Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-13, 08:45 Autor: Marzena Śmierciak

Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się z wakacyjną akcją "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [ZDJĘCIA, FILM]

Balaton, kajaki, zioła, oldtimery, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim.
Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać kajakami po rzece, poznać sekrety ziołolecznictwa czy historię motoryzacji. Dobrzeń Wielki to kolejna gmina, którą odwiedziliśmy z okazji naszej jubileuszowej akcji.
Mieszkańcy, którzy odwiedzili dziś nasze studio, opowiadali o atrakcjach gminy, jak i swoich pasjach. Jedna z mieszkanek Gabriela Kolman z koła gospodyń wiejskich w Dobrzeniu Wielkim przygotowuje tort... z pokrzywy. - To jest najpyszniejszy tort w naszej rodzinie. Pokrzywowy tort przekładany dżemem własnej roboty, ale ta bita śmietana na torciku jest przepyszna i doskonale komponuje się z kwaśnością tego dżemu i ciastem pokrzywowym.

Przepis na ten tort oraz na inne regionalne przysmaki można znaleźć w książce "Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny". - To jest nasza perełka, którą wydałyśmy. Są tam nasze przepisy - nas - Dobrzynianek, również naszych babć, cioć, które te tradycje kultywują do dziś. Chcemy te syropki robić maści wszystko, co nam służy. I chcemy to przekazywać dalej.

Jak się okazało, nie tylko panie z koła gospodyń wiejskich w Dobrzeniu Wielkim podtrzymują tradycję. Piotr Szafrański, dyrektor GOK, przyszedł do nas z tamborkiem, czyli ramką do wyszywania. - To już trwa kilkanaście lat, kiedy moja babcia mi pokazała, w jaki sposób haft się wykonuje. To są oryginalne wzory śląskie.

Wójt Dobrzenia Piotr Szlapa okazał się natomiast pasjonatem motoryzacji. Raz do roku w gminie spotykają się bowiem miłośnicy starych samochodów. Samorządowiec odrestaurował nawet pojazd z lat 30. XX w.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Dobrowolskiego

Zobacz także

2022-08-29, godz. 17:00, ROD - artykuły Pakosławice wczoraj i dziś. 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO w najstarszej wsi powiatu nyskiego Nasze plenerowe studio w podróży po regionie dotarło do Pakosławic. To jedna z najstarszych wsi powiatu nyskiego. Zapis jej dotyczący pochodzi z XIV wieku. O życiu codziennym i atrakcjach od święta mówił na naszej antenie Jakub … » więcej 2022-08-26, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Na całym świecie znane są z porcelany. Tułowice ugościły naszą akcję "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" Kraina porcelany i lasów, czyli Tułowice. To był nasz kolejny przystanek na wakacyjnej trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole'. Tułowice były 57. gminą, którą odwiedziliśmy na jubileuszowym szlaku. » więcej 2022-08-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO. Dziś zawitaliśmy do Namysłowa Kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej, urodzinowej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej był Namysłów. Miasto, którego historia sięga XIII wieku zachwyca do dziś. Poznaliśmy legendy, jak chociażby tę o smoku ze Smogorzowic… » więcej 2022-08-24, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Czyste powietrze, lasy i Wspólnota Chłopska. Taka jest gmina Zębowice, do której zawitała akcja letnia Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA] Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji 70-lecia obu redakcji. Nasze studio plenerowe było rozstawione od rana obok urzędu gminy i domu kultury. » więcej 2022-08-23, godz. 19:25, Wiadomości z regionu Stolica opolskiego driftu. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotarła do Kietrza [FILM, ZDJĘCIA] Kietrz był kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia. To jedna z najbardziej rolniczych gmin naszego regionu. Ludzie tutaj ciężko pracują, ale potrafią się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »