Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-30, 07:10 Autor: PAP

Wybory do PE/ W czwartek mija termin rejestracji list kandydatów

Okręgowe komisje wyborcze będą przyjmowały zgłoszenia list kandydatów do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do czwartku 2 maja do godz. 16. Lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarejestrowała 40 komitetów wyborczych. Do czwartku mają one czas na zgłaszanie do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów na europosłów. Komisje te następnie badają prawidłowość zgłoszeń, w tym weryfikują podpisy poparcia.


Losowanie numerów list odbędzie się 10 maja o godz. 12. W pierwszej kolejności zostaną wylosowane numery komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych. Następnie zostaną wylosowane numery komitetów, które zarejestrowały listy w więcej niż jednym okręgu wyborczym.


Komitet wyborczy może zgłosić w okręgu tylko jedną listę kandydatów; liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Kodeks wyborczy wprowadził ponadto obowiązek umieszczenia przez komitety wyborcze na listach co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców.


Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet, który zgłosił w co najmniej 7 okręgach wyborczych listy (każda poparta 10 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu), może zgłosić listy w pozostałych okręgach już bez konieczności dołączania do nich podpisów.


Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani na pięć lat. Według polskiej ordynacji do PE może startować osoba mająca czynne prawo wyborcze, która najpóźniej w dniu głosowania skończy 21 lat i od pięciu lat stale zamieszkuje na terytorium Polski lub innego państwa Unii. Kandydat na europosła może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy kandydatów na posłów do PE.


Z kolei głosować mogą pełnoletni polscy obywatele, a także obywatele Unii, którzy stale mieszkają w Polsce.


Mandatu posła do PE nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo senatora. Europoseł nie może być jednocześnie członkiem Rady Ministrów ani sekretarzem stanu; nie może też zajmować stanowiska lub pełnić funkcji, których nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo senatora, a więc z funkcją: prezesa NBP, prezesa NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka KRRiT, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta lub z zatrudnieniem w administracji rządowej (nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej).


Mandatu w PE również nie mogą piastować sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy służby cywilnej, funkcjonariusze policji i służby ochrony państwa.


Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.(PAP)


reb/ mok/


Kraj i świat

2024-06-07, godz. 12:30 Prawo.pl: lekarze będą mogli reklamować się w social mediach (MediaRoom) Zgodnie z nowym Kodeksem Etyki Lekarskiej (KEL), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., lekarz będzie miał prawo do informowania o swojej działalności… » więcej 2024-06-07, godz. 12:30 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o KAS Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą unijne regulacje dot. importu… » więcej 2024-06-07, godz. 12:30 Kraków/ Rozpoczął się XXV Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami Wydarzenia sportowe i kulturalne, warsztaty i pikniki są w programie XXV Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością”, który… » więcej 2024-06-07, godz. 12:30 Policjanci zebrali zabawki dla dzieci z oddziału onkologii w Zielonej Górze Nowosolscy policjanci wraz z motocyklistami zebrali zabawki dla dzieci z oddziału onkologii szpitala w Zielonej Górze. To kolejna taka akcja mundurowych. » więcej 2024-06-07, godz. 12:30 Francja/ Zełenski w parlamencie: Europa przestała być kontynentem pokoju Żyjemy w czasie, gdy Europa przestała być kontynentem pokoju - ostrzegł w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed deputowanymi… » więcej 2024-06-07, godz. 12:20 Prokurator Generalny przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Michałowi Dworczykowi (opis) Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Michała Dworczyka (PiS) do odpowiedzialności… » więcej 2024-06-07, godz. 12:20 French Open - najwyżej rozstawionym tenisistkom nie jest łatwo o sukces W tegorocznym wielkoszlemowym French Open najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W liczonej od 1968 roku open erze turniejowe 'jedynki' 21 razy… » więcej 2024-06-07, godz. 12:20 Kaczyński: na posiedzeniu zamkniętym mogę powiedzieć, jak doszło do wykrycia korupcji przy wydawaniu wiz (krótka… Na posiedzeniu zamkniętym komisji śledczej mogę powiedzieć, jak 'przez przypadek' doszło do wykrycia korupcji przy wydawaniu wiz - powiedział prezes PiS… » więcej 2024-06-07, godz. 12:20 Lekkoatletyczne ME - Płocińska w finale biegu na 1500 m Aleksandra Płocińska awansowała do finału biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Martyna Galant i Sofia Ennaoui odpadły w eliminacjach… » więcej 2024-06-07, godz. 12:20 Komisja wizowa będzie kontynuować przesłuchanie prezesa PiS w trybie niejawnym (krótka8) Komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej wizowa zakończyła po godz. 12 przesłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na jawnym posiedzeniu. Po zarządzonej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »