Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-30, 10:09 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich

Violetta Porowska o tym, w jakich komisjach sejmowych chciałaby pracować i dlaczego akurat tam
Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze – do 12.11 – wicewojewoda opolski
– Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy coś się dzieje, to zawsze gorący temat. Do tego: komisja gospodarki i rozwoju, potem kultury i mediów, bo tu jest o co zadbać, co zresztą robiliśmy z powodzeniem w ostatnich latach, by przypomnieć ustanowienie na Opolszczyźnie kolejnych pomników historii. Na koniec komisja współpracy międzynarodowej. Myślę także o piątej komisji, kontroli państwowej, bo tu, ze swoim doświadczeniem w administracji, mogłabym sporo zdziałać – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości i wciąż jeszcze, do 12 listopada, wicewojewoda opolski.
Naszego gościa, byłego wojewódzkiego pełnomocnika do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn, zapytaliśmy, co sądzi o nagłośnionych ostatnio sporach o tak zwane feminatywy, czyli żeńskie końcówki nazw funkcji, które do tej pory były stosowane wyłącznie w formie męskiej.

– Poseł czy posłanka? Poseł brzmi dumnie i myślę, że powinniśmy pozostać przy tradycyjnych nazwach i nie feminizować ich na siłę. Jako wicewojewoda także używałam męskie formy, bo to przecież nazwa funkcji. Bo jak? wicewojewodzina czy wicewojedzianka? Zawsze mówiłam, że wojewoda opolski to organ, tak jak poseł. I myślę, że nie ma sensu kłócić się o końcówki. To niepoważne, że od takich nawet nie drugorzędnych kwestii zaczynamy nową kadencję – stwierdził nasz gość.
Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nowej układance w Sejmie, pytaliśmy, na ile problemem dla PiS będzie Konfederacja, czyli opozycja po prawej stronie.

– Nie obawiamy się Konfederacji, zresztą bardzo trudno ocenić, o co będzie chciała w Sejmie zabiegać, bo są tam reprezentowane bardzo różne środowiska o bardzo różnych poglądach. Osobiście nie rozumiem, jak można z jednej strony deklarować wartości chrześcijańskie, w których mieści się też troska o ludzi słabych i potrzebujących pomocy, a z drugiej strony popierać skrajnie liberalne, wręcz anarchistyczne poglądy gospodarcze – stwierdziła Porowska.

W jej ocenie, ruszyła już kampania prezydencka. – Mamy mocnego kandydata, opozycja swojego kandydata dopiero szuka. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy w kampanii ciężko pracować. Przypadek prezydenta Komorowskiego pokazał, jak łatwo stracić poparcie – dodała.
Rafał Tkacz o proteście wyborczym i kalendarium wyborów prezydenckich
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
– Z informacji, które trafiły do nas z Sądu Najwyższego, wynika, że na razie mamy jeden protest wyborczy dotyczący wyborów na Opolszczyźnie. Złożył go mieszkaniec gminy Turawa, który do tej pory głosował tam na podstawie złożonego w urzędzie gminy wniosku. Jednak między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi zmienił stały meldunek w Opolu, co automatycznie oznaczało, że powinien głosować w stolicy regionu. On uważa, że powinien zostać o tym poinformowany, ale przepisy tego nie wymagają. W naszym przekonaniu protest jest więc bezzasadny, bo dotyczy przepisów a nie ewentualnych nieprawidłowości – mówił w „Poglądach i osądach” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak mówi nasz gość, w całym kraju zgłoszono do tej pory około 235 protestów wyborczych. Jeden z tych najbardziej głośnych, bo dotyczących wyborów do Senatu, został właśnie przez Sąd Najwyższy oddalony. Protest dotyczył tego, że jednym z okręgów w województwie śląskim oddano tak dużo nieważnych głosów, że gdyby były ważne, to mogłyby zmienić wynik.

– Jednak co do zasady, oddanie głosu nieważnego nie jest żadną nieprawidłowością. Decyzja SN wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą – mówił Tkacz.

Naszego gościa pytaliśmy także o wybory prezydenckie. – Kalendarz jest taki, że powinny się odbyć albo w ostatnią niedzielę kwietnia albo w którąś z trzech pierwszych niedziel maja przyszłego roku. Powinny zostać zarządzone przez prezydenta w uzgodnieniu z marszałkiem Sejmu na 60 dni wcześniej, czyli zakładamy, że stanie się pod koniec lutego albo na początku kwietnia – stwierdził Tkacz.

Jak przypomina nasz gość, wystartować może każdy chętny, ale musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia, co – jego zdaniem – eliminuje kandydatów niepoważnych, pozbawionych realnego politycznego poparcia.

Wybory prezydenckie, jako te najprostsze, mają zawsze najwyższą frekwencję. – A ponieważ w wyborach parlamentarnych mieliśmy rekordową frekwencję, możemy zakładać, że podobnie będzie w wyborach prezydenckich – mówi Tkacz.

– Dodajmy, że także na Opolszczyźnie udało nam się przekroczyć próg 50 procent. A analizy pokazały, że stało się tak nawet w tych gminach, gdzie – jak w Zębowicach, frekwencja była najniższa. Bo i tam, po odliczeniu wyborców, którzy w gminie nie mieszkają, sięgnęła 50 procent.

Zobacz także

2024-03-15, godz. 15:11, Wiadomości z regionu Lewica też handlowała miejscami na listach? Jarosław Pilc zawiadamia prokuraturę o sprawie z 2019 roku Kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do sejmiku Jarosław Pilc oskarża swojego byłego partyjnego szefa o polityczną korupcję. Były działacz lewicy przekonuje, że w 2019 roku miał usłyszeć od Roberta Biedronia propozycję kupienia miejsca… » więcej 2019-12-30, godz. 08:58, Niedzielna Loża Radiowa Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza czy Brexit - te tematy znalazły się m.in wśród najważniejszych wydarzeń… » więcej 2019-11-13, godz. 11:25, Poranna rozmowa Radia Opole Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował - Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem i myślę, że nie tylko ja. Tym razem uwaga koncentrowała… » więcej 2019-11-12, godz. 10:17, Poranna rozmowa Radia Opole Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15. Zdaniem naszego gościa w poprzednim Sejmie był tylko PiS… » więcej 2019-11-04, godz. 15:59, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Wilczyński o krajobrazie po wyborach, swoich politycznych planach i scenariuszach dla Platformy Obywatelskiej - Podczas poselskiego ślubowania wielu parlamentarzystów kończy ślubowanie słowami 'tak mi dopomóż Bóg'. Ja mam ochotę zakończyć stwierdzeniem 'tak mi dopomóżcie, obywatele'. Bo bez ich wsparcia pełnienie mandatu posła nie bardzo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »