Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-23, 14:50 Autor: PAP

Gdańsk/ Ruszyła VI edycja projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

17 grup projektowych, uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. pomorskiego, weźmie udział w szóstej edycji projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" organizowanego przez gdański oddział IPN. Ich zadaniem będzie przygotowanie dwuminutowej etiudy filmowej dotyczącej poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych

Obecny na inauguracji projektu w Gdańsku wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że przez projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" młodzi ludzie mają szansę spojrzeć na historię inaczej, jak tylko przez pryzmat podręcznika szkolnego. "Przez ten projekt dajemy wam taką możliwość" - zaznaczył.


Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" realizowany przez IPN od 2017 r. ma charakter edukacyjny. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez pryzmat poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego.


Do udziału w projekcie zapraszani są uczniowie VIII klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami. W gdańskiej edycji weźmie udział 17 grup projektowych z woj. pomorskiego.


Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, m.in. archeologami, genetykami, antropologami i archiwistami. Uczestnicy po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji mają za zadanie stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.


Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury, zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie.


Prof. Szwagrzyk podkreślił, że etiudy wykonane przez uczestników projektu w poprzednich edycjach pokazały "jak z sercem, w bardzo profesjonalny sposób, można stworzyć krótkie etiudy". W filmach - zdaniem Szwagrzyka - uczestnicy pokazywali do tej pory, jak przeżywają historię i jak ją poznają. "Czasem nawet odkrywają rodzinne historie" - zaznaczył.


Wiceprezes IPN zaznaczył, że uczestnicy nagrywając etiudy, robią to w sposób nowoczesny i atrakcyjny. "To jest piękne i bardzo budujące" - ocenił.


"Nie ma chyba nic gorszego dla naszych bohaterów czy przodków niż ta świadomość, że to, co oni robili, poszło na marne" - tłumaczył Szwagrzyk.


Zaznaczył, że jeżeli o bohaterach i ich życiu nie będziemy mówić i o nich pamiętać, to znaczy, "że ich już nie ma". Jeżeli natomiast, młode pokolenie Polaków upomina się o swoich bohaterów - dziadków i pradziadków - to znaczy, że "w tym łańcuchu pokoleń Polaków, świadomych swojej historii, kochających Polskę, wszystko jest dobrze" - podkreślił.


Wiceprezes IPN przypomniał również działania prowadzone w Gdańsku przez Instytut, dzięki którym udało się odnaleźć szczątki zamordowanych w 1946 r. Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".


W swoim wystąpieniu przypomniał również działania Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzonym w latach 2012-17 na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym gdzie odkryto szczątki ok. 300 osób, w tym - jak się okazało po identyfikacji - mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych płk. Stanisława Kasznicy.


Łączka w latach 1948-1956 był miejscem potajemnego ukrywania ofiar reżimu komunistycznego, w tym bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zostali zamordowani przez UB w więzieniu mokotowskim w Warszawie.


Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach Projektu organizują oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ dki/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 01:50 Ukraina/Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotnim nagraniu wideo, że siłom rosyjskim nie udało się dokonać postępów w rejonie Charkowa, co… » więcej 2024-06-09, godz. 00:20 Lublin/ Od poniedziałku ruszają zapisy dzieci na akcję „Lato w mieście” Warsztaty tworzenia ekobiżuterii, zajęcia przyrodnicze z elementami survivalu, nauka pływania kajakiem - to niektóre propozycje dla dzieci w Lublinie podczas… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Lekkoatletyczne ME - brązowe medale Skrzyszowskiej i Haratyka (opis) Polscy lekkoatleci zdobyli dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Żużlowe ME - Janowski drugi, Dudek czwarty w pierwszym turnieju Maciej Janowski zajął drugie, a Patryk Dudek - czwarte miejsce w turnieju w Debreczynie, otwierającym sezon indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Zwyciężył… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Gala Polskiej Ligi Siatkówki - Huber i Nowicka najlepsi w sezonie 2023/24 Norbert Huber został najlepszym zawodnikiem ekstraklasy siatkarzy, Julia Nowicka została wyróżniona w ten sposób w lidze kobiecej, a wśród trenerów nagrodę… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Lekkoatletyczne ME - Czykier: gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, złapałem się za głowę Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m przez płotki. 'Gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, to złapałem się za głowę. Znów podium… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Wrocław/ Agnieszka Graca uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.) Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim… » więcej 2024-06-08, godz. 23:40 Lekkoatletyczne ME - Haratyk: w głowie miałem nawet srebrny medal (wideo) Kulomiot Michał Haratyk zdobył brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Triumfował Włoch Leonardo Fabbri, przed Chorwatem Filipem Mihaljevicem… » więcej 2024-06-08, godz. 23:30 Lekkoatletyczne ME - Skrzyszowska: medal z takim wynikiem świetnie smakuje (wideo) Pia Skrzyszowska czasem 12,42 poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki i zdobyła brąz lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. 'Medal z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »