Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O trendach w polskim kinie historycznym i o tym…
2024-02-02, 10:55 Autor: Beata Granatowska

O trendach w polskim kinie historycznym i o tym, czy warto wybrać się na film "Kos"

Dariusz Romanowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Romanowski [fot. Paula Hołubowicz]
Po latach wielkich produkcji historycznych gloryfikujących naszą przeszłość pojawiły się ostatnio filmy o mniej "świetlanych" stronach dziejów Polski. "Biała prawda" porusza wstydliwy wątek "goralenvolku", czyli kolaboracji górali z Hitlerem, serial "1670" obśmiewa wady szlachty i dzisiejszych Polaków, a Kościuszko w filmie "Kos" to, nie monumentalny naczelnik Insurekcji, ale człowiek z krwi i kości. O tym, jak wahadło w polskim kinie historycznym wychyla się w drugą stronę rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 10:39 O kondycji piosenek dla dzieci rozmawiamy z Darią Pakosz Kiedyś każde pokolenie miało swoich idoli muzycznych, także to najmłodsze. A czego dziś słuchają dzieci i gdzie próbują swoich sił? Według niektórych… » więcej 2024-02-27, godz. 11:11 "Każde zakłócenie w funkcjonowaniu psychicznym jest zawsze sprawą indywidualną" - Jacek Lekki Kiedy pojawiają się problemy psychiczne, pomoc potrzebna jest od zaraz, podobnie jak właściwa diagnoza. A z tym w Polsce jest kiepsko! Jeśli nie stać cię… » więcej 2024-02-26, godz. 11:40 Przedwiośnie - czas trudny, jak radzić sobie ze spadkiem energii? O co chodzi z tym ugorowaniem, przeciw któremu tak protestują rolnicy? I jak zregenerować organizm po zimie, bo chyba wielu z nas czuje znużenie i różne… » więcej 2024-02-23, godz. 14:00 "Im młodsze pokolenie, tym krótsze wypowiedzi, takie wręcz... monosylaby" - Mirosław Oczkoś O język ojczysty zawsze warto dbać, nie tylko z jakiejś konkretnej okazji. Dlatego, dzień po Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, rozmawialiśmy z Mirosławem… » więcej 2024-02-22, godz. 09:46 "Fenomenalny umysł" - dr. hab. Kazimierz Ożóg o Zdzisławie Beksińskim "Jakie życie, taka śmierć " - te słowa piosenki Edyty Geppert pasują do Zdzisława Beksińskiego. Jego życiorys, zarówno artystyczny, jak i prywatny, przenikał… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 "Tę listę lektur naprawdę trzeba zmienić" - Magdalena Góra, nauczycielka języka polskiego Spis lektur ponownie pod lupą! Tym razem, jak zapewnia ministra edukacji, nie będzie rewolucji tylko lekka korekta, a konkretnie "odchudzenie" listy książek… » więcej 2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-19, godz. 11:30 "Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym… Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej 2024-02-15, godz. 09:08 Czy uczucia były ważne dla mieszkańców wsi, pytamy etnolog z Muzeum Wsi Opolskiej Miłość i przyjaźń, opiewana we literaturze i sztuce, przez wieki zarezerwowana była dla "dobrze urodzonych", nawet mieszczanie rzadko stawali się bohaterami… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »