Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 16:00 Autor: PAP

Francja/ Rząd przedstawił projekt reformy migracyjnej; ma ułatwić wydalanie z kraju osób o kryminalnej przeszłości

Francuski rząd przedstawił w środę projekt reformy regulującej prawo migracyjne, w tym ułatwiającej wydalanie z Francji obcokrajowców, którzy dopuszczali się w przeszłości przestępstw.

W projekcie, uznanym przez agencję AFP za kolejny kontrowersyjny krok rządu po zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym, przewiduje się także reformę prawa azylowego oraz regulacje w zakresie statusu nielegalnych pracowników, zatrudnionych w takich sektorach, jak gastronomia czy budownictwo.


Oprócz przyspieszenia procedury azylowej i wprowadzenia wymogu minimalnej znajomości języka francuskiego w celu uzyskania wieloletniego zezwolenia na pobyt rząd chce pozwolić nielegalnym pracownikom z zagranicy, którzy przebywają we Francji od trzech lat, na uzyskanie specjalnego pozwolenia na pracę w miejscu zamieszkania, ważnego przez rok.


Główna część projektu, na którą składa się połowa z 25 artykułów, ma na celu ułatwienie wydalania, przede wszystkim cudzoziemców skazanych "za przestępstwa i wykroczenia zagrożone karą dziesięciu lat lub więcej pozbawienia wolności".


"Potrzebujemy stanowczości i człowieczeństwa (...) Nie możemy przyjąć wszystkich" - skomentował w grudniu 2022 r. prezydent Emmanuel Macron na łamach dziennika "Le Parisien". Wezwał wówczas również do "szybszej i lepszej" integracji osób, którym udzielono azylu we Francji.


Tekst projektu podzielił francuskich parlamentarzystów i nie zadowolił ani lewicy, ani prawicy - oceniła AFP.


W 2022 r. we Francji doszło do 31-procentowego wzrostu liczby wniosków o azyl - złożono ich 137 tys. - oraz 15-procentowego wzrostu liczby wydaleń z kraju (15 400) w stosunku do 2021 r. Jednocześnie liczby te są o jedną trzecią niższe niż analogiczne z 2019 r.


"Część naszej gospodarki działa obecnie dzięki imigracji" - skomentował minister ds. budżetu i podatków, a wcześniej rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.


W połowie marca projekt reformy trafi do Senatu, a następnie do Zgromadzenia Narodowego (w maju lub czerwcu). (PAP)


kjm/ mms/


Kraj i świat

2024-06-07, godz. 07:10 Małopolskie/ Miasto Oświęcim odnowiło mural Edwarda Dwurnika Miasto Oświęcim odnowiło mural „Kontrabasiści”, którego twórcą był Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów sztuki współczesnej… » więcej 2024-06-07, godz. 07:10 "NYT": 68 proc. obywateli UE chce głosować w wyborach do PE; Wspólnota odżywa 68 proc. obywateli Unii Europejskiej chce głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a 74 proc. czuje się obywatelami UE - wykazują sondaże, które… » więcej 2024-06-07, godz. 07:10 Mazowieckie/ Jechał na skuterze po chodniku, musi zapłacić prawie 3 tys. zł 45-letni mężczyzna kierujący skuterem postanowił ominąć korek, jadąc chodnikiem. Czasu podróży nie skrócił, a nawet wydłużył. Policjanci ukarali… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 "PB": nie dla wszystkich profesji w IT brakuje ofert W ostatnim czasie rynek pracy w IT odnotował znaczący spadek. Liczba wakatów się zmniejszyła, choć nie w każdej gałęzi sektora - informuje weekendowy… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Ekstraklasa siatkarzy - pierwsze transfery Bogdanki LUK Lublin Bogdanka LUK Lublin, piąty zespół minionego sezonu ekstraklasy siatkarzy, poinformował, że pierwszymi pozyskanymi zawodnikami są grający ostatnio w Treflu… » więcej 2024-06-07, godz. 06:50 Liga NBA - wynik Wynik czwartkowego meczu finału koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Dallas Mavericks 107:89 (stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 1-0 dla Celtics)… » więcej 2024-06-07, godz. 06:50 Wybory do PE/ Głos ważny - znak X przy jednym nazwisku Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. » więcej 2024-06-07, godz. 06:40 Raport: wsparcie AI kluczowe dla rozwoju gospodarki UE w przyszłości Wparcie AI, złagodzenie regulacji unijnych i mniejsza ingerencja w gospodarkę będą kluczowe dla dotrzymania kroku gospodarce USA i Chin przez gospodarkę UE… » więcej 2024-06-07, godz. 06:40 Motyka: dyskusja na temat Zielonego Ładu w przemyśle powróci na forum nowej KE Dyskusja na temat Zielonego Ładu w przemyśle powróci na forum nowej Komisji Europejskiej - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Dodał, że… » więcej 2024-06-07, godz. 06:40 SN: nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu wyborczego dotyczącego wyborów do Parlamentu Europejskiego przed ogłoszeniem wyniku wyborów w Dzienniku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »