Radio Opole » Gospodarka
2023-01-22, 08:43 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Uprawa słonecznika coraz popularniejsza w regionie

Słoneczniki. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Słoneczniki. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
W Łosiowie uczono jak unikać błędów przy uprawie słonecznika. W porównaniu do ubiegłego roku, jego areał wzrósł trzykrotnie. Do zainteresowania tą uprawą przyczyniły się ceny nawozów i przekonanie, że jest ona nisko kosztowa. Podczas konferencji poświęconej nowym trendom w uprawie roślin jarych w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, eksperci opowiadali jakich błędów unikać i na co trzeba uważać.
- Najczęściej popełniany błąd to przede wszystkim agrotechnika, czyli nie stworzenie właściwej struktury gleby, żeby ten korzeń mógł spenetrować go na półtora metra. Dzięki czemu lepiej przyswaja wodę, pobiera składniki pokarmowe, ale co najważniejsze, w końcowej fazie nie wylega. Najczęściej spotykamy się z wyleganiem całych roślin włącznie z korzeniem. Druga rzecz to są chyba mikroelementy, o których się mało mówi i rolnicy zapominają o tym. A bor to jest jeden z najważniejszych pierwiastków w słoneczniku. I istotne są zabiegi fungicydowe - mówi Magdalena Klimas, przedstawicielka firmy Lidea Seeds.

- Ubiegły rok sprzyjał rozwojowi chorób, dlatego ważne jest, aby zabieg fungicydowy przynajmniej raz wykonać. Jeżeli chodzi o zbiór, to czekanie zbyt długo powoduje, że mogą się pojawiać kolejne choroby - dodaje Magdalena Klimas.

Andrzej Dawidowicz, doradca w firmie Saaten Union, zwraca uwagę, że wciąż wiele osób nie wie dokładnie, kiedy siać i jak głęboko. - Dla mnie najlepszy moment na sianie słonecznika jest wtedy, kiedy kończę siać kukurydzę. Albo w momencie, kiedy sieję te odmiany bardziej ciepłolubne, czyli odmiany dentowe kukurydzy, to dla mnie jest wtedy najlepszy termin, jeżeli chodzi o siew słonecznika. Ile siać? W zależności od stanowiska gleby, zasobności oraz przewidywanego przebiegu pogody, na polu to od 50 tysięcy do nawet 75 tysięcy roślin na hektarze - mówi rolnik.

- Rozrzut międzyrzędzi waha się od 35 do 70 cm. Wszystko zależy od tego, czym dysponujemy jeżeli chodzi o sprzęt do siewu i zbioru słonecznika - dodaje Andrzej Dawidowicz.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w latach 2021/2022 powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce wyniosła 64,7 tys. hektarów.
Magdalena Klimas
Andrzej Dawidowicz

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »