Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-17, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach przeniesiono w tym roku do internetu. "Musimy pamiętać, by ta historia się nie powtórzyła"

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach zorganizowano w tym roku w internecie [fot. CMJW]
Zamiast rozmów z jeńcami dawnego obozu w Łambinowcach i ich rodzinami, tym razem spotkanie z nimi zorganizowano w sieci. Ze względu na pandemię koronawirusa, w czasie obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf zrezygnowano też z otwartej uroczystości pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.
W miejscu pamięci pojawiła się dziś (17.03) rano jedynie niewielka grupa lokalnych władz i pracowników muzeum, którzy połączyli się we wspólnej modlitwie odmówionej przez duchownych 4 wyznań. O godzinie 17:00 można było obejrzeć w internecie film nagrany w czasie uroczystości. W materiale można także wysłuchać wspomnień Wandy Traczyk-Stawskiej, która do Lamsdorf trafiła kilka dni po upadku Powstania Warszawskiego.

- Jechałyśmy po ponad 50 osób w wagonach bydlęcych. Kiedy wysiadłyśmy, musiałyśmy iść kilka kilometrów do obozu. Ta droga była dla nas bardzo wyczerpująca, ponieważ prawie wszystkie wyszłyśmy z powstania ranne - podkreśla.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który przypomniał, że Łambinowice to miejsce szczególnie naznaczone cierpieniem.

- Przez stalag przeszło ponad 300 tysięcy żołnierzy z niemal wszystkich państw pozostających w konflikcie z Niemcami. Łambinowice były świadkiem prześladowań także po II Wojnie Światowej, kiedy funkcjonował tam obóz pracy prowadzony pod nadzorem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie. To zatem miejsce, w którym ginęły ofiary dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów - dodał.

Z kolei marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła apelował, by miejsce to było przestrogą chroniącą ludzkość przed powtórką dramatu, jaki niesie ze sobą wojna.

- Musimy pamiętać, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła. Musimy dawać przykłady pamięci, ale też zrozumienia, dla różnicy zdań, dla różnicy poglądów. Dlatego, że to, co staje się konfliktem, staje się później wielką tragedią ludzką - zauważa.

44-minutowy film upamiętniający 76. rocznicę wyzwolenia obozu można obejrzeć na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Dodajmy, że w obchody rocznicy włączył się również kanał TVP Historia, który o 17:50 wyemitował film „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli” w reż. Mirosława Basaja.
Wanda Traczyk-Stawska
prof. Piotr Gliński
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2024-06-04, godz. 15:15 "Zostaliśmy oszukani". Pracownicy Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem protestowali w obronie miejsc pracy Kilkuset pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem protestowało dziś (06.04) w obronie zakładu i ponad 430 miejsc pracy. Razem z mieszkańcami, przedstawicielami… » więcej 2024-06-04, godz. 15:14 Opolski "Mechaniczniak" dla Papui Nowej Gwinei. Zbierano datki na odbudowę kościoła Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu na chwilę stał się miejscem wypieków tostów, gofrów oraz hot-dogów. To za sprawą charytatywnego pikniku, którego… » więcej 2024-06-04, godz. 15:07 Chcieli oszukać seniorkę "na policjanta", wpadli w zasadzkę. Wśród zatrzymanych 14-latek Dzięki przytomnej reakcji pracownicy banku 70-letnia seniorka z powiatu strzeleckiego nie padła ofiarą oszustów działających metodą 'na policjanta'. Kobieta… » więcej 2024-06-04, godz. 15:04 Drużyny nastolatków rywalizowały w Igrzyskach Ekonomicznych Funkcjonowanie rynku, makro i mikroekonomia czy Narodowy Bank Polski. Między innymi tych zagadnień dotyczył finał VIII Igrzysk Ekonomicznych na Uniwersytecie… » więcej 2024-06-04, godz. 15:02 35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA] Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej… » więcej 2024-06-04, godz. 13:30 "Chodzi o to, aby oderwać się od codzienności". Seniorzy spotkali się z okazji Światowego Dnia Inwalidy [ZDJĘCIA] Wspólne śpiewanie, taniec, a przede wszystkim integracja. Ponad 800 seniorów z całego województwa bierze udział w wojewódzkich obchodach Światowego Dnia… » więcej 2024-06-04, godz. 13:15 Jest nowy opolski wojewódzki lekarz weterynarii Bartłomiej Kulka został nowym wojewódzkim lekarzem weterynarii w Opolu. Zastąpił na tym stanowisku Wacława Bortnika. » więcej 2024-06-04, godz. 11:46 "Łowcy głów" w akcji. Zatrzymali sprawcę poważnego wypadku drogowego 'Łowcy głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali poszukiwanego listem gończym 28-latka. » więcej 2024-06-04, godz. 11:00 "Nie udaję, że pochodzę z Opolszczyzny". Michał Dworczyk o wyborach do Parlamentu Europejskiego - Chciałbym zapewnić, że sprawy województwa opolskiego - jeśli zyskam mandat europosła - będą najważniejsze mówi Michał Dworczyk, kandydat PiS do Parlamentu… » więcej 2024-06-04, godz. 10:30 Uwaga kierowcy! Ruch wahadłowy w Przełęku na DW 411 Ruch wahadłowy został wprowadzony na DW 411 w Przełęku w gminie Łambinowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »