Radio Opole » Gospodarka
2022-06-15, 10:30 Autor: Grzegorz Frankowski

"Zalecamy to, co jest najlepsze". Nowe odmiany roślin uprawnych zaprezentowano w Głubczycach

Dni Pola w Głubczycach - [fot: Odnowa Wsi Opole]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Odnowa Wsi Opole]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dni Pola w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Najnowsze trendy w uprawie roślin, ze szczególnym uwzględnieniem soi, zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku i kukurydzy były omawiane na corocznych targach Dni Pola w Głubczycach.
Podczas spotkania prezentowane były także pola doświadczalne z roślinami bobowatymi. Rolnicy z województwa opolskiego mogli również skorzystać z porad naukowców i specjalistów reprezentujących firmy nasienne, chemiczne i nawozowe.

- Każdego roku w naszej stacji badamy około 900 odmian – mówi Marta Bednarczyk, dyrektor głubczyckiej stacji roślin.

- W końcowym etapie rekomendujemy odmiany do uprawy. Jeżeli chodzi o województwo opolskie mamy taką listę utworzoną, która jest aktualizowana na bieżąco. Badamy potencjał planowania każdej odmiany. Zdrowotność przede wszystkim i takie odmiany zalecamy później rolnikom. Informacja jest ogólnodostępna, także każdy może korzystać. Zalecamy to, co jest najlepsze.

Do uprawy roślin bobowatych w trakcie swojego wykładu namawiał profesor Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

- Rośliny bobowate w swoich resztkach pozbiorowych pozostawiają bardzo dużo azotu, o czym każdy rolnik wie, ale już mniej rolników pamięta, że oprócz azotu pozostawiają bardzo wiele potasu. Nieco mniej magnezu i fosforu, a to wszystko wpływa na rośliny następcze. Dlatego zaryzykuje takie stwierdzenie, jeśli mam roślinę bobowatą, to na przykład pod rzepak praktycznie mogę nie stosować pierwszej dawki azotu. Dlatego, jak najbardziej byłbym za bobowatymi. Właśnie w zrównoważonym rolnictwie.

- Chcemy pokazać rolnikom, jakie odmiany roślin powinny być przez nich preferowane – mówi Marek Froelich, prezes Opolskiej Izby Rolniczej

- Podpowiem rolnikom, że najtaniej dzisiaj jest dobrać właściwą odmianę dla swojego pola i to jest najtańsza metoda podniesienia wydajności w gospodarstwie. Właściwy dobór odmian, nie tylko zbóż, bo mówimy również o soi, która bardzo mocno wchodzi na teren południowej Opolszczyzny. Zaczyna wypierać buraki. Chcemy pokazać, że są rośliny konkurencyjne.

Organizatorem wydarzenia była Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach.
Marta Bednarczyk
Marcin Kozak
Marek Froelich

Gospodarka

2024-05-30, godz. 11:00 Jarmark w Głubczycach pod znakiem sera i twarogu. Gościem specjalnym znany serowar Gieno Miętkiewicz Warsztaty serowarskie, pokazy kulinarne, prezentacja rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz konkurs z nagrodami na najlepszą pastę z twarogu - to… » więcej 2024-05-29, godz. 14:30 Debata rolników z kandydatami do PE. W roli głównej Zielony Ład Kandydaci do Europarlamentu z naszego okręgu spotkali się dziś (29.05) z rolnikami. Głównym tematem podczas debaty w Izbie Rolniczej w Opolu był Zielony… » więcej 2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »