Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Nie trać głosu. Poradnik wyborczy Radia Opole » Mąż zaufania i obserwator społeczny w wyborach…
2024-03-25, 09:11 Autor: Anna Kurc

Mąż zaufania i obserwator społeczny w wyborach samorządowych

Joanna Maksymowicz-Szczepańska [fot. Sławomir Mielnik]
Joanna Maksymowicz-Szczepańska [fot. Sławomir Mielnik]
Poradnik wyborczy (22.03.2024)
Joanna Maksymowicz-Szczepańska, Komisarz Wyborczy w Opolu II, przedstawia zadania mężów zaufania oraz obserwatorów wyborczych.
Komitety wyborcze, które zarejestrowały listy w danym okręgu wyborczym oraz komitety, które zarejestrowały kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta mogą do danej komisji obwodowej wyznaczyć męża zaufania. Mąż zaufania, w dniu wyborów musi wylegitymować się stosownym upoważnieniem od komitetu wyborczego. Osoba będąca mężem zaufania nie może uczestniczyć w pracach komisji wyborczej, a jedynie obserwować te prace, nie tylko w godzinach głosowania, ale również przed jego rozpoczęciem i po jego zakończeniu. Mąż zaufania może też brać udział w przewożeniu protokołu głosowania do terytorialnej komisji. Ma możliwość nagrywania procesu wyborczego, ale nie może transmitować.

Prawo do wyznaczenia obserwatora społecznego przysługuje organizacjom/stowarzyszeniom/fundacjom zarejestrowanym na terenie RP i wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, które w celach statutowych mają troskę o demokrację, prawa obywatelskie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obserwator społeczny powinien mieć stosowne upoważnienie. Nie może brać udziału w czynności przewożenia protokołu do terytorialnej komisji wyborczej.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »