Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-22, 13:00 Autor: Witold Wośtak

Za kilka dni przypada Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wystawa w urzędzie wojewódzkim promuje to święto

Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego [fot. Witold Wośtak]
Wystawę dotyczącą Powstania Wielkopolskiego otwarto w holu Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
To 13 plansz ukazujących jeden z nielicznych zrywów po pierwszej wojnie światowej, w którym Polacy zwyciężyli. - Za kilka dni przypada 103. rocznica tego historycznego wydarzenia - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Powstanie, dzięki któremu przy Traktacie Wersalskim Wielkopolska weszła w skład ziem polskich. To miało przełożenie również na losy nasze na Śląsku Opolskim, bo wielu powstańców wielkopolskich brało udział także w powstaniach śląskich.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Renata Wojciechowska, pełniąca obowiązki naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przypomina, że wystawa ma promować właśnie ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Bardzo chcielibyśmy, aby wpisało się w świadomość Polaków, że 27 grudnia będzie od tego roku Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Chodzi o pamięć i złożenie hołdu ludziom, którzy brali udział w tym zrywie.

Dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego, podkreśla, że zryw wielkopolski to jedno z najlepiej przygotowanych powstań.

- Powstająca w 1918 roku niepodległa Rzeczpospolita nie miała w swoich granicach Wielkopolski ani Śląska. Wielkopolanom udało się jako pierwszym. Oni chwycili za broń, wywalczyli najpierw wolność dla Poznania, później dla reszty Wielkopolski. 16 lutego 1919 roku zwycięsko zakończyli swoje boje z Niemcami.

Wystawę będzie można oglądać prawdopodobnie do połowy stycznia.
Sławomir Kłosowski
Renata Wojciechowska
Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2024-06-05, godz. 19:30 "Nasze prawo i obowiązek". Opolanie o głosowaniu w wyborach do Europarlamentu Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę (9.06). Lokale wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7:00. Mieszkańcy Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego… » więcej 2024-06-05, godz. 19:21 Zawiadomienie NIK do prokuratury ws. sportowych dotacji byłego ministra. Kamil Bortniczuk odpiera zarzuty - To są absurdalne zarzuty w każdej warstwie - powiedział Radiu Opole Kamil Bortniczuk na konferencji przedwyborczej do parlamentu europejskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2024-06-05, godz. 19:11 Na ratunek Odrze. Umowa wędkarzy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry - to umowa podpisana pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska a Polskim Związkiem Wędkarskim… » więcej 2024-06-05, godz. 16:21 Opolszczyzna zyskała 6 nowych polskich obywateli 6 obywateli Ukrainy otrzymało polskie obywatelstwo z rąk wicewojewody opolskiego. Uroczystość wręczenia aktów nabycia obywatelstwa zorganizowano w urzędzie… » więcej 2024-06-05, godz. 15:44 Politechnika Opolska uhonorowała prof. Jerzego Skubisa. Jubileusz 50-lecia pracy „To wybitny profesor, który położył kamienie milowe pod funkcjonowanie Politechniki Opolskiej” - tak o działalności naukowej prof. dr hab. Jerzego Skubisa… » więcej 2024-06-05, godz. 15:43 Musimy wspierać, nie dzielić. W Opolu rozmawiano o współpracy szkół i Ochotniczych Hufców Pracy Zmienić postrzeganie Ochotniczych Hufców Pracy i nawiązać współpracę z placówkami oświatowymi. To główne zadanie, jakie stawiają przed sobą komendanci… » więcej 2024-06-05, godz. 14:29 O środowisko trzeba dbać. W Opolu uczą tego na ekologicznym pikniku [ZDJĘCIA] Co kryje w sobie las, jak zmierzyć wilgotność powietrza, czy co zawarte jest w nasionach różnych roślin - tego i wielu innych ciekawostek można dowiedzieć… » więcej 2024-06-05, godz. 14:15 Wezwanie do dymisji szefa KRRiT. "Doprowadza do śmierci głodowej mediów publicznych" [FILM] - Dość szerzenia dezinformacji przez Macieja Świrskiego, dość puszczania fake newsów na temat tego, co dzieje się w mediach publicznych - tymi słowami… » więcej 2024-06-05, godz. 13:51 Róża Thun chce zabiegać o poprawę jakości wody w Odrze Róża Thun zapowiada, że w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie zabiegać o poprawę jakości wody w Odrze. Jak zapewniała na opolskich bulwarach… » więcej 2024-06-05, godz. 12:47 "Olimpiada Solidarności" ma przypominać młodzieży historię lat 1970-1990 Urodzili się już w latach dwutysięcznych, ale historię czasu przemian ustrojowych mają w małym palcu. Najlepsi uczniowie etapu szkolnego w regionie wzięli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »