskie/ Na Obwodnicy Trójmiasta wznowiono ruch jednym pasem (aktl.) Po zderzeniu dwóch samochodów na wysokości węzła Gdańsk Szadółki w kierunku Łodzi wznowiono ruch jedynym pasem na Obwodnicy Trójmiasta (S6) - informuje… » więcej 2024-06-02, godz. 07:50 Golfista Meronk: inne ligi mogłyby się od LIV wiele nauczyć Adrian Meronk, który w styczniu przeszedł do kontrowersyjnej ligi LIV Golf, uważa, że PGA Tour i DP World Tour mogłyby wiele się od niej nauczyć. 'Format… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »