Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto zatwierdza ważność wyborów?
2019-10-07, 11:07 Autor: Joanna Matlak

Kto zatwierdza ważność wyborów?

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w IV rozdziale i 101 artykule kryje się odpowiedź na pytanie: kto zatwierdza ważność wyborów? Od początku funkcjonowania demokratycznych wyborów w Polsce tym organem, który podkreśla, ustanawia czy zatwierdza ważność wyborów jest Sąd Najwyższy.

- Natomiast wszystkie osoby, które uważają, że coś było nie tak, że doszło do naruszeń bezpośrednio związanych głosowaniem, liczeniem lub ustalaniem wyników, czy też wcześniej w związku z kampanią wyborczą mogą złożyć protest przeciwko ważności wyborów.
Kto zatwierdza ważność wyborów?
- Trzeba to zrobić na piśmie w terminie od 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów prze PKW w Dzienniku Ustaw RP. Czyli wszyscy zainteresowani muszą śledzić Dziennik Ustaw, by wiedzieć kiedy podano do publicznej wiadomości ogłoszenie wyników i mają 7 dni na złożenie protestu wyborczego. One są następnie rozpatrywane w 3-osobowych składach sędziów w postępowaniu nieprocesowym i do każdego z nich są wydawane postanowienia uznające lub oddalające – informuje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Na podstawie wszystkich protestów wyborczych wydawana jest uchwała Sądu Najwyższego, która stwierdza o nieważności lub ważności wyborów. Jak dotąd za każdym razem sąd stwierdzał ważnośc wyborów w Polsce przy jednoczesnym zauważeniu, że były protesty, które były zasadne, ale nie miały wpływu na wynik wyborów, czyli nie zmieniłyby układu mandatów.

Zobacz także

2019-09-27, godz. 10:00 Sondaż exit pool. Co to takiego i jak jest przeprowadzany? - Sondaż exit pool - to ten, którym ekscytujemy się w dniu wyborów tuż po zakończeniu głosowania - mówi politolog dr Adam Drosik. Ten sondaż przeprowadza… » więcej 2019-09-30, godz. 09:00 Druki bezadresowe w naszych skrzynkach na listy W wyborach październikowych w 2019 roku wszyscy wyborcy powinni do swoich skrzynek dostać bezadresowy druk z informacją o tych wyborach. - Powinny one trafić… » więcej 2019-10-01, godz. 09:00 Urzędnik wyborczy. Kim jest i co robi? Urzędnik wyborczy działa w każdej gminie. Jest powoływany przez szefa Krajowego Biura Wyborczego, a wszyscy urzędnicy stanowią korpus urzędników wyborczych. -… » więcej 2019-10-07, godz. 11:00 Wyborca niepełnosprawny. Jakie udogodnienia gwarantuje kodeks wyborczy? Cz.2 Osoby niepełnosprawne, dzięki regulacjom zawartym w Kodeksie wyborczym, mogą bez większych problemów samodzielnie przystąpić do głosowania w wyborach… » więcej 2019-10-07, godz. 11:09 Sanatoria, szpitale, więzienia – jak mogą głosować osoby tam przebywające? Ustawodawca określił w tych miejscach głosowanie w obwodach odrębnych. Chodzi o głosowanie w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach… » więcej 2019-10-07, godz. 11:09 Przypominamy ważne terminy! Ostatnia chwila do wpisania się do spisu i rejestru wyborców Ósmego października mija termin dopisania się do spisu wyborców, a 10 października to najważniejszy termin dla wyborców którzy w tej chwili stale przebywają… » więcej 2019-10-07, godz. 11:29 Do spisu i rejestru wyborców możesz wpisać się przez internet. Sprawdź jak to zrobić Dziś tłumaczymy w jaki sposób dopisać się do spisu lub rejestru wyborców przez internet. Pierwszym naszym krokiem jest wejście na stronę www.obywatel.gov.pl… » więcej 2019-10-07, godz. 11:44 Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór? Przed każdymi wyborami każdy z nas zastanawia się według jakich kryteriów ocenić kandydatów i komu dać szansę na mandat posła lub senatora? Dr Olgierd… » więcej 2019-10-07, godz. 13:13 Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces? Czy kandydat, który jest pierwszy na liście wyborczej może być pewny swojego mandatu? - "Jedynka" może nie zapewnia, ale zdecydowanie zwiększa możliwość… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »