Radio Opole » Gospodarka
2013-08-19, 09:22 Autor: Radio Opole

850 mln euro w ramach RPO, poza tym kontrakt terytorialny

W ramach konsultacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w Opolu odbędzie się dziś (19.08) konferencja, w której wezmą udział między innymi parlamentarzyści, samorządowcy i przedsiębiorcy. – Nasz region będzie miał do zagospodarowania 847,5 miliona euro – powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" marszałek regionu Józef Sebesta. – Tych pieniędzy będzie prawdopodobnie więcej – dodał.

 – Do dyspozycji mamy 847,5 miliona euro. Natomiast w ślad za minister (rozwoju regionalnego – red.) Elżbietą Bieńkowską i tym, co było w poprzedniej perspektywie, spodziewamy się, że wejdą jeszcze tzw. środki inflacyjne, czyli z przelicznika inflacyjnego – bo to jest pieniądz w wymiarze realnym. Czyli wtedy, kiedy program faktycznie się rozpocznie, spodziewamy się co najmniej 10% więcej, a więc 930 milionów euro – ocenia Józef Sebesta.

Opolszczyzna może także liczyć na dodatkowe pieniądze w ramach tak zwanego kontraktu terytorialnego. – To są wszystkie zobowiązania, które będą realizowane niezależnie od tego, z jakich źródeł mają być finansowane. To wyróżnia kontrakt terytorialny od Regionalnego Programu Operacyjnego, bo RPO mówi o środkach europejskich, natomiast kontrakt terytorialny przewiduje także pieniądze z budżetu państwa i wszystkich innych, które są możliwe do pozyskania – tłumaczy gość Radia Opole.

Jednym z zadań, które region chce wpisać do kontraktu, jest budowa dróg na osi południe – północ, w tym drogi Opole – Namysłów. Kontrakt terytorialny będzie negocjowany do końca roku.

Marszałek Sebesta dodaje, że ponad 40% przyznanych regionowi unijnych pieniędzy zostanie wydanych na różne działania związane z projektem Specjalnej Strefy Demograficznej. – Priorytetowa sprawa to praca, dlatego tak ważne jest utworzenie Opolsko-Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – mówi marszałek.

– Robimy „zrzutkę” aportów, które wniesiemy do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wydaje się, że bez problemu pozyskamy wartość tych aportów na poziomie kilkunastu milionów zł, a wtedy już swobodnie będziemy mogli nie tylko marzyć, ale też oczekiwać udziału we władzach tej nowej struktury, tej nowej spółki opolsko-wałbrzyskiej – podkreśla Sebesta.

Dzisiejsza konferencja jest organizowana w ramach społecznych konsultacji nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, które potrwają do 27 sierpnia.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy”.

Posłuchaj wypowiedzi Józefa Sebesty:




Oprac. Marta Bobowska (oprac. WK)

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »