Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-09-16, godz. 15:13, O Radiu To były urodziny! Dziękujemy za wspólne świętowanie 70 lat Radia Opole To były urodziny! 70 lat Radia Opole świętowaliśmy razem z Wami. Z okazji naszego jubileuszu w wakacje odwiedziliśmy niemal cały region. Codzienny program radia realizowaliśmy z mobilnego, plenerowego studia. Prezentowaliśmy najciekawsze… » więcej 2022-09-15, godz. 17:25, Wiadomości z regionu 70 gmin z Radiem Opole - lato w trasie, a finisz w Opolu. Nasza jubileuszowa akcja dotarła do mety [ZDJĘCIA, FILM] Oficjalnie zakończyliśmy najdłuższe urodziny w historii województwa. Jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie' Radia Opola i NTO dotarła do mety. Ostatnim przystankiem na mapie było Opole. A tu na brak atrakcji turystycznych narzekać… » więcej 2022-09-14, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski (prawie) na finał letniej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Dobiega końca nasza letnia, jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej'. Dzisiaj (14.09) byliśmy w Lewinie Brzeskim. » więcej 2022-09-13, godz. 19:54, Wiadomości z regionu Grzyby, las krasnoludków i swojska polana. Lubsza to kolejna gmina, którą odwiedziliśmy na naszej jubileuszowej trasie [ZDJĘCIA, FILM] Znakiem rozpoznawczym tej gminy są grzyby. W tym roku obrodziły zwłaszcza prawdziwki - zapewniał na naszej antenie wójt. Dziś (13.09) podczas naszej jubileuszowej trasy '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' zatrzymaliśmy się w L… » więcej 2022-09-12, godz. 18:42, Wiadomości z regionu Piękne widoki i duża dawka historii. Radio Opole gościło w gminie Kamiennik [ZDJĘCIA, FILM] W linii prostej do przedgórza Sudetów jest stamtąd jakieś 25 km i widokami właśnie kusi gmina Kamiennik. To w niej gościło dziś (12.09) Radio Opole w ramach naszej wakacyjnej akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »