Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady…
2024-04-15, 11:00 Autor: Sokolnik Dariusz / PAP

Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

Karol Nawrocki, prezes IPN, wręczył nagrodę Aleksandrowi Kwiatkowi z Olsztyna [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Karol Nawrocki, prezes IPN, wręczył nagrodę Aleksandrowi Kwiatkowi z Olsztyna [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku Arkadiusz Janczyło.
Ogólnopolska Olimpiada Historyczna organizowana jest od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne - Komitet Główny Olimpiady Historycznej. Wspierają ją Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Obecny na wydarzeniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podkreślił, że zgromadzona w Dworze Artusa młodzież „jest najlepszym dowodem na to, że historia jest wciąż ważna, żywa, także dla kolejnych pokoleń Polaków”.

„To dla mnie, jako dla prezesa IPN, jest doskonała wiadomość i doskonała informacja, bowiem na sali, w Dworze Artusa siedzi elita polskich zmagań o historyczną prawdę, o narodową pamięć i prawdę dotyczącą historii Polski, Polaków, ale także całego świata na przestrzeni wieków” – stwierdził.

„Wierzę, że my historycy nie patrzymy na historię tylko jako na naukę, która ma nas przenieść do świata, którego już nie ma. My nie uciekamy przecież od teraźniejszości, od współczesności, ale badamy przeszłość po to, aby móc budować także przyszłość, aby badać mechanizmy, postawy psychologiczne i osobiste, które sprawią, że Polska, Europa i świat będą jeszcze piękniejsze i jeszcze lepsze” – zaznaczył prezes IPN.

Jak wskazał, „przyszłość prawdy i pamięci historycznej będzie rozstrzygać się w dwóch przestrzeniach”. „Z jednej strony w przestrzeni prawdziwych miejsc historycznych, tych w które często wsiąkła krew niewinnych ofiar, jak niemieckie obozy koncentracyjne, jak nasze gdańskie Westerplatte, muzea, które były miejscami pamięci i kaźni. Z drugiej strony w przestrzeni wirtualnej, w przestrzeni technologicznej” – dodał dr Karol Nawrocki.
Wicewojewoda pomorski Emil Rojek stwierdził, że pamięć historyczna jest niezwykle ważna dla kształtowania teraźniejszości i przyszłości.

”Bez tej pamięci historycznej nie jest możliwe sprawowanie zarządzania państwem, orzekanie w sądownictwie, nie jest możliwe kształtowanie polityki zagranicznej, relacji między społeczeństwami i państwami, nie jest możliwe sprawne i bezpieczne kształtowanie obrony narodowej i bezpieczeństwa wewnętrznego” – powiedział.

Pierwsze miejsce w 50. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej zajął uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku Arkadiusz Janczyło. Drugie miejsce zajął Piotr Kowalski z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Natomiast na trzecim miejscu znalazł się uczeń XXXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie Maciej Pyra.

Podczas uroczystości prezes IPN wręczył też nagrodę Aleksandrowi Kwiatkowi z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, który osiągnął najlepszy wynik ze specjalności „Historia XX wieku”.

Zobacz także

2024-04-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 kwietnia » więcej 2024-04-26, godz. 15:00 81 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz 81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »