Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-18, 12:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r.
Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Od zachwytu po krytykę - tak można w skrócie opisać komentarze, jakie się po niej pojawiły. Jedni mówili, że defilada była wielkim sukcesem i jednocześnie klęską separatystów śląskich, drudzy, że miejsce w jakim się odbyła, czyli Katowice, nie było przypadkowe, bo to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego w zbliżających się październikowych wyborach do sejmu - tak stwierdził Grzegorz Schetyna lider Platformy Obywatelskiej.

Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej skomentował, że "Schetyna w ten sposób uwłacza pamięci Powstańców Śląskich. "Uwłacza pamięci tych ludzi, którzy 100 lat temu chwycili za broń dlatego, że chcieli żeby Śląsk, Górny Śląsk był częścią Polski".

I tak, ze święta polskiego wojska i rocznicy wybuchu powstania zrobiła się sprawa polityczna.
- Nie można nazwać tej defilady inaczej, jak defiladą wyborczą Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - Koalicja Obywatelska nie będzie wykorzystywać żołnierzy, armii i symboli narodowych do kampanii - złożył zobowiązanie.

- Chciałbym, żeby te tematy (święta i rocznice przyp. red) były wyłączone z polityki i myślę, że polityką jest obrażanie 200 tys. mieszkańców Katowic i Górnego Śląska, którzy oglądali defiladę. Widzę tu piękne święto i mam nadzieję, że tego typu tradycja będzie kultywowana i będziemy się spotykać w innych miastach - powiedział Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy.

- Ta defilada, to był wiec wyborczy Mateusza Morawieckiego - uważa Robert Tistek z Kukiz'15. Zwrócił też uwagę na stan uzbrojenie polskiej armii.

- Dla mnie jest oczywiste, że jest to element kampanii wyborczej. Nie kwestionuję potrzeby pokazywania siły polskiej armii, ale w kontekście lokalizacji, determinuje to moją opinię - powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

- Jestem dumny z defilady, która przeszła ulicami Katowic - powiedział Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Prezes Kaczyński startuje z Warszawy i gdyby defilada była tam, czy nie wzięlibyśmy tego, jako kampanii prezesa Kaczyńskiego - dodał.

- Dzisiaj PiS uśmiecha się w stronę śląska a w 2016 roku marszałek Kuchciński zabronił zorganizowania skromnej wystawy dotyczącej III Powstania Śląskiego - mówił Marcin Oszańca. Katowice to okręg wyborczy Mateusza Morawieckiego, Ślązaka z dziada pradziada - ironizował.

- 15 sierpnia 1920 roku polska armia zatrzymała bolszewików pod Warszawą. Nie rozumiem dlaczego uroczystości zorganizowano w Katowicach, kiedy jeszcze niedawno funkcjonariusze "dobrej zmiany" mówili, że Śląsk, to ukryta opcja niemiecka - powiedział z kolei Tomasz Kostuś z PO.

W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy także o rejestracji komitetów wyborczych.
W piątek PKW poinformowała, że zawiadomień o utworzeniu komitetu otrzymała 32! Zarejestrowano już 23 komitety wyborcze. Wśród zgłoszonych jest 5, które w nazwie mają bezpartyjność. O czym świadczy taka liczba zarejestrowanych komitetów i czy Polacy chcą odwrócić się od partii politycznych i wziąć sprawy w swoje ręce? Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-10-18, godz. 07:06, Publicystyka w Radiu Opole WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy… » więcej 2019-10-16, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał… » więcej 2019-10-16, godz. 06:52, Publicystyka w Radiu Opole Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy nowej lewicy: świeżo upieczona posłanka Marcelina Zawisza (polityczka Lewicy… » więcej 2019-10-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. Liderka opolskiej listy Lewicy podziękowała dzisiaj wyborcom za głosy oraz zaufanie. » więcej 2019-10-15, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startując z pierwszego miejsca list Koalicji Obywatelskiej zdobył 40 tysięcy głosów… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »