Radio Opole » Gospodarka
2015-06-12, 09:46 Autor: Radio Opole

Miliard złotych na ochronę środowiska na Opolszczyźnie

W ciągu 20 lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu na inwestycje związane z ochroną środowiska przeznaczył miliard złotych.

Piotr Soczyński, prezez WFOŚ w OpoluMieszkańcy regionu mogli skorzystać z dotacji związanych z usuwaniem azbestu, budową kanalizacji, montażem baterii słonecznych. - Zainteresowaniem cieszyły i cieszą się działania związane z wymianą pieców węglowych - mówi wiceprezes funduszu Edward Gondecki.

- Takie osoby mogą otrzymać 30 procent dotacji np. na zakup pieca gazowego, dodatkowo na resztę inwestycji można pozyskać kredyt z naszej linii kredytowej w Banku Ochrony Środowiska.

Prezes (WFOŚiGW) Piotr Soczyński przypomina, że w kolejnych latach mieszkańcy regionuEdward Gondecki będą mogli korzystać z programu Prosument Opolski, który dofinansowuje montaż instalacji związanych z czerpaniem energii ze słońca. Polega on na tym, że właściciele domów mogą pozyskać prąd, a nadwyżki sprzedać.

- Pojawiają się też sygnały, aby wesprzeć termomodernizację domów jednorodzinnych, czego do tej pory nie było, na razie to jest pomysł, szczegółów nie znamy - zaznacza Soczyński.

Fundusz finansował też zadania związane z rozwojem gospodarki. Dzięki dotacjom rozbudowano ośrodek zarybieniowy w Biestrzyniku. Marian Magdziarz, prezes opolskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, dodaje, że na budowę nowych basenów pozyskano m.in. 400 tysięcy złotych.

Odłowy w ośrodku Poliwoda Dzięki temu podwojono produkcję pstrąga tęczowego, który w 2013 roku uzyskał tytuł Opolskiej Marki jako najlepszy produkt spożywczy na Opolszczyźnie.

- Dojdziemy do 70 ton produkcji rocznie - to ogromny potencjał. Sprzedaż tej ryby pozwala nam na zakup narybku innych gatunków, których obecnie nie produkujemy w naszym zakładzie - dodaje Magdziarz.

Posłuchaj:


 Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »