Radio Opole » Gospodarka
2016-06-23, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Za chwilę młodzi ruszą do wakacyjnej pracy. O co zadbać?

Fot. J. Maćkowiak
Fot. J. Maćkowiak
[ foto: Bogusław Kalisz ]
[ foto: Bogusław Kalisz ]
Na co zwracać uwagę podejmując wakacyjną pracę?
Roman Zemanek, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy, wskazuje, że najbezpieczniejsze są stałe umowy o pracę, mimo że pracodawcy rzadko oferują ten rodzaj zatrudniania.

- Bardzo ważne jest jakiekolwiek pisemne poświadczenie pracy, bo młodym ludziom często obiecuje się wielkie rzeczy, a rzeczywistość szybko weryfikuje te obietnice - podkreśla Zemanek.

- Chodzi o to, że w razie czego, później bardzo trudno udowodnić, na co umawiały się strony. Najgorzej jest przy płatności, dlatego warto zadbać o jakiekolwiek udokumentowanie faktu pracy. Dobry sposób to zrobienie sobie zdjęcia w pracy, poza tym warto poznać się z zatrudnionymi koleżankami i kolegami, bo kiedy w ostateczności będzie trzeba pójść do sądu, warto mieć źródła dowodowe w postaci świadków – doradza.

Umowy cywilnoprawne nie określają częstotliwości ani długości przerw w ciągu dnia pracy, a zleceniodawca nie musi, choć może, zapewnić stroju roboczego. - Pracodawca musi natomiast gwarantować godziwe warunki do wykonywania zadań - dodaje Zemanek.

- Przy upale musi dostarczyć odpowiednie napoje w stałym dostępie. Jeżeli na zewnątrz panuje temperatura 25 stopni, trzeba już zapewnić płyny. Nie sądzę jednak, że te prace są na tyle wyczerpujące, by obowiązkiem było organizowanie posiłku profilaktycznego. Tu musiałyby wchodzić w grę bardzo ciężkie zajęcia - mówi.

Jednym z podstawowych warunków pójścia do takiej pracy jest jednak ukończenie szesnastu lat. W innym przypadku wymagana jest między innymi zgoda lekarza oraz inspektora pracy. Młodociany nie może pracować w godzinach nocnych ani brać nadgodzin.
Roman Zemanek 1
Roman Zemanek 2

Gospodarka

2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej 2024-06-03, godz. 17:25 Będzie remont elewacji KWP. Podpisano stosowne dokumenty Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przejdzie renowację. Pieniądze na ten cel pozyskał ratusz. » więcej 2024-06-03, godz. 08:45 Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań" Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. W środę (29.05) z częścią załogi zakładu… » więcej 2024-05-30, godz. 11:00 Jarmark w Głubczycach pod znakiem sera i twarogu. Gościem specjalnym znany serowar Gieno Miętkiewicz Warsztaty serowarskie, pokazy kulinarne, prezentacja rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz konkurs z nagrodami na najlepszą pastę z twarogu - to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »