Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-03, 10:34 Autor: Radio Opole

Pisanki, jajka malowane

Jajko, które we wszystkich możliwych kulturach światowych było symbolem życia, na Wielkanocnym stole zajmuje bardzo ważne miejsce. Nie tylko je święcimy, ale także zdobimy różnymi technikami – mówi prof. Teresa Smolińska z Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego.

– Wyróżniamy trzy podstawowe techniki zdobienia jajek. Mianowicie: technikę rytowniczą, typową dla opolskich kroszonek, technikę batikową, czyli zdobienie jajek woskiem – tzw. pisanki napływowe oraz tzw. technika aplikacyjna, czyli naklejania na jako różnych rzeczy – wylicza rozmówca.

Wokół genezy zdobienia jajek wielkanocnych krąży wiele legend. Jedno z najstarszych podań greckich z X wieku głosi, że zdobienie jajek wprowadziła Św. Maria Magdalena – wyjaśnia prof. Smolińska.

– Podanie głosi, że Św. Maria Magdalena płakała przy grobie Chrystusa i ukazał jej się wtedy Anioł, który powiedział: nie płacz, Chrystus zmartwychwstał. Ucieszona kobieta pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka, które tam miała zaczerwieniły się. Następnie wyszła przed dom i wszystkim napotkanym osobom oraz pozostałym Apostołom mówiła, że Chrystus zmartwychwstał, a jako dowód ma kolorowe jajka – wyjaśnia rozmówca.

Inne podanie wspomina Matkę Boską, która chcąc przekupić Piłata pomalowała jajka, by prosić go o litość nad synem. Takich legend mówiących o genezie wielkanocnych pisanek jest wiele, ale wszystkie są związane z wątkiem religijnym. Każde podanie mówi o zdobieniu jajek w celu upamiętnienia przekazywanych podań.

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

Oprac. Justyna Krzyżanowska

Kultura i rozrywka

2025-01-03, godz. 20:00 Premiera "Leksykonu opolanek" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Takiej książki jeszcze nie było. 'Leksykon opolanek' opowiada o znanych kobietach, które na przestrzeni wieków żyły w Opolu. Zawiera biogramy stu kobie… » więcej 2025-01-03, godz. 17:00 Na 800-lecie Głogówka muzeum chce reaktywować festiwal im. Ludwiga van Beethovena Muzeum Regionalne w Głogówku szykuje się do obchodów 800-lecia miasta. Nadchodzące miesiące mają być powrotem do normalności po wrześniowej powodzi… » więcej 2025-01-02, godz. 14:00 Koncertowy tryptyk już w ten weekend w Głubczycach Kolędowanie z chórami w Stajni na Warszawskiej, koncert bożonarodzeniowy w sali widowiskowej miejskiego ośrodka kultury i koncert noworoczny w kościele o… » więcej 2024-12-30, godz. 22:00 Sylwester w karaibskich rytmach w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska postanowiła tradycyjnie już zaprosić melomanów dwukrotnie na koncert sylwestrowy. We wtorkowy (31.12) wieczór koncert symfoniczny będzie… » więcej 2024-12-30, godz. 12:00 Sylwestrowa zabawa w rytmie piosenek Nat King Cole'a w Teatrze Ekostudio Teatr Ekostudio w Opolu jak co roku zaprasza do swojej siedziby w sylwestrową noc. Nie przygotowuje wtedy żadnego przedstawienia, a koncert muzyczny połączony… » więcej 2024-12-26, godz. 10:41 Kolędnicy mogą zapukać do naszych drzwi Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędników. Według ludowych tradycji 26 grudnia chodzono od domu do domu i śpiewano kolędy. W niektórych… » więcej 2024-12-22, godz. 10:12 Młody Jan Cybis w książce Opolanki Kingi Markowskiej Kim jest Parówkarz? Tego będzie można się dowiedzieć już dziś podczas spotkania w pałacu Rozkochów, który wypełni literatura, malarstwo i muzyka. Wszystko… » więcej 2024-12-21, godz. 10:00 "Chcemy pobudzić młodych ludzi". Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" Blisko dwie godziny trwała Gala XXXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”, ale też nagrodzonych i wyróżnionych w czterech grupach wiekowych… » więcej 2024-12-19, godz. 19:00 "Święto Krótkiego Kina" w Prudniku Kino Diana w Prudniku przygotowuje 'Święto Krótkiego Kina'. To przegląd filmów krótkometrażowych, które zdobyły nominacje do prestiżowych europejskich… » więcej 2024-12-19, godz. 18:15 Malowanie bombek w opolskie wzory w MŚO. "Na choinkę w sam raz" Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowało warsztaty malowania opolskich wzorów na bombkach choinkowych. Dla uczestników warsztatów przygotowano farbki, stalówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »