Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-09, 19:55 Autor: Grzegorz Frankowski

"To żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny". Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej dotarła do Branic

Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia dotarła dzisiaj (09.08) do Branic. Plenerowe studio naszej rozgłośni, najbardziej na południe wysuniętej gminy naszego regionu, gościło w parku ''Pod Grzybkiem''.
- Nasza gmina ma wiele walorów, dlatego coraz więcej osób chce u nas zamieszkać – mówi wójt Branic - Sebastian Baca.

- Główny atut to malownicze położenie, między dwoma dużymi, jak na czeskie warunki miastami, między Krnowem i Opawą. To też żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny, ale i Polski, bo tutaj ponad 95 procent ziem, to ziemie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. To piękny, zabytkowy szpital z miasteczkiem miłosierdzia, które warto zwiedzić. Myślę, że niewiele osób na terenie województwa wie, że mamy tutaj taką perełkę.

Wybudowany na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Józefa Nathana kompleks budynków szpitalnych, nazywany Miasteczkiem Miłosierdzia, to najbardziej znane miejsce w Branicach. - Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca w centrum miasteczka bazylika pw św. Rodziny – mówi ksiądz dziekan Alojzy Nowak.

- Najważniejszym elementem w tym kościele jest przepiękna mozaika pw św. Rodziny. Niesamowite dzieło. Bardzo drogie dzieło. Nie wiem, czy dzisiaj nie kosztowałoby miliony euro. 60 kilogramów złota. 300 tys. kamyczków. Dzieło niesamowite, bardzo drogie.

Plenerowe studio w Branicach odwiedził również Igor Machnik, właściciel pałacu w Wysokiej, który od wielu lat organizuje imprezy kulturalne, sportowe, koncerty i różnego rodzaju spotkania. Najbardziej znane są Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody.

- Pałace według mnie zawsze były centrum życia. Centrum życia gospodarczego i kulturalnego. Należałoby to tak utrzymać. To jest jedyny sposób na to, żeby te stare pałace w jakiś sposób funkcjonowały.

Gościem wakacyjnej akcji Radia Opole była także Aneta Pająk, która w Wysokiej prowadzi wspólnie z mężem największą w gminie fermę kóz

- Nasze stado podstawowe liczy około 400 sztuk. W przyszłości planujemy otworzyć własną serowarnię, żeby część mleka można było przetworzyć u nas. W tej chwili nabieram doświadczenia w swojej kuchni i staram się dochodzić do perfekcji w różnych smakach serów.

W czwartek (11.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO zawita do Strzelec Opolskich.
Sebastian Baca
Alojzy Nowak
Igor Machnik
Aneta Pająk
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach

Zobacz także

2022-09-16, godz. 15:13, O Radiu To były urodziny! Dziękujemy za wspólne świętowanie 70 lat Radia Opole To były urodziny! 70 lat Radia Opole świętowaliśmy razem z Wami. Z okazji naszego jubileuszu w wakacje odwiedziliśmy niemal cały region. Codzienny program radia realizowaliśmy z mobilnego, plenerowego studia. Prezentowaliśmy najciekawsze… » więcej 2022-09-15, godz. 17:25, Wiadomości z regionu 70 gmin z Radiem Opole - lato w trasie, a finisz w Opolu. Nasza jubileuszowa akcja dotarła do mety [ZDJĘCIA, FILM] Oficjalnie zakończyliśmy najdłuższe urodziny w historii województwa. Jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie' Radia Opola i NTO dotarła do mety. Ostatnim przystankiem na mapie było Opole. A tu na brak atrakcji turystycznych narzekać… » więcej 2022-09-14, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski (prawie) na finał letniej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Dobiega końca nasza letnia, jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej'. Dzisiaj (14.09) byliśmy w Lewinie Brzeskim. » więcej 2022-09-13, godz. 19:54, Wiadomości z regionu Grzyby, las krasnoludków i swojska polana. Lubsza to kolejna gmina, którą odwiedziliśmy na naszej jubileuszowej trasie [ZDJĘCIA, FILM] Znakiem rozpoznawczym tej gminy są grzyby. W tym roku obrodziły zwłaszcza prawdziwki - zapewniał na naszej antenie wójt. Dziś (13.09) podczas naszej jubileuszowej trasy '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' zatrzymaliśmy się w L… » więcej 2022-09-12, godz. 18:42, Wiadomości z regionu Piękne widoki i duża dawka historii. Radio Opole gościło w gminie Kamiennik [ZDJĘCIA, FILM] W linii prostej do przedgórza Sudetów jest stamtąd jakieś 25 km i widokami właśnie kusi gmina Kamiennik. To w niej gościło dziś (12.09) Radio Opole w ramach naszej wakacyjnej akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »