Radio Opole » Gospodarka
2022-02-03, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Co trzeci niepełnosprawny jest aktywny zawodowo na Opolszczyźnie. Trudno jest przejść z ZAZ-u na otwarty rynek pracy

Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Łukasz Żmuda [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Żmuda [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jedna trzecia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest aktywna zawodowo na Opolszczyźnie. Z danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że pracuje około 7-8 tysięcy osób z dysfunkcjami.
Mniej więcej 1500 kolejnych osób jest zarejestrowanych w urzędach pracy i poszukuje zatrudnienia. Pierwszym i przejściowym etapem kariery stają się często zakłady aktywności zawodowej.

- Na Opolszczyźnie mamy na razie pięć takich miejsc - mówi Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PFRON.

- Według wstępnych założeń, osoby trafiające do zakładu aktywności zawodowej będą przygotowywane na otwarty rynek pracy. Liczba osób idąca taką drogą jest natomiast nie tak duża, jak chcielibyśmy. Nie można liczyć tych karier w dziesiątkach, bo to są pojedyncze przypadki dla każdego ZAZ-u i jest wiele do zrobienia w tej sprawie.

W styczniu dotacja na jednego pracownika w ZAZ-ie wzrosła z 25 do 27 tysięcy złotych w skali roku. Łukasz Żmuda zwraca jednak uwagę, że duża część niepełnosprawnych nie chce pracować.

- Ciężko jest namówić te osoby na aktywność zawodową. Widzę tu dużą rolę między innymi zakładów aktywności zawodowej, aby pokazywały, jak praca zawodowa może przynosić satysfakcję. To jeden z lepszych sposobów pośród wszystkich form rehabilitacji, bo daje poczucie niezależności oraz poczucie pracy w grupie. Dużo dobrego można więc powiedzieć o ZAZ-ach.

Być może w niedalekiej przyszłości uda się otworzyć kolejne zakłady aktywności zawodowej na Opolszczyźnie.
Łukasz Żmuda 1
Łukasz Żmuda 2
Posłuchaj materiału z magazynu "Reporterskie tu i teraz"

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »