Radio Opole » Gospodarka
2022-06-23, 21:00 Autor: Maja Laksy

Doradzą, jakie ekologiczne źródło ciepła zainstalować w domu. Gminni koordynatorzy ochrony powietrza ukończyli studia podyplomowe

Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Przez dwa semestry dokształcali się w zakresie systemów grzewczych, termodynamiki i prawodawstwa. Mowa o 90 gminnych koordynatorach ochrony powietrza, którzy ukończyli studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej. Teraz absolwenci kierunku będą odpowiedzialni m.in. za wsparcie mieszkańców przy wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.
- W ciągu roku gminni koordynatorzy otrzymali bardzo dużą porcję wiedzy związanej m.in.
z niskoemisyjnymi technikami spalania - mówi dr. inż. Grzegorz Borsuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który koordynował projekt.

- Nauczyli się m.in tego, w jaki sposób przeprowadzać audyt energetyczny budynku mieszkalnego, jak pisać wnioski projektowe, a także ja prowadzić negocjacje związane z psychologią potrzeb w nawiązaniu do rozmów z mieszkańcami gmin.

Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, podkreśla, że na rynku pracy jest widoczne duże zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych w zakresie ochrony powietrza i ekologicznych źródeł energii.

- Wiemy, co się dzieje przede wszystkim z gazem, ale nie tylko. Przed nami bardzo ważne decyzje do podejmowania odnośnie tego, jak mamy ogrzewać, ale też jak nasz przemysł ma funkcjonować w ograniczonej ilości gazu, który jest dostarczany do przemysłu. Są to bez zwątpienia duże wyzwania.

- Sam program studiów wiele nam pokazał pod względem wyboru źródeł ciepła, ale nie tylko - mówi Lucyna Rak, gminny koordynator ds. czystego powietrza w gminie Głubczyce i absolwentka Politechniki Opolskiej.

- Kolejną wartością jest to, że my na tych studiach poznaliśmy wiele osób. Poznaliśmy również ludzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i zbudowaliśmy z nimi pewnego rodzaju relację. Wiemy, że zawsze możemy do nich zadzwonić i zapytać o dofinansowanie, o radę. Dla mnie to jest bardzo cenne, bo przystępując do tej pracy nie miałam takiej wiedzy, a teraz jestem w stanie doradzić każdemu, kto do mnie przyjdzie.

Studia podyplomowe zostały w całości sfinansowane z programu LIFE, który jest wspólną inicjatywą Politechniki Opolskiej i Urzędu Marszałkowskiego. Do uczestnictwa zgłosiły się 42 gminy z województwa opolskiego.

Dodajmy, że obrony wszystkich osób, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie ochrony powietrza zaplanowano na nadchodzący tydzień.
Grzegorz Borsuk
Marcin Lorenc
Lucyna Rak

Gospodarka

2024-05-30, godz. 11:00 Jarmark w Głubczycach pod znakiem sera i twarogu. Gościem specjalnym znany serowar Gieno Miętkiewicz Warsztaty serowarskie, pokazy kulinarne, prezentacja rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz konkurs z nagrodami na najlepszą pastę z twarogu - to… » więcej 2024-05-29, godz. 14:30 Debata rolników z kandydatami do PE. W roli głównej Zielony Ład Kandydaci do Europarlamentu z naszego okręgu spotkali się dziś (29.05) z rolnikami. Głównym tematem podczas debaty w Izbie Rolniczej w Opolu był Zielony… » więcej 2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »