Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-30, 09:30 Autor: IAR/oprac. Cezary Puzyna

Jest wniosek do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z powodzią

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Jak informuje MSWiA, Polska złożyła wczoraj (29.11) wniosek o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w związku z powodzią.
Wniosek o pieniądze z Funduszu Solidarności podpisał minister Tomasz Siemoniak. A dotyczy on powodzi, która miała miejsce w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim.

Jak przekazuje resort spraw wewnętrznych wniosek został uzgodniony z pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią ministrem Marcinem Kierwińskim.

Łączna kwota wydatków i strat poniesionych w infrastrukturze, zgłoszona przez wojewodów i ministerstwa, wynosi ponad 13 mld zł. W przesłanym do Komisji Europejskiej wniosku zostały zawarte informacje dotyczące m.in. łącznych bezpośrednich szkód spowodowanych przez klęskę żywiołową oraz ich wpływu na ludność, gospodarkę i środowisko dotknięte klęską żywiołową.

Szacunkowe straty zgłosili wojewodowie: dolnośląski, opolski, śląski i lubuski. Ponadto wniosek uwzględnia straty w mieniu administracji rządowej zgłoszone przez: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wniosek uwzględnia także kwestie finansowania służb ratowniczych MSWiA (tj. koszty ewakuacji i zakwaterowania służb, sprzętu i paliwa), koszty sprzątania i porządkowania terenów objętych powodzią. Obejmuje także koszty tymczasowego zakwaterowania poszkodowanych rodzin oraz wartość zniszczonej sieci energetycznej.

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »