Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-04, 11:45 Autor: Roman Juranek

43. OKT: Dziennikarz Radia Opole Tomasz Zacharewicz w jury dziennikarskim 43. OKT Klasyka Żywa

Tomasz Zacharewicz [fot. Barbara Więcek]
Tomasz Zacharewicz [fot. Barbara Więcek]
Święto teatru w Opolu otworzył spektakl "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego, który cieszył się sporym zainteresowaniem.
W porannej rozmowie "W cztery oczy" Zuzanna Bućko, asystentka literacka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przypomniała, że w ramach konfrontacji odbywa się konkurs "Klasyka żywa".

- Jest to nazwa konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który jest współorganizatorem naszych konfrontacji i u nas w Opolu odbywa się finał tego konkursu. Jest to konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej. Opolskie Konfrontacje Teatralne to ważne wydarzenie w Polsce. Myślę, że nie ma drugiego festiwalu w Polsce, który zajmowałby się tą samą tematyką, czyli klasyką polską i prezentował tak ważne spektakle. Ponieważ, dzięki temu, że obecnie związani jesteśmy z Instytutem Teatralnym i mamy tez wsparcie ministerstwa, mamy możliwość prezentowania najlepszych spektakli.

A w "Poglądach i osądach" redaktor Radia Opole - Tomasz Zacharewicz, członek jury dziennikarskiego Opolskich Konfrontacji Teatralnych powiedział, że skład głównego jury, czy innych gremiów oceniających, często stanowi o wartości nagrody na danym festiwalu.
- Każdy organizator, każdego festiwalu, który ma się liczyć, musi zadbać o nazwiska, musi zadbać o ludzi, którzy przyjadą, będą oglądali i ta nagroda nabiera znaczenia.

Dziś w ramach konfrontacji zobaczymy dwa przedstawienia konkursowe "Sposób na Alcybiadesa" i "Słowo o Jakóbie Szeli".
Zuzanna Bućko
Zuzanna Bućko
Tomasz Zacharewicz

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »