Wrażenia artystyczne, prezencja i umiejętności techniczne. Przede wszystkim te aspekty są oceniane podczas trwającej Opolskiej Łyżwy 2025, czyli zawodach łyżwiarstwa figurowego na tafli lodowiska Toropol w stolicy regionu.
Przez cały weekend rywalizuje tam około 150 solistek i solistów podzielonych na kategorie wiekowe. Najmłodsi uczestnicy mają 6-7 lat, a najstarsi 18 lat. Jak mówi Ewa Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego PIRUETTE Opole, łyżwiarstwo figurowe wymaga poświęcenia i determinacji.
- To są lata pracy i ćwiczeń, to są lata pracy na lodzie oraz na sucho, do tego zajęcia baletowe czy motoryka. To wiąże się z dużym poświęceniem, bo dzieci trenują przez cały rok. One mają praktycznie jeden miesiąc wolny. Nawet jeśli nie ma lodu, są prowadzone zajęcia na sucho i zgrupowania, więc dzieci muszą być przygotowane przez cały czas.
Andrzej Siciński, trener w PIRUETTE Opole, zaznacza, że w programie występu muszą być zawarte konkretne elementy.
- Na pewno muszą być piruety, skoki i kroki. W zależności od wieku, tych elementów jest mniej lub więcej – wiadomo, że są łatwiejsze i trudniejsze. U dzieci w wieku lat 7-8 tych elementów jest 8, natomiast u najstarszych jest 12 elementów. Mamy więc 7 skoków, 3 piruety, kroki oraz sekwencję choreograficzną.
Valerię i Izę do łyżwiarstwa figurowego zachęcili rodzice: - Sama jazda mnie podoba się bardzo. Nie mam jakichś konkretnych celów w łyżwiarstwie, bo jeżdżę dla siebie i własnej satysfakcji. Poza tym dzięki łyżwom spędzam czas ze swoimi przyjaciółkami.
- Mnie bardzo spodobały się piruety. Na początku swojej jazdy zauważyłam dziewczyny długo jeżdżące w klubie, które kręciły piruety. Chciałam również tak umieć i dążyć do ich nauczenia się. Tak u mnie zaczęło się.
Radio Opole jest patronem medialnym Opolskiej Łyżwy 2025. To 19. edycja imprezy. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. Zawody zakończą się w niedzielę.
Partnerami wydarzenia są Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.