Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Nie trać głosu. Poradnik wyborczy Radia Opole » Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego…
2024-04-02, 16:25 Autor: Anna Kurc

Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego w dniu głosowania?

Agnieszka Mikucka-Batko [fot. Sławomir Mielnik]
Agnieszka Mikucka-Batko [fot. Sławomir Mielnik]
Poradnik Wyborczy Radia Opole (2.04.2024)
Agnieszka Mikucka-Batko z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu mówi między innymi o tym, w jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze oraz jaki dokument należy ze sobą zabrać w dniu głosowania.
7 kwietnia głosujemy w godzinach między 7.00 a 21.00.

Komisje wyborcze rozpoczną pracę dużo wcześniej, ponieważ muszą się przygotować do samej procedury głosowania.

Pamiętajmy o tym, aby mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. Może to być dowolny dokument ze zdjęcie: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka. Dowód może być nieważny, jednak musi być to plastikowy dowód, nie książeczkowy. Najważniejsze, by zdjęcie w dokumencie było aktualne.

Dokument przedkładamy członkowi komisji, który zweryfikuje, czy jesteśmy ujęci w danym obwodzie głosowania. Następnie otrzymujemy karty do głosowania. W Opolu otrzymamy trzy karty do głosowania (na prezydenta, do rady miasta i do sejmiku województwa). W pozostałych jednostkach będą do karty w głosowania w wyborach do rady miasta/gminy, na burmistrza/wójta, do sejmiku województwa oraz do rady powiatu. Jeśli w danym okręgu został zarejestrowany tylko jeden kandydat i głosowanie do rady miasta/gminy nie będzie przeprowadzone, wówczas nie otrzymamy tej karty, a jedynie pozostałe.

Nie musimy zabierać długopisu, bo lokale są wyposażone w odpowiednie materiały. W lokalach znajdziemy też obwieszczenia o kandydatach.

Zobacz także

2024-04-05, godz. 11:59 Cisza wyborcza. Co podczas jej trwania wolno, a czego nie? Podczas trwania ciszy wyborczej zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji wyborczej. Rozpoczyna się ona na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa aż do… » więcej 2024-04-05, godz. 08:11 Kiedy głos wyborcy jest uznawany za nieważny? Za głos nieważny w gminach do 20 tysięcy mieszkańców uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska… » więcej 2024-04-03, godz. 14:59 Jak oddać głos ważny? Punktem wyjścia dla rozróżnienia ważności głosów w wyborach samorządowych, a także wszystkich innych jest artykuł 5 kodeksu wyborczego, który wskazuje… » więcej 2024-03-29, godz. 10:31 Finansowanie kampanii wyborczej Agnieszka Mikucka-Batko z opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia, w jaki sposób finansowana jest kampania wyborcza. » więcej 2024-03-28, godz. 17:39 Centralny Rejestr Wyborców Agnieszka Mikucka-Batko z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu wyjaśnia czym jest Centralny Rejestr Wyborców, w jaki sposób się do niego dopisać… » więcej 2024-03-28, godz. 08:20 Zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania. Czy podczas tych wyborów można je pobrać? - W akcie głosowania w wyborach samorządowych uczestniczą mieszkańcy wspólnoty, czy to lokalnej czy regionalnej w przypadku wyborów do sejmiku. Aby głosować… » więcej 2024-03-27, godz. 08:24 Jak będzie wyglądał powyborczy kalkulator oraz jakie progi wyborcze obowiązują podczas tegorocznych wyborów. - Jeśli chodzi o wybory do sejmiku województwa opolskiego, to Wojewódzka Komisja Wyborcza na podstawie zestawień, które otrzyma z poszczególnych Powiatowych… » więcej 2024-03-26, godz. 08:37 Kampania wyborcza. Co wolno kandydatom, a czego nie? Kampania wyborcza w wyborach samorządowych rozpoczęła się z dniem ogłoszenia aktu właściwego o zarządzeniu wyborów, a ulega zakończeniu na 24 godziny… » więcej 2024-03-25, godz. 09:11 Mąż zaufania i obserwator społeczny w wyborach samorządowych Joanna Maksymowicz-Szczepańska, Komisarz Wyborczy w Opolu II, przedstawia zadania mężów zaufania oraz obserwatorów wyborczych. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »