Radio Opole » Gospodarka
2016-01-21, 10:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Procedury przeciągały się, inwestor stracił cierpliwość i zrezygnował

Wiatraki w niemieckiej gminie Gehrden © (fot. z archiwum gminy Kolonowskie)
Wiatraki w niemieckiej gminie Gehrden © (fot. z archiwum gminy Kolonowskie)
Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek [zdj. Jan Poniatyszyn]
Od sześciu lat toczy się sprawa farmy wiatrowej w przygranicznej gminie Lubrza. Zajęto się nią nawet w Warszawie i Pradze. Kontrowersje wzbudziło prowadzenie postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Ocena taka miała być konieczna m.in. ze względu na występowanie chronionych gatunków ptaków i nietoperzy.
- Ze względu na przewlekłość urzędniczych procedur wycofał się nasz inwestor – mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Budowa elektrowni wiatrowych ma być realizowana przy granicy w gminie Głubczyce i Prudnik, a postępowanie transgraniczne wszczęto tylko wobec Lubrzy. Byli u mnie czescy wójtowie, którzy sąsiadują z nami przez granicę. Na piśmie poparli stawianie wiatraków w naszej gminie. Liczyli, że wówczas na podobne inwestycje otrzymają zgodę od swojego ministerstwa. Także oni kibicowali nam chyba jeszcze bardziej, niż my sami sobie.

W tej sprawie prowadzono konsultacje transgraniczne. Odbyło się spotkanie przedstawicieli czeskiego ministerstwa środowiska i przygranicznych samorządów lokalnych.

– I to głównie samorządy naszych południowych sąsiadów zgłaszały sporo uwag – mówi Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu. – Najistotniejsza uwaga to była likwidacja wiatraków planowanych najbliżej granicy ze względu głównie na krajobraz. W lutym 2014 roku wydaliśmy decyzje. Równocześnie dwie organizacje ekologiczne wniosły odwołanie od tej decyzji. Sprawa jest do dzisiaj nierozstrzygnięta.

RDOŚ w Opolu twierdzi, że nic mu nie wiadomo o wycofaniu się inwestora. W gminie Lubrza miało stanąć 29 turbin wiatrowych. Liczono, że z tytułu podatków inwestycja ta przyniesie temu samorządowi nawet dwa miliony złotych rocznie.
Mariusz Kozaczek
Alicja Majewska

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »